Nejslavnější vinařská oblast světa, Bordeaux, se nachází na jihozápadě Francie a sousedí s břehy Atlantského oceánu. Bezmála 30 tisíc hospodářství a châteaux vyrobí v oblasti Bordeaux ročně okolo 5,5 milionů hektolitrů vína.

Avšak pouze 3% z produkce regionu jsou vína zařazená do jednotlivých vyšších klasifikací, rozdílných v každé podoblasti celého vinařského kraje. Tato velká vína vynesla Bordeaux na vinařský Olymp a zajistila slávu a uznání po celém světě. Základem červených Bordeaux je Cabernet Sauvignon doplněný odrůdou Merlot.

Bordeaux

Jen velmi těžko si dnes lze představit známější a věhlasnější oblast pro pěstování vína než je Bordeaux. Krajina na západním pobřeží Francie, která obepíná po obou březích řeku Gironde, snad nemohla být lépe stvořena pro pěstování a výrobu vína. Skvělé klimatické podmínky, za které vděčí blízkému Atlantiku i řece Gironde, a vhodná půda, jsou faktory, které zde umožňují každoročně produkovat jedna z nejslavnějších a nejlepších vín na světě. Vína, která často přežijí člověka, jenž je vyrobil, vína, za která jsou sběratelé ochotni zaplatit v aukcích horentní sumy, vína, která je radost pít a poznávat.

Oblast Bordeaux přivítá každého návštěvníka krajinou vinic s ohromujícím počtem zámků a vinařských domů. Pulsující stejnojmennou metropolí Bordeaux a na druhé straně vesničkami a malými městy, kde jako by se zastavil čas, kde na vás dýchá klid a pohoda i majestátnost a krása velkých panství. Vinná réva se v Bordeaux pěstuje nejméně 2.000 let. Již ve 4. století vlastnil známý římský básník Ausonius luxusní rezidenci v Libournais, aby mohl vychutnávat předchůdce dnešních vín z oblasti Saint-Émilion. Slavná historie vinařství v Bordeaux však sahá do 12. století, kdy sňatek vévodkyně Eleanor z Akvitánie s Henrym II. Plantagenetem, dědicem anglického trůnu, učinil z města Bordeaux důležitý přístav a současně zajistil odbyt pro zdejší vína.

Téměř polovina veškerého vína, které ve středověku opouštělo bordeauxský přístav, byla vyvážena na Britské ostrovy. Přetrvávající velká obliba vín z Bordeaux v Anglii, i zásadní vliv na obchod s víny z Bordeaux, má své kořeny právě v tomto období. Velkou část Bordeaux však dlouho pokrývaly bažiny. Dnešní podobu kraj dostal koncem 17. a během 18. století, kdy týmy holandských vodních inženýrů pomohly vybudovat odvodňovací kanály a zúrodnit rozsáhlé okolí Médocu. V této době si zde nechalo mnoho bohatých aristokratů z Bordeaux postavit svá překrásná venkovská sídla, kterým se díky jejich impozatnímu vzhledu začalo říkat „zámky" (châteaux).

Toto označení se brzy přeneslo i na vína, která se na těchto usedlostech vyráběla. Dnes je Bordeaux velmi okázalou fungující vinařskou oblastí s jasně danými historickými pravidly. Oblastí, ve které se v nedávné minulosti snad nejvíce rozevřely neúprosné nůžky trhu. Kvalitativní i cenové rozdíly zdejších vín od různých producentů jsou více než propastné a nesrovnatelné s žádnou jinou vinařskou oblastí světa. Pro svět je Bordeaux nesčetněkrát napodobovaným etalonem stylu vín z odrůd Cabernet a Merlot. Obliba a cena zdejších vín ovlivnila vývoj nejedné slavnévinařské oblasti i mimo Francii.

