Armagnac

Armagnac, nebo také armaňak, je nejstarším vinným destilátem (brandy) příbuzným koňaku ve Francii a pravděpodobně i na světě. Jeho kořeny můžeme najít v Gaskoňsku v jihozápadní Francii na území Armagnacu na úpatí Pyrenejí. Zde se vyrábí od 15. století až dodnes, ale jeho léčivé vlastnosti velebí už spis teologa Vitala du Foura z roku 1340.

Oblasti výroby Armagnacu

Od roku 1909 se smí armagnac vyrábět pouze ve třech oblastech Gaskoňska, přičemž každá část Gaskoňska dodává armaňaku jinou chuť. 57 % produkce vzniká v oblasti Bas-Armagnac. Výsledné destiláty jsou velmi elegantní a vysoce ceněné. Druhou oblastí je Tenareze, proslulá vápencovou půdou, díky které je výsledná brandy plnější, těžší a zemitější. Oblast Haut-Armagnac se na celkové produkci podílí jen z malé části.

Jak se vyrábí Armagnac

Armagnac se pálí pouze jednou. Vyrábí se postupnou destilací z vína, díky čemuž si zachovává část vonných a chuťových látek. Na rozdíl od koňaku se destiluje v destilačním zařízení, přičemž mnoho z nich je dodnes poháněno kotli, ve kterých se topí ručně nepotřebnými viničními sloupky. Toto destilační zařízení se skládá z měděných platů, kde víno pomalu proniká až do chvíle, kdy obsah alkoholu dosáhne 55 %. Následně se kondenzuje zpět do kapalného skupenství. 

Oblast Armagnac leží jižně od oblasti Cognac a je zde slunnější a sušší klima, které ovlivňuje i vinné hrozny. Také odrůdy vína se zde pěstují jiné. Armaňak se vyrábí zejména z odrůdy Bacco, která je zodpovědná za jeho osobitou komplexnost, ale také z odrůd Folle Blanche a Ugni Blanc. Tyto odrůdy se pěstují v písčité půdě při vyšších teplotách. Stolní víno odrůdy Baco chutné není. Jakmile se ale promění ve stařený destilát, máme tu čest s učiněným klenotem. Obsah alkoholu v Armagnacu nesmí být větší než 63 %. Na kontrolu kvality dohlíží instituce BNIA. 

Jak chutná Armagnac?

Unikátní charakter armagnacu stojí na pěti klíčových faktorech: půdě, podnebí, vinné odrůdě, destilačním procesu a staření. Dle stáří nejmladší použité přísady rozdělujeme armaňak do následujících kategorií:

  1. Three Star Armagnac (minimálně 1 rok zrání v sudu)

  2. VO, VSOP, Reserve Armagnac (minimálně 4 roky)

  3. Extra, Napoleon, XO, Vielle Reserve Armagnac (minimálně 5 let)

Armagnac bychom mohli přirovnat ke sladové, skotské whisky – jednotlivé druhy whisek se od sebe také velmi liší. U Armagnacu velmi záleží na tom, odkud pochází. Starší značky armagnacu s robustním, zemitým profilem se silnou tříslovinou a charakteristickou pikantní chutí vznikají v oblasti Bas-Armagnac a Tenareze. Mladší značky se svou chutí podobají koňaku. Jejich aroma je ovocnější, lehčí a méně komplexní. V chuti lze rozpoznat stopy vanilky, sadového ovoce a nádech dřevitého koření.