Côtes de Gascogne IGP

Côtes de Gascogne je vinařská oblast v Gaskoňsku, kde se vyrábí hlavně bílé víno v kategorii Vin de Pays. Vyhláškou ze září roku 1968 se vymezily rozdíly mezi Vin de Pay a jednoduššími víny Vin de Table. Označení Côtes de Gascogne pak zavazuje výrobce k dodržování přísnějších pravidel a výrobních standardů, které byly přijaty vyhláškou v roce 1982.

Vynikající vína oblasti Côtes de Gascogne IGP

V roce 1979 byla také založena Asociace výrobců Vins de Pays Côtes de Gascogne, která chrání zájmy svých členů, určuje výrobní normy a kontroluje dodržování těchto pravidel. V současné době je v tomto sdružení asi 1400 vinařů, z nichž 1300 je členem družstva. Ostatní pěstují a vyrábějí svá vína sami. Ze všech vín, vyrobených v Côtes de Gascogne je 91% bílých, 8% červených a 1% růžových vín. S 830 000 hektolitry roční produkce (celkové množství je limitováno) je tento region největším výrobcem bílých Vin de Pays vín ve Francii.

To dává potenciál k výrobě více než 100 milionů lahví, z nichž jde 75% na vývoz. Nejrozšířenějšími bílými odrůdami jsou Colombard, Petit Manseng, Gros Manseng, Sauvignon Blanc, Sémillon, Muscadelle a Ugni Blanc. Z modrých odrůd pak Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, ale i Duras, Fer, Négrette, Malbec nebo Tannat.