Bílé víno

Objevte kvalitní bílá vína z naší rozsáhlé nabídky. Je-libo Rulanské šedé, Chardonnay, Sauvignon, či Ryzlink vlašský? Vybírejte!

Filtrace

Eko vína

Výrobce

Potvrdit výběr

Bílé víno je přírodní suché víno, které se vyrábí z bílých, ale také z červených, růžových a modrých hroznů. Bílým vínům vyráběným z jiných než bílých hroznů se říká klaret. Aby se docílilo jeho bílé barvy, hrozny se musí co nejrychleji lisovat a přidává se k nim rmut – hrozny zbavené stopek a jadérek. Výsledný čistý mošt se poté nechá zkvasit. Drtivá většina dnešních bílých vín je vyráběna pro okamžitou spotřebu. Většinou platí pravidlo „čím mladší bílé víno, tím lepší“. Pouze v některých případech je vhodné bílé víno skladovat a konzumovat až po několika letech. Všechna bílá vína se chladí, ideální teplota vína při podávání je 8 – 12°C.

Dělení bílých vín

Bílá vína můžete rozdělit podle několika kritérií:

Nejznámější odrůdy bílých vín v Česku:

  • Chardonnay – hovorově také šardoné, či šardonka je původní bílá francouzská moštová odrůda. Chardonnay je nejčastěji pěstovanou a současně nejoblíbenější odrůdou na světě. Má nazlátlou, zelenožlutou barvu a voní po zelených jablkách.

  • Rulandské šedé – nebo také Pinot Gris, Pinot Grigio, či hovorově Šedá Rulanda je u nás velice oblíbená bílá moštová francouzská odrůda. Rulandské šedé má zlatožlutou barvu, chlebnatou chuť a medově nasládnou vůni.

  • Sauvignon – Sauvignon Blanc je bílá, svěží, aromatická odrůda původem z Francie. Víno má světle zelenou až zelenožlutou barvu a typickou chuť po kopřivách, broskvích a černém rybízu.

  • Ryzlink vlašský – jde o bílou německou odrůdu, patří mezi nejpěstovanější odrůdy u nás a k nejstarším odrůdám vůbec. Barva Ryzlinku vlašského je světle zelená, víno má jemnou vůni a svěží chuť s tóny rybízu a angreštu.

  • Tramín červený – též Gewürztraminer je nejdéle pěstovanou bílou odrůdou v ČR. Má plnou, kořenitou chuť a výraznou medově hrozinkovou vůni.

  • Veltlínské zelené – německy Grüner Veltliner, hovorově též „Veltlín“ je bílá odrůda, která je na Moravě velmi rozšířená. Veltlínské zelené má svěží, jemně nahořklou plnou chuť s pikantní kyselinkou.

  • Müller Thurgau – tato odrůda byla vyšlechtěna křízením Ryzlinu rýnského a Sylvánského zeleného. Má zelenkavě žlutou barvu a jemně muškátové až broskvové tóny. Pro svou nenáročnost a výborné pěstitelské vlastnosti patří Müller Thurgau k nejrozšířenějším odrůdám u nás.

  • Neuburské – tato odrůda vyžaduje teplejší polohy. Vyznačuje se zlatožlutou barvou a mírně nahořklou skořicovou chutí s nižší kyselinkou.

  • Ryzlink rýnský – jak název napovídá, tato odrůda pochází z německého Porýní. Ryzlink rýnský patří mezi nejkvalitnější vína a právem bývá nazýván králem vín. Víno je zelené až žluté barvy a má slabě muškátovou vůni připomínající vůni kvetoucích lip.

K dalším bílým odrůdám patří Hibernal, Muškát moravský, Cuvée bílé, Irsai Oliver a další. Vyzkoušejte italská bílá vína z vinařství Antinori nebo Sacchetto, česká a moravská bílá vína nebo vína z Chile.