Syrah (Shiraz)

Ať už hledáte ideální víno k masu, sýrům, dezertům nebo jako dárek, vyberte si nejlepší syrah (shiraz) již od 272 Kč. Skladem na 12 prodejnách.

Odrůda Syrah, známá také pod názvy Shiraz, Hermitage, Candive, je klasická modrá vinná odrůda. Označení Shiraz se používá zejména v Austrálii. Syrah je jedinou odrůdou povolenou pro severní vína z oblasti Rhôny (Hermitage, Crozes-Hermitage, Saint-Joseph, Côte Rôtie, Cornas).

Odrůda Syrah má své kořeny ve Francii, konkrétně v již zmíněném regionu Rhône. První zmínky o této odrůdě sahají do 5. století před naším letopočtem. Název Syrah se odvozuje od perského města Šíráz, odkud byla tato odrůda přinesena do Francie.

Odrůda Syrah je pěstována ve více než 20 zemích po celém světě. Kromě Francie, kde se považuje za jednu z nejvýznamnějších odrůd, se pěstuje také v Austrálii, Jižní Africe, Španělsku, Chile, Argentině a v mnoha dalších regionech.

Syrah je révou, která se dobře přizpůsobuje různým půdním podmínkám a klimatu. Hrozny této odrůdy jsou malé a mají tlustou slupku, což přispívá k vysokému obsahu barviva a tříslovin v hroznech.

Syrah poskytuje velká, bohatá a extraktivní vína s bohatou tříslovinou. Typické chutě zahrnují ostré černé ovoce (černý rybíz, švestky), kořeněné tóny, pepř a v některých případech také nuance čokolády a tabáku. Syrah je také vhodná pro stárnutí. Starší vína mohou vykazovat hladší třísloviny a komplexnější aromatický profil.

Vína z odrůdy Syrah doporučujeme podávat k masitým pokrmům, zejména k hovězímu, vepřovému nebo k pečeným pokrmům. Vína z této odrůdy se výborně hodí i k sýrům a tmavé čokoládě.