Nejslavnější region na severu Španělska, který svými kvalitními víny tuto vinařskou zemi zviditelnil po celém světě. Metropolí regionu, který z historického hlediska náleží ke Staré Kastilii a je proslaven pěstováním vína, je město Logroño. V regionu v současné době žije přes 300 000 lidí (v Logroño asi polovina).

Vinařská oblast Rioja

Název regionu vznikl ze slovního spojení „Río-Oja“, což se dá přeložit jako „Řeka Oja“, podle řeky Oja, která regionem protéká. V regionu je celkem vysázeno 50 000 hektarů vinic a vyrobí se zde ročně cca 330 milionů láhví vína (asi 85% je červených). Pěstují se zde nejčastěji červená vína z odrůdy Tempranillo (také Mazuelo, Garnacha, Graciano), ale i vína bílá (odrůdy Viura, Garnacha Blanca a Malvasia) a růžová.

Převládá zde jílovitá půda s vysokým obsahem křídy, vápence, pískovce a železa. Sklizeň probíhá většinou na přelomu září a října (v oblasti Alta až koncem října). Rioja se dělí na tři okresy Alta, Alavesa a Baja, přičemž první dva produkují nejlepší vína Rioja v různých kategoriích.

Celkem jsou zde 4 kategorie vín – Rioja (mladá vína, v sudech méně než jeden rok), Rioja Crianza (minimálně rok v sudu a rok v láhvi), Rioja Reserva (minimálně rok v sudu a dva roky v láhvi) a Rioja Gran Reserva (minimálně dva roky v sudu a tři roky v láhvi).

Odrůda Maturana

Maturana Tinta je téměř zapomenutou a vyhynulou odrůdou ze španělského regionu Rioja. Tato odrůda dozrává relativně pozdě, čímž se zásadně liší od regionálně slavnější odrůdy Tempranillo (v překladu znamená „trochu dříve zralá"). Vína z této odrůdy jsou pak většinou velmi tmavá, silná, s výraznými tříslovinami a vyšším obsahem alkoholu. Kdysi Maturana tvořila významnou část produkce vín v Rioja. Před příchodem Phylloxery v 19. století, byla odrůda vysazována prakticky v celém regionu. Vinice, k teré Phylloxera nezničila, byly cíleně vytrhány, dost často na úkor pěstování jiných plodin.

Ty vinice, které zůstaly, pak „vyhynuly" přirozeně, bez další náhrady. Jejich místo postupně zabraly odrůdy Tempranillo a Garnacha. Na počátku 21. století zbylo jen velmi málo vinic s touto odrůdou. Přesto však současní vinaři znovu začínají s Maturanou pracovat. Většina dnešních vinic je vysázena především v Rioja Alta na vápencovo-jí lovém podloží v nadmořské výšce kolem 610 m. V roce 2007 dostala Maturana od příslušných úřadů zařazení do DOC klasifikace, čímž je umožněno její využití v prémiových vínech z Rioja.

Tempranillo

Klasická španělská červená odrůda, která má až černé hrozny. Výsledné víno je však jen o odstín tmavší než nejsvětlejší Pinot Noir. Tempranillo vychází ze španělského „temprano", tedy „brzký či ranný", protože hrozny této odrůdy dozrávají mnohem dříve než u ostatních červených odrůd. Donedávna se odborníci domnívali, že Tempranillo pochází právě z burgundské odrůdy Pinot Noir. Genetické testy však odhalily, že tomu tak není, a že se jeho předchůdce nacházel na půdě Španělska dávno před tím, než byl datován vznik Pinot Noiru ve Francii.

Domovinou pro Tempranillo se stala nejznámější oblast ve Španělsku, Rioja. V 17. století, během španělské koloniální expanze, byla vinná réva této odrůdy odvezena do Ameriky, aby se její klony počátkem 18. století vrátily zpět. Španělé se domnívali, že tamní klima změní rostliny a jejich potomky a dodá jim dávku exotičnosti. Tato prozíravost zachránila celé španělské vinohradnictví.

Když Evropu kompletně zdevastovala phylloxera (mšička révokaz), záchrana pro vinařské velmoci v Evropě přišla ze zámoří. Zámořské klony totiž phylloxera nehubí. Vína této odrůdy jsou velice vhodná pro citlivý kontakt s dubovým dřevem. Jejich vysoká ovocnost, elegance a jižanský šarm je odměnou za pečlivou práci vinařů, kteří vína staří ve svých sklepích.