Klasifikace vín z oblasti Bordeaux

  • Bordeaux AOC - jakékoliv víno této třídy z oblasti Bordeaux, nemající právo na jiné označení.
  • Bordeaux Supérieur AOC - nižší hektarový výnos než u Bordeaux AOC, vína obsahují o 1% více alkoholu.
  • Cru Bourgeois - Jako Cru Bourgeois byla od roku 1932 označována kategorie tradičně lepších vín z oblastí Médoc a Haut-Médoc, která se však nedostala do seznamu klasifikovaných zámků z roku 1855. Lepší označení však znamenalo konkurenční výhodu a bylo terčem neustálých sporů a polemik. Po mnoha peripetiích a soudních sporech o úpravy a překlasifikování některých château právě do této kategorie, je od září 2011 konečně opět jasno. Nově se budou do této kategorie zařazovat vína na základě každoročního hodnocení jejich kvality. Spíše než o tradiční klasifikaci tedy nově půjde o charakter každoroční soutěže mezi jednotlivými víny. Pro ročník 2009 získalo právě v září roku 2011 statut Cru Bourgeois celkem 246 châteaux.
  • Grand Cru, Grand Cru Classé, Premier Grand Cru Classé - Od roku 1855 existuje v Médocu úřední klasifikace jednotlivých panství (châteaux) od 1er Cru Classé de Médoc do 5eme Cru Classé de Médoc. Pozor, nezaměňovat spojení klasifikace v souvislosti s vinicemi! V Bordeaux dostává klasifikaci Chateaux, ne jeho vinice. Mezi nejznámější patří slavná pětka Château Lafite-Rothschild, Château Margaux, Château Latour, Château Haut-Brion a od roku 1973 také Château Mouton-Rothschild. Od roku 1959 nesou nejlepší vína z podoblasti Graves označení Cru Classé de Graves (16 chateux , bílých i červených vín). Od roku 1987 jsou tato vína sloučena v jednotné označení AOC Péssac-Léognan. V apelaci St. Emilion byly jednotlivé domény každých deset let klasifikovány znovu. Poslední rekvalifikace však byla napadena několika soudními žalobami a její platnost tedy následně pozastavena. V současnosti stále trvá patový stav a soudní spory. Zájemci o zdejší vína se tak mohou orientovat pouze podle znalosti konkrétních Chateaux.

Michal Šetka, šéfredaktor časopisu Wine & Degustation

Pauillac

Pravděpodobně nejlepší apelace v Bordeaux. Nachází se mezi řekou Gironde a Canal du Midi v Médocu. Rozkládá se na 1 100 hektarech půdy, což je asi 7,5% všech vinic v Médocu. Má většinou štěrkovito-písčité podloží. Je zde 115 producentů a pěstitelů vína – 39 nezávislých producentů a 76 vlastníků sloučených v družstvech. Celkem se zde vyrobí asi 8,5 milionu láhví.

V Pauillacu najdeme celkem 18 Grand Cru Classé vín, což je 81% celé produkce. Pochází odsud tři z châteaux velké pětky – Château Lafite, Latour a Mouton-Rothschild. Hlavními odrůdami jsou zde Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Carmenére, Merlot Noir, Petit Verdot a Malbec. Vína z Pauillacu mají většinou plné tělo, mladá vína mají výrazné třísloviny a kyseliny.

Pessac-Leógnan

Tento region se nachází v severní části oblasti Graves. Celkem je to 55 usedlostí, Domaines a Châteaux, které mohou nést od roku 1987 označení AOC Pessac-Leógnan. Pod tuto apelaci spadají také všechna Grand Cru Classé z Graves. Vína z Pessac-Leógnan jsou kvalitnější než z ostatních oblastí Graves. Přispívá k tomu místní kopcovitý terén, dokonalá poloha, dobrá propustnost půdy a dostatek vody v podloží. Celková výměra vinic činí cca 950 ha.

Bílá vína jsou nádherná, vždy suchá a převažuje v nich Sauvignon blanc doplněný odrůdou Semillon. Rovněž červená vína jsou výjimečně kvalitní, základem je Cabernet Sauvignon, někdy doplněný Merlotem nebo odrůdou Cabernet Franc.

Médoc

Médoc je dlouhý úzký pás vysoce ceněné vinařské půdy severozápadně od města Bordeaux až k Pointe de Grave. Médoc získal své jméno z latinského označení medio aquate (mezi vodami), což v praxi znamená, že region leží mezi ústím řeky Garonny a Atlantským oceánem. Přestože výroba vína začala v oblasti Libournais (St. Emilion) již v době obsazení Římany, trvalo dalších tisíc let, než se začaly objevovat roztroušené parcely vinic.

Styl vína se v Médocu mění v územně krátkých intervalech mnohem radikálněji, než v jakékoliv jiné francouzské oblasti, ve které se pěstuje červené víno. Čtyři slavné vinařské obce Margaux, Pouillac, St. Julien a St. Estéphe, plus dvě méně známé, ale rozvíjející se obce Listrac a Moulis se nacházejí v oblasti známé jako Haut – Médoc. Vína jsou zde jemná, stálá a smyslná. Oblast Haut – Médoc začíná na jižním okraji města Blanquefort, pokračuje na sever podél okrajů regionu Graves.

