Skotská palírna Cardhu vyrábí 12letou single malt whisky, která je jednou z hlavních přísad míchané whisky Johnnie Walker. V současné době patří společnosti United Distillers & Vintners (Diageo) a nachází se poblíž městečka Aberlour v hrabství Banffshire v proslulé oblasti Speyside.

Královna obchodu s whisky

Palírnu Cardhu založil v roce 1824 farmář a údajný pašerák John Cumming, který již 10 let předtím pálil alkohol nelegální cestou. Po jeho smrti v roce 1872 vedení převzala jeho žena Helen spolu se svou snachou, Elizabeth Cumming. Ženy se staly legendami skotské whisky a Elizabeth si díky svým schopnostem vysloužila přezdívku „The Queen of the Whisky Trade“. O 15 let později vybudovaly poblíž farmy palírnu novou. V roce 1893 palírnu odkoupila společnost John Walker and Sons Ltd. V roce 1960 byla palírna znovu přebudována a přitom se zvýšil počet kotlů na šest. Z této doby pochází lahvovaná single malt. V 60. letech se Cardhu distillery jako první palírna ze stáje DCL zpřístupnila veřejnosti – otevřela návštěvnické centrum, což v té době nebylo zvykem. Většina majitelů tehdy vnímala palírny jako továrny a chtěla si chránit svá výrobní tajemství. V roce 2020 prošlo návštěvnické centrum palírny Cardhu rozsáhlou rekonstrukcí a představilo Speyside složku whisky Johnnie Walker.


Vydejte se na prohlídku palírny Cardhu

Rozporuplná pure malt whisky

V závěru 90. let došlo k dramatickému nárůstu spotřeby whisky do té míry, že začaly zaostávat dodávky. Majitelé palírny se rozhodli tento problém vyřešit šalamounsky – single malt whisky přejmenovali na pure malt whisky a začali do ní přidávat další whisky z oblasti Speyside. Podoba lahví však zůstala stejná. Tento krok vyvolal napříč celým skotským whisky průmyslem rozhořčení, které palírnu přimělo tuto praxi v roce 2003 opustit a začít znovu vydávat klasickou single malt whisky.

Whisky Cardhu z rodu Targaryenů

V současné době je Cardhu třetí nejprodávanější jednosladová whisky společnosti Diageo, před ní jsou whisky Singleton a Talisker. Její základní řada obsahuje whisky Cardhu 12 Years Old, Cardhu 15 Years Old a Cardhu 18 Year Old a whisky Amber Rock a Cardhu Gold Reserve bez udání stáří.

cardhu-whiskyPestré portfolio palírny Cardhu. Zdroj: https://www.facebook.com/Cardhu

Whisky z palírny Cardhu se také objevila v edici inspirované kultovní knihou a seriálem Hra o Trůny, kde reprezentovala rod Targaryenů.

cardhu-gotPLimitovaná edice Cardhu Game of Thrones. Zdroj: https://www.facebook.com/Cardhu

Jak pít whisky Cardhu?

Nezapomeňte na správné sklenice na whisky, ve kterých vynikne chuť a vůně nápoje. Široké sklenice s tlustým dnem, tzv. whiskovky jsou určeny především pro nápoje na ledu. Kvalitní whisky jakou je Carhu doporučujeme servírovat čistou do sklenice se zúženým hrdlem, případně na krátké stopce. Tato sklenice se podobá sklenici na rum. Ideální sklenice na whisky má tvar tulipánu. Aroma se díky tvaru sklenice intenzivně koncentruje a může se naplno rozvinout. Dokonalý požitek zaručen.