Historie a sláva sherry začíná příchodem Maurů a jejich vynálezu – destilačního přístroje, kterým spotřebovávali přebytky ze sklizní, jenž pak následně přidávali do nových vín. Díky šťastné souhře přírodních podmínek v tomto nejjižnějším cípu Španělska vzniklo unikátní dolihované víno, které se společně s portským dělí o nejvyšší stupínek obliby v této kategorii.

Vděčí za to také siru Francisu Drakeovi, který přivezl zpět do Anglie 2 900 sudů sherry jako válečnou kořist a nevědomky tak Španělům zajistil největší odbytiště tohoto vína. Pro výrobu jsou povoleny pouze tři odrůdy: Palomino, Pedro Ximenez a Moscatel Fino. Princip výroby spočívá v působení kvasinkového povlaku (flor) na hladině vína v nedolitých sudech, který vínu dodá specifické vlastnosti, vůni a chuť. Pokud je flor dostatečný, vzniká nejžádanější a nejlepší typ sherry Fino.

Dalšími druhy jsou Amontillado, Oloroso nebo Cream. Všechna vína se nechají prokvasit na suchá, poté se dolihují vinným destilátem na úroveň 15-20%, a následně dle požadavků doslazují zhuštěným neprokvašeným moštem. Nakonec se využitím systému Soleras, což je sestupné míchání vín z různě starých sudů, dosáhne shodných vlastností nového sherry.

Pedro Ximenéz

Odrůda Pedro Ximenéz (čti chimenés), též známá pod zkratkou PX, je pěstovaná v centrální částí Španělska a používá se na výrobu sladkých, fortifikovaných vín nebo na výrobu brandy. Legenda praví, že odrůdu přivezl námořník španělského královského loďstva Pedro Ximenéz z Kanárských ostrovů do rodného Španělska. Zjistil, že se jí na horké půdě nedaleko Jerezu daří mnohem lépe než v její domovině. Po několika úspěšných prvních sklizních se mu dostalo cti, aby představil své sladké tmavé víno samotnému králi. Ten jím byl upřímně nadšen, protože v té době málokterá odrůda dozrávala do takové sladkosti. Na králův dotaz, jak se odrůda jmenuje, odvážný námořník pravil Pedro Ximenéz. Během dalších 100 let se vinohrady s touto odrůdou značně rozšířily a věhlas odrůdy se posunul i za hranice Španělska. Dnes ji můžeme nalézt nejen na Kanárských ostrovech, ale i v USA, Argentině, Austrálii a Chile.


Všude se používá na výrobu typicky hutných, tmavých a sladkých vín s charakteristickým aroma třtinového cukru, doplněné tóny kávy, mléčné čokolády a kandovaného ovoce. PX má velký potenciál ke zrání - čím déle víno leží na sudu, tím dostaneme extraktivnější, delikátnější a harmoničtější víno.

Brandy de Jerez

Slavná a pravděpodobně nejstarší vinná pálenka v Evropě. Víno z odrůd Airen a Palomino pro výrobu brandy pochází z vybraných oblastí. Při jednoduché destilaci se používá pouze střední část a ze 6-7 litrů vína se vyrobí jeden litr surového brandy zvaného „holanda". Následně dozrává v dubových sudech o obsahu 516 litrů („botas"), již použitých pro výrobu sherry. Stejně jako u sherry je používán systém Soleras a Criaderas.

Finální kvalita závisí na délce zrání apodle oficiálního institutu Consejo Regulador de la Denominacion brandy de Jerez se rozlišuje na 3 kategorie: Solera - zraje více než 6 měsíců, jantarová barva, obsah aromatických součástí je vyšší než 200 mg/l čistého alkoholu. Solera Reserva - zraje více než 12 měsíců, obsah aromatických součástí je vyšší než 250 mg/l čistého alkoholu. Solera Grand Reserva - dle zákona zraje více než 3 roky (téměř vždy je to více, často 8-15 let), obsah aromatických součástí je vyšší než 300 mg/l čistého alkoholu. Lze srovnávat s koňaky v kategorii X.O.