Zde také najdeme čtyři z pěti vinic v kategorii 1er Cru Classé. Jednotlivá označení (AOC) vesnic, která tvoří Médoc, jsou Listrac, Moulis, Margaux, Pauillac, St. Estèphe, St. Julien, Haut-Médoc a Médoc. V apelaci Médoc se mohou pěstovat pouze červená vína. Ruční sběr je samozřejmostí a 100% hroznů je odstopkováno před kvašením v tancích nebo kádích. Hlavními odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot.

Margaux

Margaux, ležící na jihu Médoc, je nejslavnější ze všech apelací v Bordeaux. Nejen že těží ze slávy svých vinic první třídy stejného jména, ale je také největší ze všech apelací Médocu. Zatímco jsou ostatní tři velké AOC Médocu (St. Estéphe, Pauillac a St. Julien) spojeny v jeden nepřerušený řetězec vinic, leží Margaux osamoceně na jihu. Jeho vinice jsou roztroušené po pěti obcích. Jsou to Lavarde, Arsac, Cantenac, Soussanc a Margaux. Margaux a Cantenac jsou nejdůležitější obce a Margaux samozřejmě zahrnuje vinařství první třídy - samotné Château Margaux.

Vína z Margaux jsou vysoce elegantní, komplexní a nesmírně koncentrovaná. Jejich chuť a vůně je díky charakteru terroiru nezaměnitelná. Primární odrůdy vinné révy, které se v tomto regionu pěstují, jsou Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot. Sekundární odrůdy vinné révy jsou Carmenére, Malbec a Petit Verdot. Půda je složená z vrstev oblázkového křemenitého štěrku, nad vrstvou štěrkovité půdy s vápencovým podložím. Kombinace vysoké ovocnosti spolu s mohutným projevem Cabernet Sauvignonu a sametovostí Merlotu jsou ideální pro vytvoření velkých vín.

Saint Émilion

Historie Saint-Émilionu sahá až do dávných dob. Staří Římané zde založili vinice již v 2. století našeho letopočtu. Z románského období se zde dochovala celá řada úchvatných stavebních památek, díky jimž byl Saint-Émilion zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Své jméno získal tento region v 8. století s příchodem Émiliona, který se usadil v poustevně vytesané do skály. Poutník dal jméno novému městu, které se následně stalo centrem obchodu a náboženství. A byli to právě jeho řádoví následovníci, kteří ve středověku obnovili staré vinice a začali víno vyrábět a obchodovat s ním.

V regionu nalezneme čtyři typy půdy: vápencové podloží (v okolí města Saint-Émilion), křemičito-jílové (v okolí Libourne), jílovo-vápencové a štěrkovo-písčité. Vinice se rozkládají celkem na 5 400 hektarech půdy. Každý rok se zde vyprodukuje průměrně 250 000 hektolitrů vína, což představuje 5% produkce červených vín v celém Bordeaux. Hlavní odrůdou v Saint-Émilion je Merlot (60%), doplněný odrůdou Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a velmi málo také Malbec. Toto složení dává vínům dokonalou harmonii, délku, aroma a elegantní hladkost. Jako v prvním regionu zde zavedli v roce 1950 kontroly kvality. Vína z apelace Saint-Émilion nebyla v roce 1855 zařazena do klasifikace vín v Bordeaux.

Saint Julien

St. Julien je region zařazený do Appellation d´Origine contrôlée, patří do regionu Bordeaux a je jedním ze 6 subregionů se společným označením Médoc. Leží na levém břehu, mezi regionem Pauillac na severu a Margaux na jihu, asi 45 kilometrů severozápadně od Bordeaux po proudu řeky Gironde. Region je rozdělen do dvou částí, kdy jedna se rozkládá kolem vesnice St. Julien a druhá okolo vesnice Beychevelle. I když se zde nenachází žádné víno 1er Cru Classé jako u jeho sousedů, nachází v St. Julien několik vynikajících „chateau" v kategorii 2éme Cru Classé.

Celková rozloha regionu je 900 hektarů, na kterých se pěstují odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot, ale také Malbec, Petit Verdot a Carmenére. Ročně se zde vyprodukuje zhruba 6,5 milionů lahví, což je nejméně ze všech v Médocu. Řeka Gironde má přímý vliv na teplejší klimatické podmínky, které ještě zvyšují jižní expozice většiny vinic. To pomáhá odrůdě Cabernet Sauvignon k plné zralosti. Saint-Julien má sourodé vápencové podloží, velmi bohaté hlavně na křemičitý štěrk. Vína ze St. Julien jsou plná a elegantní, vyznačují se především hladkostí ve chvíli, kdy obvykle po 10 až 15 letech dosahují vrcholu zrání. Často pak působí jako přechod z elegance Margaux na plnost regionu Pauillac. S 11 apelacemi, které jsou klasifikované v kategorii Grands Cru Classé, se St. Julien určitě nemá, ve srovnání se svými slavnými sousedy, za co stydět.

