Aconcagua Valley

Vinařská oblast Aconcagua Valley se nachází v regionu Valparaíso v Chile a patří k nejuznávanějším vinařským oblastem na světě. Aconcagua Valley má pro pěstování vinné révy ideální podmínky. Vína z Aconcagua Valley jsou dobře známá pro svou kvalitu a chuťovou pestrost.

Objevte rozmanitost chilských vín

Chile je pravděpodobně nejstarší vinařskou oblastí Jižní Ameriky. Zdejší vinařství se rozděluje na tři základní oblasti a to severní, centrální a jižní. Za nejdůležitější oblasti jsou považovány Central Valley a severnější oblast Aconcagua, která sdružuje několik podoblastí, z nichž nejznámější jsou Casablanca a Aconcagua Valley. Poslední zmíněná oblast se rozkládá na území 1 854 km² a má rozmanitou klimatickou a geologickou podobu, což umožňuje vytvářet vína s různými chuťovými profily.

Oblast Aconcagua

Vinařská oblast Aconcagua se nachází 100 km severně od Santiaga. Dlouhou dobu se předpokládalo, že toto horké a suché údolí není vhodné pro pěstování vinné révy. Regionu Aconcagua Valley dala jméno nejvyšší hora západní polokoule, Aconcagua (6 962 m n/m). Průzračně čistá ledovcová voda z And, poměrně stabilní klima, dostatek slunečných dnů a nízké riziko mrazu vytvářejí ideální podmínky pro pěstování vinné révy. Půda je zde písečná a kamenitá, plná sedimentů bohatých na minerály. Aconcagua Valley produkuje zejména červená vína, daří se zde však (převážně na pobřeží) i odrůdám bílým. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a Syrah.

mountain-gc1079f531_1920Hora Aconcagua, která dala jméno vinařské oblasti Aconcagua Valley. Zdroj: Ochutnejte víno z Chile

Chilská vína se začala prosazovat na mezinárodních trzích s vínem během 60. let. Popularitu získala především pro svá plná, koncentrovaná jednoodrůdová vína se zralým, ovocným projevem. Mezi nejznámější druhy vína z Aconcagua Valley patří cuvée červené, Chardonnay, Pinot noir a Sauvignon blanc. Chile má díky přírodním podmínkám lepší možnost produkovat kvalitní vína ve větších objemech při zachování konstantní kvality než je tomu v Evropě. Zajímá vás, jak chutnají vína z Chile? Ochutnejte třeba suché víno Sauvignon Blanc Reserva  z oblasti Aconcagua nebo Pinot Noir z Chile. Jedním z nejvýznamnějších vín z této oblasti je Seña, červené víno, které se skládá z odrůd Cabernet Sauvignon, Carmenere, Merlot, Malbec a Petit Verdot. Obzvláště kvalitní ročníky, vyhledávané milovníky vína po celém světě, jsou Seňa 2017 a Seňa 2019.


Vína z Chile rozhodně stojí za ochutnání