Chivas Regal patří mezi prémiové blended whisky, prodávané ve více než 150 zemích po celém světě. Její historie sahá až do roku 1801, kdy bratři James a John Chivasové založili značku Chivas Brothers. V současné době se vyrábí v nejstarší palírně Skotské vysočiny, Strathisla Distillery. Lahodné whisky Chivas Regal se vyznačují jemnou, lehce ovocnou, vyváženou chutí. Velkou oblibou whisky Chivas Regal byl znám například Frank Sinatra.

Historie značky Chivas Brothers

Bratři Chivasové

Historie značky Chivas Brothers sahá až do roku 1801. Na počátku stáli dva bratři James a John Chivasové, pocházející z malé zapadlé farmy ve Skotsku. Poté co odešli do Aberdeenu, si James otevřel obchod s luxusními potravinami, jakými tehdy byla káva, karibské rumy a exotické koření. Brzy získal pověst obchodníka, který dokáže sehnat i nemožné. A co nemohl sehnat, to si vyrobil. Když se k němu přidal bratr John, zrodila se značka Chivas Brothers.

Ve sklepě svého obchodu začali vyrábět vyzrálou whisky. Jejich zákazníci však volali po jemnější a bohatší whisky a bratři jejich přání vyslyšeli. Výsledkem byla míchaná skotská whisky Chivas Regal. V roce 1843 získal James první královský glejt a začal dodávat potraviny anglické královně Viktorii na venkovské sídlo Balmoral. To jim otevřelo cestu k realizaci svých snů.


Příběh bratrů Chivasů

Počátkem roku 1900 se začala whisky Chivas Regal vyvážet do Ameriky, kde po ní byla poptávka. V roce 1909 master blendeři Charles Howard a Alexander Smith vytvořili první blend z nejkvalitnějších vyzrálých 25letých skotských whisek a výslednou exkluzivní a vzácnou whisky navázali na odkaz bratří Chivasů. Chivas Regal 25yo uchvátila nejen New York, ale celý svět a stala se symbolem vysoké společnosti počátku 20. století. O několik let později její nebývalou slávu ukončila prohibice, obyvatelé New Yorku si však ve svých srdcích tuto whisky uchovali. Znovu se whisky Chivas Regal na scénu vrátila roku 1938 jako 12letá směs.

Chivas RegalChivas Regal. Zdroj: https://www.facebook.com/ChivasRegal.cz/photos/a.300834133260696/1867488993261861

Palírna Strathisla

V roce 1950 koupila značku Chivas skotská palírna Strathisla, která ji vlastní dodnes. Byla založená v roce 1786 a je vůbec nejstarší funkční palírnou Skotské vysočiny a údajně i nejmalebnější. Uvnitř se nachází měděné kotle, které svým typickým tvarem dodávají whisky unikátní charakter – bohatý, ovocný a s dokonale plným tělem. Tyto kotle jsou pro zachování kontinuity chutí nesmírně důležité, proto se počítá s tím, že pokud budou muset být jednou nahrazeny, budou použity přesné repliky včetně všech nedokonalostí a záhybů. Díky těmto nejmenším detailům přežívá tajemství a tradice směsi Chivas celé generace.

Palírna StrathislaPalírna Strathisla

Whisky Chivas Regal

Základní filozofie whisky Chivas Regal je zachování její výjimečnosti. Výslednou chuť whisky ovlivňuje obrovské množství faktorů, včetně výběru toho pravého sudu. Dále stáří a kvalita dubu, ze kterého se sudy vyrábí, stálost klimatu v palírně, přesně dané místo ve skladišti, kde probíhá zrání atd. Všechny komponenty blendu Chivas musejí být v dokonalé harmonii.


The Art of Blending by Chivas Regal Master Blender Colin Scott

V portfoliu Chivas Regal najdeme například Chivas Regal 12 Years Old, jejímž srdcem jsou vyzrálé lahodné single malts harmonicky sladěné s nejkvalitnějšími grain z celého Skotska. Osmnáctiletá whisky Chivas Regal 18 Years Old obsahuje více než 20 nejvzácnějších whisky, z nichž byla každá připravena v jiné palírně. Je delikátní, jemná a má sytě jantarovou barvu. Chivas Regal Extra je mimořádně bohatá, míchaná skotská whisky, která je v duchu značky Chivas Regal směsí nejvybranějších sladových whisky. Výjimečnost jí dodává výrazný podíl zrání v sudech po Sherry Oloroso ze španělských vinných sklepů, které dávají Chivas Extra bohatou a sladkou chuť. Nesmíme zapomenout ani na ultraprémiovou limitovanou edici uvolněnou při příležitosti 50-tého výročí korunovace Její Veličenstva Královny Alžběty II., Chivas Regal Royal Salute 21 Years Old.

Namíchejte si koktejl z whisky Chivas Regal

Whisky Chivas Regal si vychutnáte čisté, ale také jako součást osvěžujících koktejlů. Hlavně ale po svém. Inspirujte se a připravte si třeba nadčasový koktejl Old Fashioned z dvanáctileté whisky Chivas Regal nebo moderní pojetí snad nejstaršího zdokumentovaného koktejlu v Americe, Auld Alliance z osmnáctileté whisky Chivas Regal.


Koktejl Old Fashioned z dvanáctileté whisky Chivas Regal


Koktejl Auld Alliance z osmnáctileté whisky Chivas Regal