Pomerol & Château Petrus

Pomerol je malá venkovská oblast (nejmenší region v Bordeaux s pouhými 800 hektary) ležící na samém západním okraji regionu St. Émilion, severovýchodně od Libourne. Toto skromné návrší, v jehož středu se nachází Château Pétrus a Château Vieux Certan, je východním prodloužením štěrkovitého terénu Pomerol-Figeac. Vinice se rozprostírají na mírně zvlněných svazích, které se v délce asi 2 km svažují z výšky 40 m nadmořské výšky na pouhých 10 m!

Nejslavnější a nejdražší víno tohoto regionu je Château Petrus. Co dělá z toho vína nejdražší víno na světě? Odpověď nemá nic společného s podnebím – sousední vinice se totiž těší naprosto stejným klimatickým podmínkám. Nejdůležitějším výhodou Château Petrus je půda. Podloží pod vinicemi je anomálií a nazývá se „knoflíková dírka“. Písčito-jílovitá půda dává vínu koncentraci a eleganci, která je spojena s vysokou mineralitou.

Sotva 4% z celkových 11,5 hektarů zabírá odrůda Cabernet Franc. Většina z něj se pro Grand Vin nepoužívá (pouze v případě jeho výjimečné kvality) a dá se tedy tvrdit, že Pétrus je téměř 100% Merlot. Nízký obsah kyselin vytváří z Château Petrus skutečně jemné víno, které v kombinaci s vrozenou svůdností odrůdy Merlot umožňuje vinařství vyrábět intenzivně zbarvená, značně koncentrovaná vína, jenž by jinak byla příliš drsná k pití.

Další podoblasti Bordeaux

  • Graves - v oblasti Graves se nachází jediné château s vinicemi v kategorii červené 1er Cru Classé, které leží mimo Médoc, a to Château Haut-Brion. Ověřená označení původu (AOC): Graves, Pessac-Léognan.
  • Sauternes, Barsac - regiony jsou proslulé bílými sladkými botritickými víny, jimž vévodí Château d'Yquem 1er Cru Supérieur (vlastní klasifikace, související s víny z Médocu pouze rokem vzniku 1855) a která mnozí odborníci řadí mezi nejkomplexnější vína na světě. Ověřená označení původu (AOC): Cérons, Sauternes, Barsac. Viz Sauternská vína.
  • Bourg, Blay - území na druhém břehu řeky Gironde, naproti Médocu. Příchodem Římanů zde začala sláva dnešního regionu Bordeaux.
  • Entre-Deux-Mers - mezi dvěma moři“ se nazývá oblast mezi řekami Garonne a Dordogne. Oblast produkuje kvalitní známá vína, jako je například Château Bonnet, jinak je charakteristická spíše víny v kategorii Bordeaux Supérieur.

Cenové třídy Bordeaux vín

  • Velmi obecně můžeme konstatovat, že běžné Bordeaux pod 250 Kč nedoporučujeme kupovat. Samozřejmě existují výjimky, ale za tuto cenu lze získat poměrně jednoduchá vína, která rozhodně konzumentovi potenciál regionu nenabídnou. Vyzkoušet můžete například Château Roc de Levraut Bordeaux Rouge AOC
  • V cenové kategorii 400-600 korun se již dají najít hezká vína z menších zámků, například v kategorii Cru Bourgeois. Nedosahují ještě kvalit slavných châteaux, ale nabízejí dobrý poměr kvality a ceny.
  • Od 800 - 1 200 Kč již lze zakoupit vína klasi-fikovaná jako Grand Cru, která v dobrých ročnících splní téměř vše, co konzument od kvalitního Bordeaux může očekávat.
  • Velká vína za 1 500 - 3 000 Kč nabídnou zážitek ještě o kousek lepší a to i v průměrných ročnících.
  • A nakonec extratřída za 7 000, 15 000, ale i 30 000 za láhev. Jde o vína - individuality, kde se platí především za jméno, image, za limitovanou produkci a za koupi něčeho unikátního. Vysvětlíme milovníkovi Rolls Royce, že Ferrari je lepší, či naopak? Jde o srdeční záležitost a porovnávat tyto individuality navzájem je téměř nemožné. Nekonečné debaty v této kategorii se spíše blíží problematice volby Miss World.

