Údolí řeky Rhône bylo odjakživa považováno za ideální spojnici mezi Středozemním mořem, severní Evropou a Atlantikem. Již antičtí Řekové používali řeku Rhône jako obchodní cestu do srdce Galie. Archeologické výzkumy dokázaly, že vinařská a vinohradnická tradice je v Côtes-du-Rhône mnohem delší než v ostatních regionech.

Již Římané postavili město Vienne, kde začali vysazovat vinohrady, které se velice rychle rozrůstaly. Všechny velké oblasti a jejich vinice (Hermitage, Cote Rotie, Saint Joseph atd.) byly založeny právě Římany.

Ve 14. století pak avignonský papež Jan XXII., druhý ze sedmi papežů, kteří sídlili v Avignonu, nechal vystavět slavný zámek v Chateauneuf-du-Pape. Zdejšími víny zásoboval celou „církevní“ Francii. V roce 1737, z nařízení krále, byly všechny sudy z této oblasti označeny písmeny C.D.R. Bylo to poprvé, kdy vína z tohoto regionu nesla název C.D.R. (Côtes-du-Rhône).

V roce 1937, díky baronu Le Roy, bylo Côtes-du-Rhône zařazeno do apelačního systému AOC. Od té doby platí pravidla pro toto označení, stejně tak jako pro jeho případné použití, pouze s drobnými úpravami až dodnes. Dnes je Côtes-du-Rhône jednou z největších apelací ve Francii.

Vína oblasti Côtes du Rhône

Údolí řeky Rhône, proslavené plnými, ohnivými a kořenitě bohatými červenými víny, produkuje také malé množství vín růžových a nepatrně bílých. Apelace Côtes-du-Rhône se táhne cca 200 km podél toku řeky Rhôny od města Vienne až k městu Avignon.

Oblast se z pohledu použitých odrůd dělí na dvě hlavní části – severní část s převládající odrůdou Syrah a část jižní, kde převládá odrůda Grenache. Severní Rhône by měla být hlavní bránou k regionu. Má však více společného se svým severním sousedem Burgundskem, než se zbytkem údolí Rhôny.

Vína z této části nelze srovnávat s víny jakékoliv jiné oblasti. Nejslavnější apelací v Severní Rhône je bezpochyby Hermitage, jejíž inkoustově černá vína patří ke klenotům celé Francie. V blízkosti se nachází Crozes Hermitage, St. Joseph, Cornas a Cote Rôtie. Zde mají vína drsnější charakter, ale opět jsou vysoce koncentrovaná a harmonická.

Nejznámější oblastí v jižní Rhône je oblast Châteauneuf-du-Pape, rozkládající se v okolí města Orange a Avignon. Špičková suchá, bílá vína se vyrábějí v oblasti Condrieu, která se nachází v nejjižnějším cípu Côtes-du-Rhône. Dalšími důležitými regiony jsou Côtes-du-Rhône Villages, Lirac, Gigondas, Côteaux du Tricastin, Côte du Ventoux a oblast specializující se na růžová vína Tavel.

Legenda Châteauneuf-du-Pape

Châteauneuf-du-Pape (volně přeloženo jako „papežův nový zámek“) je AOC oblast v regionu Côtes-du-Rhône, ležící poblíž stejnojmenné vesnice na jihovýchodě Francie. Když byl ještě ve 14. století papežským městem Avignon, nejvyšší církevní hodnostáři rádi odpočívali ve svém letním sídle v kraji, jehož vína si zamilovali.

Ve vinařském regionu pokrytém malými valouny (nazývají se „galets roulés“ - oblázky) se až ze 13 odrůd dodnes vyrábí toto legendární, komplexní a ohnivé víno. Každá jednotlivá odrůda přitom dodá jinou vlastnost, a tak se zde rodí mohutné, tělnaté červené víno, vyvíjející se v láhvi až patnáct let.

Jednotlivé odrůdy můžou být vinifikovány buď samostatně nebo společně. Hlavní odrůdou je Grenache Noir – v celém regionu je 80% vinic (z celkových 3 200 hektarů) osázeno právě touto odrůdou. Dalšími používanými odrůdami jsou mimo jiné Syrah, Mourvèdre a Cincault.

V okolí města Avignon nalezneme vinné keře, které jsou přes sto let staré a dodávají vysoce koncentrované hrozny. Bílá vína Châteauneuf-du-Pape jsou vzácná, avšak s mimořádně dlouho trvajícím chuťovým zážitkem. Používají se odrůdy Clairette, Grenache Blanc, Roussane, Bouboulenc a Picpoul.

V regionu je celkem 320 výrobců (93% jich je stále soukromých), kteří ročně vyrobí téměř 14 milionů láhví.

Syrah, hlavní odrůda v Côtes-du-Rhône

Syrah - známá také jako Hermitage, Shiraz nebo Candive, je jednou z nejrozporuplnějších odrůd. Název odrůdy vychází ze Shiraz (nebo Shiras), hlavního města iránské provincie Fars. Mnoho lidí proto věří, že tato odrůda pochází z Persie, asi z roku 600 před n.l. Genetické testy ale prokázaly, že její domovinou je Côtes-du-Rhône.

Horké léto, vysoké teploty a chladná zima - to jsou ideální podmínky. Temné, fialové až černé bobule dávají vínům charakteristickou temnou barvu.

Klasický projev Syrahu ze Severní Rhôny je komplikovaná, vysoce minerální, živočišná, ale i ovocná vůně, podpořená tóny čokolády a sladkého koření. V chuti velice živé a komplexní víno, které zaskočí svou komplikovaností a nachází se v něm celá paleta chutí. Dominantní by měly být tóny povidel, kandovaného ovoce, živočišnosti, vanilky a dotek fialek.

Syrah je pověstný výkyvy v láhvové zralosti daného vína. Všeobecně se „velké víno ze Syrahu“ po třetím roce na čas uzavře a jeho projev může být pro někoho více než zklamáním. Jeho vysoká koncentrovanost, sklony k eleganci a harmonii se začnou velice výrazně projevovat po šestém roce a víno nabývá postupem let výjimečných kvalit. Potenciál nejlepších Hermitage dosahuje až 80 let!