V roce 1820 založil John Walker ve věku 15ti let malý koloniál ve městě Kilmarnock. Jako součást sortimentu nabízel různé whisky společně se svou vlastní směsí, kterou pečlivě připravoval z produktů místních palíren.

Jeho syn Alexander pokračoval v podnikání a stále více se zaměřoval na svou vášeň - vytváření bohaté a silné směsi. Jeho filozofií bylo „udělat naši whisky tak kvalitní, že se jí jiná whisky nevyrovná“.

Okolo roku 1920 se značka Johnnie Walker, už tehdy prodávaná ve více než 120ti zemích, etablovala jako jedna z prvních opravdu globálních značek. V posledním hodnocení známém jako „Klub milionářů", které probíhá každým rokem, se tato světově proslulá whisky umístila na 2. místě v kategorii nejlépe prodávaných lihovin a na 1. místě v kategorii whisky.

Toto pořadí zveřejňuje časopis Drinks International na základě výzkumu PASH Beverage Research. Označení whisky pochází od galského „uisge beatha" nebo „usquebaugh", což znamená „živá voda". Proto, aby mohl nápoj vůbec používat název skotská whisky, musí být vyroben a zrát ve Skotsku po dobu nejméně tří let. Dle zákona je složení skotské whisky čistě přírodní.

Tajemství whisky Johnnie Walker

Na osamělém místě, vysoko na svahu Mannoch Hill ve Skotské vysočině, jemně probublává rašelinou na povrch voda z podzemního pramene. Je to drsné a nehostinné místo bez lidského obydlí na míle daleko. Ledově studená voda je křišťálově průzračná a čistá, jak vyvěrá do svěžího horského vzduchu. Tento pramen, stejně jako další prameny Vysočiny, je místem, kde příběh skotské whisky začíná.

Voda, která plyne z těchto skotských pramenů je nejen zvláštní, ale i jedinečná a je to jedna z odpovědí na tajemství, proč chutná skotská whisky tak, jak chutná. Každá whisky, aby mohla být označena jako skotská - Scotch Whisky - musí ze zákona splnit několik podmínek. Mimo jiné musí být vyrobena v palírně ve Skotsku pouze z vody, kvasinek a ječmene, do kterého mohou být přidána jen celá zrna jiných obilovin. Musí zrát v dubových sudech o maximálním objemu sedm set litrů a do destilátu se nesmí přidávat nic jiného než voda a přírodní karamel.

Na charakteristických vlastnostech skotské whisky se podílí především vzduch a voda, déšť a sníh, podzimní mlha v horách a zimní mořské bouře na ostrovech při pobřeží, vítr nad táhlými kamenitými vřesovišti a prohřátý vzduch nad slunnými loukami v nížinách. Když pronikáte do tajemství chuti skotské whisky, jako byste pronikali do samého srdce Skotska.

Historie skotské whisky

Vznik výroby dnes velmi rozšířeného nápoje je datován do pátého století našeho letopočtu - údajně s výrobou začali irští mniši při své misijní činnosti. Dlouhou dobu byl alkohol destilován především v klášterech, a to jako léčebný prostředek. První dochovaný písemný záznam o výrobě whisky ve Skotsku pochází z roku 1494. Při pálení whisky se používaly stejné suroviny a při první fázi výroby i podobné postupy, jako při výrobě piva. Díky původnímu léčebnému využití spadala ve středověku výroba whisky pod cech lazebníků a ranhojičů. V této době se whisky konzumovala mladá bez staření, krátce po destilaci.

Pozitivní účinek zrání byl objeven teprve v 18. století. V roce 1831 Aeneas Coffey vynalezl kotel, umožňující kontinuální destilaci, který se začal používat k velkovýrobě obilné whisky a s menšími modifikacemi je používán dodnes. Největší expanzi zažila whisky v 80. letech 19. století, kdy byla celá vinařská Evropa napadena révokazem a na dalších 10 let prakticky vymizely vinné destiláty jako brandy a cognac.

Teprve v 60. letech 20. století začaly palírny vyvážet do zahraničí své sladové whisky. V současnosti je sladová whisky stále populárnější, přesto je jen pouhých 5% produkce palíren stáčeno jako single malt. Většina se používá pro přípravu míchaných whisky.

Výroba whisky

Samotná výroba whisky není příliš složitou záležitostí. Základními surovinami pro výrobu whisky jsou ječmen, pramenitá voda a kvasinky. Na kvalitě každé z nich záleží konečná kvalita výsledné whisky. Neméně důležité jsou i další faktory: zdroj tepla (slouží k sušení sladu), tvar a materiál destilačního kotle, sud pro zrání whisky, podnebí, teplota a vlhkost sklepa, kde jsou sudy uloženy. Některé části výroby, které mají vliv na výsledný projev whisky, byly zcela odhaleny veřejnosti, jiné zůstávají tajemstvím rodin, které si je předávají z generace na generaci.

Prvním krokem při výrobě whisky je příprava sladu. Ječmen se po dobu dvou dní máčí v připravených nádobách s pramenitou vodou, poté je rozprostřen na plochu, kde je ponechán 5-7 dní klíčit. Naklíčené obiloviny se rozemelou a pomocí horké vody se získá cukrem obohacený základ. Doba fermentace se v jednotlivých palírnách liší od několika hodin po několik dní. Výsledkem fermentace je tekutina obsahující 5-10% alkoholu.

Vzniklá tekutina se poté destiluje - většinou dvakrát, v Lowlands a Irsku třikrát. Získaná lihovina je několik let uskladněna v dubových sudech, kde při reakci se dřevem získává barvu a charakteristickou chuť. Nejčastěji jsou používané sudy z amerického dubu, které jsou doplněny již použitými sudy např. od tokajského vína, Porta a nebo Sherry.

Kategorizace skotské whisky

Standardní směs (blended whisky)

je to směs deseti až padesáti sladových (Single Malt) a obilných (Grain) whisky. Jednotlivé druhy obvykle zrají tři až pět let. Mezi známé míchané whisky patří Johnnie Walker Red Label, J&B Rare, VAT 69 nebo Black & White. Díky podílu neutrální Grain whisky nejsou tak výrazné a aromatické jako whisky Single Malt. Jsou určeny pro běžnou konzumaci a pro míchané nápoje.

Výběrová směs (premium whisky)

Jedná se o míchanou whisky obsahující vyšší podíl starších whisky, proto jsou také dražší. Nejmladší druh ve směsi zraje minimálně 12 let. Nejprodávanější Premium whisky světa je Johnnie Walker Black Label.

Čistá sladová whisky (single malt)

Čistá sladová whisky je produktem jedné palírny. Většina palíren vyrábí skotskou whisky pro účely míchání do standardních nebo výběrových směsí. Některé si však ponechávají určité množství a prodávají ji jako čistou sladovou. Stáří této whisky je obvykle více než pět let. Je výraznější, více aromatická a obvykle dražší než standardní směs. Do této kategorie řadíme např. Talisker, Glenkinchie, Cragganmore, Dalwhinnie.

Směs sladových whisky (vatted malt)

Je kombinací různých sladových whisky. Může být i kombinací jedné whisky různého stáří. „Sudová sladová" je předchůdcem whisky míchané. V současné době se jedná již o druh poměrně vzácný. Nejznámějším reprezentantem této kategorie je Johnnie Walker Green Label.