Whisky Talisker má svůj původ na skotském ostrově Skye – největším ostrově Vnitřních Hebrid, v drsném kraji odpradávna bičovaném divokým Atlantikem, v místě, kde příroda a počasí hrají hlavní roli. A stejně jako je jedinečné místo, kde se tento ušlechtilý alkoholický nápoj zrodil, jedinečná je i samotná whisky Talisker. Už po dvě staletí se destiluje v malebné vesničce Carbost na březích zátoky Loch Harport.

Jediná a jedinečná whisky

Palírnu Talisker zde založili už v roce 1830 bratři MacAskillové. Do dnešních dnů přežila jako jediná z původních osmi, které na ostrově dříve byly. I když byla její existence mnohokrát ohrožena, dnes se jí daří mnohem lépe než kdy předtím. Jedinečnost whisky vyráběné v palírně Talisker spočívá v tom, že k destilaci se zde používá 5 kotlů. Je to pozůstatek dřívějších dob, kdy se whisky pálila třikrát. Nyní už se destiluje pouze dvakrát, nicméně zbytek výrobní technologie zůstal zachován. Po téměř fatálním požáru v roce 1960 nechal mistr palírny vyrobit identické kopie původních destilačních kotlů a výroba se do dvou let od požáru opět rozjela naplno.

Whisky Talisker – „Zrozená z moře“ a nespoutané skotské přírody

Nezaměnitelná chuť divoké skotské přírody

Od počátku výroby čerpá palírna výbornou vodu z jedenadvaceti podzemních pramenů z nedalekého Jestřábího kopce (v gaelštině Cnoc nan Speirag), která je bohatě nasycená rašelinou. Nad hořící rašelinou také mistři palírníci suší slad, což dodává whisky Talisker její neopakovatelné, středně kouřové aroma. Není to ovšem žádné pití pro začátečníky. Tuhle silngle malt whisky si musíte vychutnat – převalovat v ústech, aby se mohla rozvinout její osobitá, štiplavá a přitom lehce nasládlá chuť, která v sobě harmonicky spojuje tóny sušeného ovoce s nádechem mořské slanosti, rašeliny a kouřem sušeného sladu.

10letá Talisker single malt whisky na ledu

Whisky s charakterem

Kvality této výjimečné single malt whisky oceňují její milovníci na celém světě – desetiletý Talisker je jedním z nejlepších ve své kategorii a je držitelem mnoha ocenění ze světových soutěží. V roce 2015 byl v San Franciscu vybrán jako nejlepší skotský single malt do 12 let. Prestižní Whisky Magazine ho zase zařadil do svého Editor’s Choice. Dopřejte si i vy tuto jedinečnou skotskou jednosladovou whisky, která odráží charakter drsné skotské přírody a jejích silných a nezlomných obyvatel.