Sardinie je druhý největší ostrov Středozemního moře. Itálie pro obyvatele Sardinie neznamená „naše země", nýbrž „kontinent" a vína určená na italské trhy se považují za „export". V roce 1979 zde roční produkce dosahovala 4 miliony hektolitrů. O 20 let později to bylo již jen 750 000 hl.

Ze 40 vinařských družstev jich zbylo pouze 16. Výrobci si uvědomili, že nevydrží jen s produkcí stolních vín. A tak ve vinohradnictví a vinařství Sardinie proběhla revoluce, která zmodernizovala výrobu. Namísto těžkých a fádních vín se začala vyrábět vína svěží, lehčího stylu a rovněž bylo vyznačeno 20 vinařských zón DOC a jedna DOCG pro Vermentino di Gallura.

Italská odrůda Vermentino

Ještě před deseti lety jsme měli problém s výslovností této odrůdy a dnes je to jedna z nejoblíbenějších bílých odrůd v Itálii a čím dál tím lépe se jí daří také v Kalifornii. Vermentino je relativně pozdně dozrávající bílá odrůda, která je hojně zastoupena na Sardinii, v Ligurii (pod jménem Pigato), v Toskánsku, částečně na Korsice, v Piemontu (pod názvem Favorita) a stále více vinic je osázeno touto odrůdou v Languedoc- Roussillon.

Listy jsou tmavě zelené, pětiúhelníkového tvaru. Hrozny jsou jantarově žluté a visí v pyramidových svazcích. Vinice jsou nejčastěji ve svazích orientovaných směrem k moři, kde těží ze světla odrážejícího se od mořské hladiny.

Nejslavnější vína vyráběná z odrůdy Vermentino jsou pravděpodobně DOCG Vermentino di Gallura a Vermentino di Gallura Superiore, která se vyrábí v provincii Olbia - Tempio, na severu Sardinie.

Odrůda má schopnost produkovat vína s pevnou kyselinou a dobrou chutí i za horkého počasí. Očekává se, že tato odrůda bude hrát významnou roli ve vinařských oblastech, které jsou příliš teplé k pěstování a výrobě vína z odrůdy Chardonnay.