Malý, ale důležitý region sousedící se slavnou oblastí Ribera del Duero. Nachází se severně od Valladolidu po obou stranách řeky Pisuerga. Na Španělsko zde panují extrémní klimatické podmínky, teplota kolísá mezi 40 °C a –10 °C. Klasifikace DO zde platí od roku 1991 a pokrývá 574 km2 vinic, kde většina vinic leží v nadmořské výšce 750 m n.m.

Krátká historie oblasti Cigales

Prvními obyvateli byli starověcí Římané ve druhém století před naším letopočtem. Vinařství bylo jednou ze zemědělských inovací, které zaváděli na celém Pyrenejském poloostrově. Počet vinic významněji vzrostl až ve středověku díky přibývajícím klášterům. Dnes je v Cigales 2 600 hektarů vinic, působí zde pouze 34 výrobců vína, kteří ročně vyrobí průměrně 10 milionů láhví.

Hlavní odrůdy vinařské oblasti Cigales

Hlavními červenými odrůdami jsou Tempranillo, Garnacha Tinta a Garnacha Gris a pro bílá vína pak Verdejo a Albillo. V roce 2000 zde skupina Baron de Ley investovala do 18 hektarů padesát až šedesát let starých vinic. Dalších 104 hektarů se připravuje. Za pomoci zkušeného sklepmistra Golanzo Rodrigueze zde vznikají ušlechtilá, elegantní a obsáhlá vína. Jeho cílem je zkombinovat eleganci regionu Ribera del Duero se sílou a ohnivostí vín Rioja. V limitované produkci můžeme doporučit všem milovníkům nejlepších španělských vín.