Na malém, odlehlém skotském ostrově Islay najdete kromě divoké přírody hned osm destilerií. Mezi ty nejslavnější patří palírna Ardbeg s více než 200letou tradicí. Leží přímo na pobřeží a produkuje poctivou, ostrovní, skotskou whisky s typickým nádechem jódu – ten jí dodává mořský příboj.

Poutní místo pro milovníky Single Malt Whisky

Návštěvníci jezdí do Ardbegu po klikaté cestě z Port Ellen a říká se, že některé sem dovede osud a některé rada dobrého přítele. Na tomto nezkrotném místě nacházeli mniši útočiště před nájezdy Seveřanů a v drsné skalnaté zátoce Ardbeg pašovali první palírníci svou „aqua vitae“. Úrodná půda, měkká voda a hektary vzácné rašeliny dělají z ostrova poutní místo pro věrné milovníky jednosladové whisky. Palírna Ardbeg na jejich pouti nesmí chybět.

Pády a vzlety (do vesmíru) palírny Ardberg

Destilerie Ardbeg byla založena v roce 1815 Johnem Macdougallem. V roce 1838 ji odkoupil glasgowský obchodník Thomas Buchanan, ve vedení provozu však zůstává Macdougallův syn Alexander. Po jeho smrti Ardbeg spoluvedou Colin Hay a Macdougallovy sestry, Margaret a Flora, které se mohou právem pyšnit titulem prvních skotských palírnic. Podle knihy Alfreda Barnarda „The Whisky Distilleries of the United Kingdom“ z roku 1887 produkuje palírna Ardberg 1,1 milionů litrů whisky ročně, což z ní činí nejproduktivnější palírnu na Islay. Od roku 1911 je název Ardbeg registrován jako ochranná známka. O 11 let později Alexander Macdougall palírnu odkoupil za 19 000 liber a v roce 1977 se novým majitelem stává Hiram Walker. 

ardbeg-1850První fotografie palírny z roku 1850 Zdroj: https://www.facebook.com/Ardbeg/photos

V letech 1981 – 1989 a 1991 – 1997 byla palírna Ardbeg uzavřena. V roce 1997 lihovar koupila společnost Glenmorangie a mezi prvními vyrobenými lahvemi byly 17 Years Old, 1978 Vintage a Ardbeg Provenance. Pouhých 12 měsíců po znovuotevření nastává pozoruhodný obrat a Ardbeg je zvolen lihovarem roku. Současně se zde otevírá návštěvnické centrum a kavárny Old Kiln Cafe a na trh je uvedena whisky Ardbeg 1975. Investice do nových zaměstnanců a vybavení se začíná vyplácet – v roce 1999 produkce dosahuje 600 000 litrů za rok. O rok později zahajuje činnost Ardbeg Committee, který má zajistit, aby se dveře palírny už nikdy neuzavřely. V roce 2001 je na trh uvedena Ardbeg Lord Of The Isles. V následujícím roce je destilerie Ardbeg vyhlášena Skotskou turistickou asociací čtyřhvězdičkovou návštěvnickou atrakcí. V roce 2003 na trh vstupuje whisky s tajemným názvem Ardbeg Uigeadail, pojmenovaná podle vodního zdroje palírny. Roku 2005 se Ardbeg stává součástí domu Glenmorangie v rámci Moet Hennessy/LVMH, výroba dosahuje jednoho milionu litrů. Náhoda tomu chtěla, aby někdo ve výrobě omylem smíchal 20letou whisky Ardbeg s malým množstvím 12leté whisky Glen Moray a dal tak vzniknout neznačkovému vydání Ardbeg Serendipity. 

Dílo šťastné náhody – Ardbeg Serendipity Dílo šťastné náhody – Ardbeg Serendipity Zdroj: https://www.facebook.com/tastydram/photos

V následujících letech vycházejí whisky Ardbeg Still Young, extrémně limitovaná whisky Ardbeg 1965, vzácná Ardbeg Airigh Nam Beist ("the Beastie"), Ardbeg Almost There, Ardbeg Mor, Ardbeg Double Barrel, Ardbeg Renaissance, Ardbeg Corryvreckan a Ardbeg Blasda. V roce 2008 přichází velký úspěch – Ardbeg Ten Years Old získala ocenění World Whisky of the Year v Jim Murray’s 2008 Whisky Bible a o rok později toto ocenění získává Ardbeg Uigeadail. Ardbeg Corryvreckan se připojuje k základní řadě whisky a vychází nejrašelinovější whisky všech dob, Ardbeg Supernova. V roce 2010 získává Ardbeg další tři ocenění, o rok později spatří světlo světa Ardbe Alligator. Téhož roku provádí Ardbeg první experiment s whisky ve vesmíru. Na oslavu experimentu je na trh uveden Ardbeg Galileo. 60 000 lahví se prodá během 48 hodin. V roce 2013 je představen na zakázku vyrobený traktor Massey Ferguson. Na trh byl uveden Ardbeg Auriverdes. Při příležitosti dvoustého výročí založení společnosti Ardbeg byl na trh uveden Ardbeg Perpetuum a Bílá kniha Dr. Billa o výsledcích vesmírného experimentu.


Ardbeg Galileo

Whisky Ardbeg sbírá ocenění po celém světě

Whisky Ardbeg má své příznivce po celém světě. Za posledních 10 let získala několik prestižních titulů včetně Světová Whisky Roku, Skotská Whisky Roku a Nelepší Jednosladová Whisky Světa.

Výroba whisky Ardbeg

Postup výroby je přes 200 let stejný. Základem je pořádně nakouřený slad, voda z jezera Loch Uigeadail, dlouhá fermentace v borovicových tancích a dvojnásobná destilace pro dokonale jemnou chuť. Poté následuje zrání v sudech po bourbonu, sherry, nebo poprvé plněné sudy z francouzského dubu. Výsledek je perfektní.