Není náhoda, že whiskey z destilerie Laphroaig se v době americké prohibice brala jako léčivý likér. Její nekompromisní vůně a chuť je plná a proslavená svou kouřovou chutí s nádechem konopí, jódu, dřeva a rašeliny. Pro svou sílu jste ji tehdy sehnali pouze na předpis a každého, o koho by se pokusil nějaký neduh postavila na nohy.

Destilerie Laphroaig je jedna ze tří pálenic na skotském ostrově Islay. Produkuje velmi osobitou a silnou whiskey. Její chuť buď nenávídíte, nebo si ji zamilujete tak, že si koupíte svůj čtverečný metr na pozemcích destilerie. Ano, i tak dokáže tento ryzí skotský mok zaujmout, když své fanoušky výrobce k tomuto vyzývá na lahvích. Laphroaig si v průběhu let vybudovala silnou základnu milovníků ralešelinového zázraku a trvá si na své práci a své hodnoty a kulturu předává v každé lahvi. Není tak náhoda, že této palírně propůjčil britský princ Charles svou královskou pečeť.

Whiskey Laphroaig buď jednoduše milujete, nebo nenávidíte, nic mezi tím neexistuje.

Jak to v Laphroaigu vypadá

Výroba má vlastní sladovnu a ze svých zásob sladu pokryje až 20 % pro výslednou produkci. Na ostrově jako první destilerie začala kvasit v nerezových kádích a neustále proces výroby zdokonaluje. Dnes se pyšní až 70 000 kusy sudů whiskey, která dozrává po přesně stanovený čas a ve specifických sudech, ze kterého whiskey získává jedinečné aroma. Nejčastěji tu uvidíte odpočívat desetiletou Laphroaig 10 Years Old s obsahem alkoholu 40 %.

Rašelinovým kouřem zde slad suší 18 hodin a dosušují následně 15 hodin horkým vzduchem. Takto vznikne slad s množstvím fenolů mezi 50 a 55ppm. Typickou vůní této whiskey jsou kouřové podtóny rašeliny s jodovou vrstvou, která silně připomíná mořské řasy. Ve vůni u ní hledejte i studený kouř dřeva a výraznou kořenitost s nádechem lékořice. V chuti můžeme zacítit ovocnost, kterou získá ze sudů, ve kterých zraje ale do popředí se tlačí hlavně její dřevitost z dubů. Při posledním poválení na jazyku se dočkáte výrazné eskalace koření, jako je kardamon, pepř a jemné sladkosti.

O každou lahev tu pečují s víc jak 200 letou zkušeností. S rázností a tvrdostí Skotům vlastní jim vdechnou to, co byste u každé whiskey hledali. Drsnost, sílu a rašelinovou hutnost. U whiskey Laphroaig Quarter Cask, kterou vytvořili v roce 2005, tak například na posledních 7 let odpočinku stáčí do malých sudů, které mají větší vliv na chuť whiskey a urychlují její zrání.

Vítejte v destilerii Laphroaig