Francouzská vína

Ochutnejte bílé, růžové, červené víno a šampaňské z naší bohaté nabídky špičkových francouzských vín.

Filtrace

Eko vína

Země původu

Potvrdit výběr

Francouzská vína bývají považována za nejlepší vína na světě a Francie za nejdůležitější vinařskou zemi. Tento názor sdílejí i největší konkurenti z Nového světa. Není proto divu, že francouzská vína patří k nejdražším na trhu, jsou symbolem tradice a také měřítkem kvality. Francouzské víno je zkrátka pojem. Podle dochovaných historických záznamů se zde pěstovala vinná réva již v  6. století před naším letopočtem a většina regionů produkovala víno již v době říše římské. Je libo šumivé víno z oblasti Champagne, jemné, lahodné červené víno z Burgundska či bohaté sladké víno z oblasti Cauternes? V naší nabídce naleznete jak bílé, růžové nebo červené francouzské víno, tak i šampaňské. Víno z Francie u nás můžete vybírat podle druhu, oblasti, vinařství, nebo francouzské klasifikace.

Francouzské vinařské oblasti

Říkají vám něco pojmy Champagne, Bordeaux, Bourgogne, Côtes de Provence nebo Alsace? Ano, jsou to slavné francouzské vinařské oblasti, odkud pocházejí nejluxusnější a nejdražší vína světa. Každá z hlavních oblastí je samostatným pojmem s jedinečnou historií, technologií i s vlastními odrůdami a víny. Z Francie pochází spoustu odrůd vysázených po celém světě. Například Chardonnay, Pinot Noir (Rulandské modré), Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc nebo Syrah (Shiraz).

Francouzská vína – regionální odrůdy

Trvalo několik staletí, než Francouzi objevili skutečnost, že specifické odrůdy patří na určité druhy půdy. Výsledkem jsou charakteristické regionální odrůdy vín. Pro tyto regionální podoblasti, které se nazývají apelace, platí specifická pravidla pro výrobu vín a to i včetně povolených odrůd a technologických postupů. Apelací jsou ve Francii stovky. Mohou označovat celé regiony, ale také jednotlivé vesnice či zcela konkrétní vinice. Zavedený systém kontroly původu a kvality vín pochází z roku 1935 a se nazývá INAO – Institut National des Appelation d´Origine (Národní istitut potvrzování původu).

Klasifikace francouzských vín

Francouzská vína se dělí na pět základních kategorií: AOC (nejkvalitnější francouzská vína, která tvoří asi třetinu produkce francouzského vinařství), VDQS, od roku 2011 zaniká (přísně kontrolovaná vína s vyššími limity produkce než AOC), Vin de Pays, od roku 2011 IGP (tzv. zemské víno s vyznačením původu a individuálním charakterem) , Vin de Table, od roku 2011 Vin de France (tzv. stolní víno bez označení odrůdy a původy, určené ke každodenní spotřebě) a Premier Cru, Grand Cru (úřední ohodnocení nejlepších vinic v určitých francouzských oblastech).