Je to přibližně čtyřicet let, co se Chile prosadilo jako země s vynikajícími podmínkami pro pěstování vín. Do nové vinařské oblasti začaly rychle proudit mohutné investice z celého světa (Mondavi, Rothschild, Torres a další).

Klasické odrůdy

Dnes se tato dlouhá, úzká země na úpatí And nazývá výkladní skříní jižní Ameriky a díky novým moderním technologiím a skvělým podmínkám produkuje vína světové třídy. Úspěch Chile byl navíc podtržen faktem, že byla jedinou zemí, která díky přírodním podmínkám nebyla zasažena pohromou révokaze phyloxery.

Životnost vinné révy je zde tedy několikanásobně delší. Historie vinohradnictví sahá až do 16. století, kdy španělští dobyvatelé na kontinent přivezli vinnou révu a sudy pro výrobu vín. V polovině 18. století se začaly používat i francouzské klasické odrůdy jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc aj. Moderní historie začala v osmdesátých letech minulého století, kdy se masivně začaly používat nerezové tanky pro řízenou fermentaci a dřevené sudy ke staření vín. Export tak začal růst společně s rostoucí kvalitou. Vzrostl i počet vinařství – v roce 1995 jich bylo 12 a v roce 2005 již 70. Nejsilnějším exportním trhem je dnes USA (Chile je nejsilnějším exportérem vín).

Nejproduktivnější vinařské oblasti Chile

Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí je Central Valley (centrální údolí) se svými čtyřmi regiony (Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley) a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca. Podnebí je ve všech regionech výrazně ovlivněno pohořím And na východě a Tichým oceánem na západě. Vinice jsou vysazovány na pláních mezi andskými horami, podél hlavních řek Maipo, Rapel a Maule. Klima je velmi různorodé – od horkého a suchého na severu až po chladnější na jihu. Průměrný roční srážkový úhrn činí 38 mm - většina chilských prémiových vinic je uměle zavlažována.

Obecně platí, že poloha vinic pod Andami způsobuje velké rozdíly mezi teplotami přes den a v noci. Tyto velké teplotní změny umožňují v hroznech udržet dostatek kyseliny a aroma. Celkově se podnebí podobá středomořskému – průměrné roční teploty jsou 15-18°C, s potenciálem i přes 30 °C. Chilský vinařský zákon je blíž kalifornskému, než např. francouzskému AOC systému. Zákon začal platit až v roce 1995 - ustanovuje hranice pěti hlavních oblastí (Atacama, Coquimbo, Aconcagua, Valle Central a Southern Chile) a reguluje značení na etiketách. Neobsahuje však pravidla pro užívání odrůd vín, vinohradnictví ani postupy výroby. Zákon také stanovuje, že víno musí obsahovat minimálně 75% odrůdy deklarované na etiketě, stejně tak jako uvedeného ročníku a regionu původu. U vyšších tříd se také můžeme setkat s klasifikací Reserva a Gran Reserva, ovšem s mnohem přijatelnějším ceno-vým navýšením než např. ve Španělsku.

Přes krátkou vinařskou historii této země jsou chilská vína velmi populární a vyhledávaná. Za příznivou cenu nabízí příjemná, ovocná, nezaměnitelná a výrazně buketní vína pro nenáročné i pro znalce.

Vinařské regiony a odrůdy v Chile

Vinařství v této zemi na úpatí majestátních And má dlouhou historii datující se do 16. století. Velký rozmach zažilo v 18. století během španělské invaze, kdy byly přivezeny dnes nejpopulárnější odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Chardonnay. Je tomu třicet let, kdy se stalo Chile vinařskou velmocí. Do této oblasti začaly proudit mohutné investice, které se okamžitě začaly projevovat na rostoucí kvalitě vína. V roce 1994 ustanovila Republika Chile následující vinařské regiony: Atacama, Coquimbo, Aconcagua, Valle Central, Southern Chile.

Nejvýznamnější, z pohledu pěstování révy vinné, jsou regiony Aconcagua, Valle Central a Southern Chile. Region Aconcagua spojuje několik podoblastí, z nichž nejznámnější jsou Casablanca a Aconcagua Valley. Nejvíce pěstovanými odrůdami jsou zde Chardonnay a Pinot Noir. Podnebí je zde chladnější a vína dozrávají ve vyšší nadmořské výšce. Oblast Valle Central je tvořena podregiony Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó a Maule Valley. Tato oblast je považována za nejlepší v celém Chile. Poslední jmenovaná je Southern Chile, tvořená dvěmi subregiony Itata Valley a Bio-Bio Valley. Zde je vyráběn největší objem vín především nižší kvality. Terroir všech regionů je velice různorodý, ale vždy má společného jmenovatele, kterým je vyšší obsah pazourku.