Jaká by to byla zahradní párty bez sklenky vychlazeného, lehkého, šumivého vína prosecco! Že raději dáváte přednost italskému koktejlu Aperol Spritz? I v tomto případě si pochutnáte na proseccu, to je totiž hlavní ingrediencí tohoto oblíbeného koktejlu. Vybírejte ze široké nabídky.

Prosecco – charakteristika

Prosecco je jedno z nejznámějších a také nejoblíbenějších šumivých vín. Vyrábí se z odrůdy Glera (dříve Prosecco), která je pěstována pouze v Itálii a Prosecco musí obsahovat alespoň 85 % této odrůdy. Více než 95 % vinic Prosecca se nachází v kraji Treviso, regionu Conegliano Valdobbiadene. Odtud také pochází to nejkvalitnější Prosecco Superiore. Prosecco Superiore Asolo zase pochází ze stejnojmenné oblasti Asolo. Šumivá vína z těchto dvou lokalit se pyšní chráněným označením původu DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Název Prosecco smí nosit pouze perlivá (prosecco frizzante) a šumivá (prosecco spumante) vína v Itálii, vyrobená v 9 provinciích regionu Benátska.

Jak chutná Prosecco

Chuť kvalitního prosecca je jednoduchá a důmyslná s květinovo-ovocným nádechem a lehkou, svěží vůní. Prosecco se hodí jako aperitiv i dezert. Vychutnat si ho můžete v čisté formě, ale také v míchaných koktejlech, například Bellini, nebo výše zmíněném Aperolu Spritz. Pokud si chcete dát sklenku Prosecca k obědu či večeři, doporučujeme kombinaci s těstovinami, saláty, rybími pokrmy či mořskými plody, ale také ve spojení s thajskou, japonskou a jinou exotickou kuchyní. Podává se ledově vychlazené na 5 - 7 °C.

Dělení Prosecca

Prosecco můžeme rozdělit na:

  • Prosecco DOCG

  • Prosecco DOCG Rive

  • Prosecco DOCG Cartizze

  • DOCG Sui Lieviti

  • DOCG Asolo

  • Prosecco DOC Treviso

  • Prosecco Rosè DOC

  • Frizzante

Dělení Prosecca dle zbytkového cukru: Extra Brut (0 - 6 g/l), Brut (0 - 12 g/l), Extra Dry (12 - 17 g/l), Dry (17 - 32 g/l).

Dělení Prosecca dle perlivosti: spumante (výrazně šumivé), frizzante (mírně šumivé), tranquillo (tiché).

Jak se vyrábí Prosecco

Žádné Prosecco nevznikne bez správně vyzrálých hroznů, bez píle vinařů a notné dávky svědomitosti. V Proseccu se snoubí letité zkušenosti a tradice vinařů s nikdy nekončícím zdokonalováním výrobního procesu. Odměnou je vynikající italské šumivé víno.


Prosecco se vyrábí metodou Charmat-Marinotti, která je odlišná (a levnější) než technologie výroby šampaňského. Autorem této metody je Antonio Carpenè, nazývaný též Otec Prosecca. V první fázi je ruční sběr hroznů a jejich pečlivé třídění dle odrůdy, data sklizně a původu. Poté přichází na řadu lisování hroznů, což je ale poměrně sofistikovaný proces – z hroznů je třeba získat pouze šťávu. Po lisování následuje usazování, během kterého se zakalený mošt v tancích ochlazuje na 5 až 10 °C. Poté následuje vinifikace čirého moštu a získání tzv. základního vína. Závěrečnou fází výroby Prosecca je druhotné kvašení. Jednotlivé odrůdy vína se nejprve ochutnají, poté se smíchají s cukrem a kvasinkami a přečerpají do tlakových ocelových nádob. Právě zde víno získává charakteristické jemné bublinky. Kvašení končí po 30 dnech a následuje už jen lahvování.