Pití Brandy de Jerez

Brandy de Jerez je mírně řečeno „silným mužským brandy" a s jemným doutníkem je opravdovým zážitkem. Skvělý digestiv, který se vyrovná nejslavnějším francouzským brandy. Mladší brandy Solera můžeme vychutnat s ledem nebo jako součást míchaných nápojů.

Williams & Humbert je výrobcem prémiového karibského rumu Dos Maderas, od varianty 5+3 YO po Luxus Doble Crianza Limited Edition.

Abyste pochopili podstatu tohoto výjimečného rumu, je třeba znát jeho původ a unikátní proces trojího staření s využitím tradičních metod jak v Karibiku, tak ve španělském Jerezu. 

Rum Dos Maderas pochází z Barbadosu a Guyany. Zemí, kde se pěstuje nejlepší cukrová třtina a vyrábí nejvyhlášenější rumy. Po 5 letech zrání v sudech po americkém bourbonu se tyto rumy  smíchají a převezou z Karibiku do Španělska, kde se dále staří systémem "Solera a Criadera" (zkráceně "Solera") ve sklepích vinařství Williams & Humbert.

Jakmile karibský rum dorazí do sklepů Williams & Humbert, nechá se minimálně 3 roky zrát v sudech z amerického bílého dubu, které předtím byly použity ke staření 20letého sherry Palo Cortado "Dos Cortados". Takto vzniká rum Dos Maderas 5+3. Další dva roky zrání, tentokrát v sudech po 20letém sherry Pedro Ximenez "Don Guido", dají vzniknout výjimečnému rumu Dos Maderas 5+5 PX.

Sudy používané ke staření rumů Dos Maderas jsou v průměru více než 60 let staré. Jsou vyrobeny z amerického bílého dubu, který má velmi tvrdé kompaktní dřevo, čímž je ideální pro dlouholeté staření sherry a lihovin. Díky tomu získává rum Dos Maderas jedinečný a komplexní charakter.

Co je rum?

Rum je v současnosti jednou z nejpopulárnějších a současně nejrychleji rostoucích alkoholových kategorií. V tuzemsku se vžilo označení rum pro destilát většinou z bramborového základu nevalné jakosti s „rumovou" esencí. Díky tomuto přehmatu v názvosloví byl rum mylně považován za jeden z nejlacinějších a jakostně nejhorších destilátů v tuzemsku. Tento omyl se částečně podařilo změnit teprve v posledních několika letech díky zásahu Evropské unie a její legislativy.

Skutečný, můžeme říci „pravý", rum je destilovaný z cukrové třtiny, respektive z cukrové melasy. Hlavně z tohoto důvodu jsou nejvýznamnější výrobci rumů právě z oblastí, kde je vhodné podnebí pro pěstování cukrové třtiny s co nejvyšším obsahem cukru. Nejznámějším regionem s velmi bohatou tradicí výroby rumu je karibská oblast.

Rum se tedy, jak již bylo řečeno, vyrábí z cukrové třtiny. Ta se po sklizení lisuje, čímž se získá cukrový sirup. Ten se následně vaří a vzniká cukr a takzvaná melasa. Z té se pak vyrábí rum tím, že se do ní po ochlazení přidají kvasinky, čímž se nastartuje proces kvašení. Lehké bílé rumy kvasí asi 24 hodin, u tmavých proces fermentace trvá déle než týden. Následnou destilací se z tekutiny oddělí alkohol od vody a nežádoucích látek. Vzniklý rum je bílý, bezbarvý. Tmavé rumy svou barvu získávají až zráním v dřevěných sudech. Na trh se dostávají rumy, které jsou směsí destilátů různého stáří, aby si zachovaly konstantní kvalitu a chuť.

 

 

Produkty Williams & Humbert