Lugana - vinařský region Lugana je malebný vinařský region na severu Itálie. Rozkládá se východně od jezera Iseo a jižně od jezera Garda, kde tvoří jakousi hranici mezi Lombardií na západě a Benátskem na východě.

Jméno Lugana s největší pravděpodobností pochází z latinského Lacus Lucanus (lesní jezero) – až do 12 století totiž husté lesy sahaly přímo ke břehům místního jezera.

Středověký vliv zdejších klášterů je patrný téměř na každém kroku – potvrzují ho i jména místních měst, jako San Benedetto di Lugana, San Vigilie di Lugana nebo San Martino di Lugana.

Vinařská oblast Lugana

Většinu vinic najdeme mezi vesnicemi Desenzano a Peschiera, a to včetně částí Lonato, Pozzolengo a Sirmione. Region má relativně malou rozlohu, přibližně 600 hektarů vinic, na kterých se vyrábějí především bílá vínaHlavní odrůdou je Verdicchio (nebo také Trebbiano di Lugana). Daří se jí zde hlavně díky vápencovo-jílovému podloží, bohatému na minerály. Všechna bílá vína z Lugany musí obsahovat minimálně 90 % této odrůdy.

Odrůdy oblasti Lugana

Lugana je také známá pro svá intenzivní vína Chiaretto, která můžou být velmi světlé červené barvy nebo přímo růžová. Na jejich výrobu se používají odrůdy Groppello, Marzemino, Sangiovese a Barbera.