Abruzzo (Abruzzi) je italská vinařská oblast, která se nachází v hornatém centrálním italském regionu Abruzzo podél Jaderského moře. Na jihu hraničí s vinařskou oblastí Molise, na severu s Marche a na západě s regionem Lazio. Region je poměrně hodně členitý - 65% území je kopcovitého až hornatého rázu.

Popis italské vinařské oblasti Abruzzo

Celá rozloha Abruzzo je 33.848 hektarů vinic, což ho řadí na 7 místo v celé Itálii. Je zároveň pátým největším regionem z pohledu produkce vína - ročně zde vyrobí přes 250 milionů lahví. Z toho ale pouze 21,5% je v kategorii Origine Denominazione di controllata (DOC - nově DOP). Většina vína (více než 2/3) je vyráběno v kooperativech, případně prodáno jako surovina do jiných vinařských oblastí, jako je Toskánsko, Piemonte nebo Veneto.

Nejznámějším vínem z regionu je Montepulciano di Abruzzo, vyrobené z hroznů Montepulciano a je tak odlišné od italského vína podobného názvu - Vino Nobile di Montepulciano, které pochází z Toskánska a je ze Sangiovese. Víno se v Abruzzu vyrábí ve čtyřech provinciích - Chieti, Pescara, Tramo a L´Aquila. Převážná část produkce pochází z regionu Chieti, který je pátou největší samostatnou provincií v celé Itálii. Hlavní bílou odrůdou je Trebbiano d´Abruzzo (klon odrůdy Trebbiano), červenou pak Montepulciano.