Jméno tomuto neslavnějšímu regionu na bílá vína dává městečko Chablis. Jedná se o samostatný region, který se rozkládá na ploše 15 x 20 km (4 800 hektarů vinic).

Vinařská oblast Chablis

Region se nachází v severní části Francie – Chablis leží asi 160 km severně od Beaune a po Champagne a Alsace patří mezi nejsevernější regiony.

Půda je jílovitá tzv. Kimmeridžský jíl, s výskytem křídové vrstvy, která díky tektonickému zlomu sahá od Sancerre až po bílé útesy Doveru. Celý region byl velmi dávno mořským dnem - díky tomu je zdejší podloží bohaté na obsah fosílií.

To dává vzniknout suchým, minerálním a výrazným vínům s ovocným charakterem. Ročně se zde vyrobí 32 milionů litrů vína - pouze bílého! Vína z Chablis jsou ze 100% odrůdy Chardonnay.

Hlavní klasifikace regionu vychází z Chablis Appellation d'Origine contrôlée, jejíž pravidla byla stanovena 13. ledna 1938, označení Petit Chablis pak platí od 5. ledna 1944.

Všechny vinice v Chablis jsou zahrnuty do čtyř apelací s různou klasifikací, ve kterých se odrážejí všechny důležité faktory např. půdní složení, sklon svahu vinic a podobně.

Jedná se o následující kategorie: Petit Chablis (1 550 ha vinic), Chablis AOC (6 843 ha vinic), Chablis Premier Cru (750 ha vinic) a Chablis Grand Cru (100 ha vinic) - v této kategorii se jedná pouze o 8 vinic (Bougros, Les Preuses, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos a Blanchot).