Single Malt Whisky

Single malt whisky, neboli jednosladová whisky je produktem jedné palírny, na jejíž výrobu byl použit pouze sladový ječmen. Právě tento způsob výroby dodává jednosladové whisky to pravé kouzlo a mnozí ji považují za to nejlepší, co svět whisky nabízí. Vychutnáte si totiž jednotlivé chutě a vůně, které se do ní dostaly během výroby a které díky tomu nezaniknou mezi spoustou dalších.

Většina palíren vyrábí skotskou whisky pro účely míchání do standardních nebo výběrových směsí. Některé si však ponechávají určité množství a prodávají ji jako čistou sladovou whisky. I tzv. single maltka může být namíchána z více sudů, všechny ale musí pocházet z jedné palírny. To proto, aby byla zachována kontinuita a stálost chuti v čase. Navíc fakt, že za každou single malt whisky stojí konkrétní palírna, která si tradici předává z generaci na generaci, dělá ze single malt whisky ještě pozoruhodnější záležitost.

Stáří jednosladové whisky je obvykle více než pět let, je výraznější a více aromatická než blended whisky. Abychom naplno ocenili její aroma a chuť, podává se ve skleničce tulipánového tvaru bez ledu. Největším výrobcem single malt whisky je skotská palírna Glenfiddich z oblasti Speyside. Ta ročně vyrobí 13 milionů litrů jednosladové whisky. Za ochutnání stojí i další značky single malt whisek, například Talisker, Ardbeg, Cardhu a mnoho dalších.