Aktuality Global Wines & Spirits

Seznamte se s novým žebříčkem TOP whisky pro rok 2021

Whisky nebo též whiskey patří k jednomu z nejpopulárnějších druhů alkoholu. Palíren, ve kterých se whisky destiluje, je nepočítaně, a proto není jednoduché si vybrat tu nejlepší. Pomoci vám však může seznam těch nejkvalitnějších pro tento rok.

Co je to whisky?

Obecně se whisky definuje jako nápoj, který se získává destilací z fermentovaného sladu. Sladem může být jakákoliv obilovina, především však ječmen nebo žito, které se nechá naklíčit a poté vysušit. Tyto destiláty se od sebe neliší pojmenováním, tedy whisky či whiskey, ale spíše oblastí výroby. Ve Skotsku, Kanadě a Japonsku se používá pojmenování whisky, zatímco v USA a Irsku se setkáte s malou obměnou, tedy whiskey.

Whisky podle země původu

Každá země má při výrobě whisky stanovená pravidla, jak destilát vyrábět. Podle toho se odlišuje na skotskou, irskou, americkou nebo japonskou. Setkat se můžete také s pojmem single malt whisky, což je jednosladový destilát vyrobený v jedné palírně nebo pojmem blended whisky, která kombinuje několik druhů destilátů z různých palíren.

shutterstock_1250461432

Skotská whisky

Skotská whisky patří mezi nejznámější a nejuznávanější. Pravá skotská musí pocházet ze skotských palíren a hlavní ingrediencí musí být ječmenný slad. Zraje 3 roky a stáčí se až ve chvíli, kdy obsahuje 40 % alkoholu.

Irská whiskey

Irská whiskey se vyrábí jedině v Irsku, a to z ječmene. Nápoj se třikrát destiluje a díky tomu je čistší a jemnější.

Americká whiskey

V Americe se kromě označení whiskey setkáte také s pojmem bourbon. Jaký je mezi nimi rozdíl? Základem bourbonu je minimálně 51 % kukuřice, která projde dvojitou destilací. 

Japonská whisky

Výroba japonské whiskey je podobná skotské, jelikož používá podobné destilační metody.

TOP whisky pro rok 2021

Které whisky kralují pomyslnému žebříčku v tomto roce?

TULL12_Tullamore_12YO_nova2019

Tullamore Dew


Třikrát destilovaná whiskey patří k nejznámějším a nejprodávanějším irským whiskey. Zraje v sudech po bourbonu a sherry, což se projeví vůní sladkých citrusů, zelených jablek a vanilky. Pije se při pokojové teplotě, ale také na ledu.

 

Irishman_12YO_box_medaile

Irishman


Značka irské whiskey pocházející z palírny Walsh Distillery byla na trh uvedena v roce 2007. Snoubí tradiční receptury 19. století se současnými požadavky na kvalitu a chuťový profil.

 

GLF026_Glenfiddich_26YO

Glenfiddich


Skotská whisky Glenfiddich s tradicí od roku 1887. Typické jsou pro ni hruškové tóny. Její srdce je lehké, ovocné a barevně jasné. Whisky odpočívá v sudech po bourbonu a sherry.

TALSKY_Talisker_skye

Talisker


Whisky Talisker má původ na skotské ostrově Skye. Je pro ni typické neopakovatelné, středně kouřové aroma a nasládlá chuť, která nese tóny sušeného ovoce a nádech mořské slanosti.

DSB070_Jack_Daniels_Single_barel

Jack Daniel's


Jack Daniel´s patří mezi nejprodávanější americké whiskey. Pro její výrobu se používá nejkvalitnější kukuřice, žito a ječmen. Filtruje se přes dřevěné uhlí, což jí propůjčuje charakteristickou kouřovou chuť.

ULT070_JW_18YO_Ultimate

Johnnie Walker


Patří mezi nejprodávanější skotské whisky na světě. Míchané whisky obsahují kolem 35 sladových a 5 obilných whisky. Hlavní sladovou složkou u většiny z nich je Cardhu. Nabízí několik druhů destilátů, které se od sebe liší chutí i oceněními.

LQC070_Laphroaig_Quarter_Cask

Laphroaig


Pro tuto skotskou whiskey je typická nekompromisní vůně a kouřová chuť s nádechem konopí, jódu, dřeva a rašeliny. Kromě toho se objeví také tóny ovoce a lékořice. Palírna se pyšní královskou pečetí prince Charlese.

CHR018_Chivas_regal_18YO

Chivas Regal


Platí za prémiovou blended whisky, jejíž historie sahá až do roku 1801. Lahodná skotská whisky se vyznačuje jemnou, lehce ovocnou a vyváženou chutí. Vychutnat si ji můžete čistou, ale také v nadčasovém koktejlu Old Fashioned.