Chardonnay

Objevte kvalitní bílá vína Chardonnay původem z francouzského Burgundska, dnes oblíbená po celém světě.

Filtrace

Potvrdit výběr

Chardonnay (hovorově "šardoné, šardonka") je původní bílá francouzská moštová odrůda. Je to nejvíce světově pěstovaná a také nejoblíbenější odrůda současnosti. Chardonnay je základní stavební odrůdou bílých vín z Burgundska, rozhodující roli hraje také v šampaňském. Velmi intenzivní projev nabídnou Chardonnay z Kalifornie, ChileAustrálie. Vína z Chardonnay jsou vhodná k archivaci a často prochází macerací v dubových sudech.

Víno Chardonnay

Víno Chardonnay je plné, harmonické s výraznými kyselinami a vyšší intenzitou aromatických látek. Pro Chardonnay jsou typické tóny banánu, jablka, žlutého melounu a medu. Ve vůni lze objevit citrusové plody, kandované ovoce, ale také lískové oříšky, včelí tóny a med. Vůni i chuť výrazně ovlivňuje terroir. Ochutnejte vína Chardonnay z vinařství Tetur, chilské vína Los Vascos nebo australskou značku Penfolds. Doporučujeme vyzkoušet i produkty místních vinařství, zejména si nesmíte nechat ujít Chardonnay Baloun nebo Chardonnay Gotberg.

Kombinace Chardonnay s pokrmy

Chardonnay doporučujeme kombinovat s lehčími pokrmy, jako jsou ryby, mořské plody, bílé maso či těstoviny. Výborně se hodí k měkkým sýrům s bílou plísní, paštikám, bílým omáčkám, ale také k hustším polévkám.