Bordeaux - En Primeur

Jde o metodu investování do bordeauxských vín, při které se víno koupí ještě před jeho stočením do láhví. Prodej bývá obvykle zahájen na jaře roku následujícího po sklizni, krátce poté, co obchodníci z celého světa strávili horečnatý týden ochutnáváním stovek vín, sotva šest měsíců starých. Sudové vzorky (vína naláhvovaná přímo ze sudů) nejlepších vín berou obchodníci na své domácí trhy pro obchodní degustace.

Toto probíhá přibližně do června, kdy jsou i rozesílány nabídkové listy s podrobným popisem toho, jaká vína jsou a jaký mají potenciál zrání. Firmy, které nabízejí „en primeur” tzv. „negociánté“, mají s jednotlivými châteaux dlouhodobé kontrakty a kupují vína i několik let dopředu. Tato vína se tedy přímo od výrobců koupit nedají.

Proč kupovat „en primeur”? Tato vína, kterých se nebudete moci během tří až čtyř nadcházejících let dotknout (a pravděpodobně další tři až čtyři roky pít), stojí za to kupovat jen tehdy, když jste si jisti, že nebude déle za žádnou cenu dostupné a pokud bude, tak pravděpodobně za cenu nesrovnatelně vyšší, než v současné době. „En primeur” je vlastně malá burza. Pro koncového zákazníka to znamená, že nikdy nebude existovat pevná, neměnná cena. Záleží pouze na tom, jak dobře se dodavateli povede nakoupit.

Bordeaux Primeur - co můžeme v budoucnu očekávat?

Investování do vína se stalo v poslední době velmi moderním způsobem uložení a zhodnocení finančních prostředků. Největší obchody a zisky se již dávno nerealizují spekulativním nákupem vzácných starých vín, ale právě nákupy vín Bordeaux systémem En Primeur. Týdnem plným degustací, vždy následující jaro po sklizni, každoročně startují přípravy právě na kampaň En Primeur. Ale právě již po této degustaci se stanovuje cena jednotlivých vín v závislosti na prognózách kvality ročníku a kolotoč obchodů a spekulací se pomalu roztočí. Ceny vín z Bordeaux od roku 2000 prakticky neustále stoupají. Malá stagnace a pokles přišly s méně povedeným ročníkem 2007, ale standardní slušný ročník 2008 vše vrátil zpět a skvělé ročníky 2009 a 2010 vystřelily ceny alokovaných vín z Bordeaux do astronomických výšek. Je samozřejmě pravda, že ceny se drží stále takto vysoko již pouze díky Asii. Zdejší Bordeaux mánie a ohromné kapitálové možnosti s trhem vín v Bordeaux v posledních letech pořádně zacloumaly.

Velmi zlomová bude pravděpodobně letošní kampaň En Primeur, tedy prodej vín ročníku 2011, který se po degustacích jeví spíše jako průměrný a v některých apelacích i podprůměrný. Tradiční evropské zákazníky již přestávají nehorázné ceny z posledních let bavit. Velká Británie tyto vysoké ceny stále ještě akceptuje, ale především proto, že spekuluje a vína dále přeprodává do Asie. Bordeaux se tedy bude muset rozhodnout, zda nadále stojí o zákazníky, kteří sem mnoho let přinášeli peníze, nebo se zcela upne na poměrně rizikový asijský trh, o kterém se dá jen těžko předvídat, kde jsou jeho možnosti a jaké faktory ho mohou výrazně ovlivnit.

Vždyť i letos během degustací mnoho majitelů bordeauxských vinařství doslova vyděsila zpráva, že se jednomu vlivnému asijskému žurnalistovi vína ročníku 2011 nelíbila a hodlá zveřejnit poměrně negativní hodnocení. Samozřejmě nemůžeme čekat, že všechny ročníky budou podobně velké jako ročníky 2009 a 2010. Z hlediska normálního vývoje trhu je zapotřebí spíše snížit cenovou úroveň tak, aby byla akceptovatelná i pro tradiční evropské zákazníky. První náznaky z kuloárů tak hovoří o mírném snížení cen (přibližně o 20 %). Tomu by odpovídala i rychlost, s jakou se začínají objevovat první ceny. Některá Châteaux z Médocu je oznámila již během týdne degustací En Primeur, což opravdu nebývá obvyklé. Uvidíme tedy, jak se situace s vývojem cen En Primeur vyvine, nicméně v letošním roce platí více než kdy jindy, že vína k investičním účelům, ale i do vlastního sklepa je třeba velmi pečlivě vybírat a konzultovat s odborníky.

Michal Šetka, šéfredaktor časopisu Wine & Degustation