Vinařství Filip Mlýnek

Vinařství Filipa Mlýnka z Dolních Dunajovic je butikovým vinařstvím s roční produkcí 30 000 lahví. Jeho vína vyrobená z odrůd Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené nebo Pálava odrážejí místní terroir a patří k tomu nejlepšímu, co lze na Moravě ochutnat. O kvalitě jeho vín svědčí i úspěchy na vinařských soutěžích, kde boduje nejen s jednotlivými víny, ale s kompletními vystavovanými kolekcemi.

Historie vinařství Filip Mlýnek

Mladý, progresivní vinař Filip Mlýnek je u nás známý jako vynikající sklepmistr. Rozhodl se jít ve šlépějích svého dědečka – průkopníka vinařského rodu Mlýnků, a vinařením se začal zabývat již ve svých 16 letech. Sám se považuje za prvního profesionálního vinaře svého rodu. Po absolvování Střední vinařské školy ve Valticích se vydal sbírat vinařské zkušenosti na Vyšší odbornou školu v Německu, kde současně studoval i pracoval tři roky. Jako praktikant zde nabíral vědomosti  od jednoho z nynější špičky německého vinařství sídlícího na porýní  – Weingut Kunstler, kde působil po boku velkého vinaře France Kunstlera jako druhý sklepmistr. Další cenné zkušenosti po návratu na jižní Moravu získal ve vinařstvích Vinselekt Michlovský, kde od roku 2002 pracoval na pozici výrobního vedoucího a Mikrosvín Mikulov, kde měl na starosti výrobu vína jako jeden z enologů. V době svého působení jako hlavní enolog v úspěšném vinařství Volařík obdržel prestižní titul Enolog roku 2014. Po dvanácti letech působení ve vinařství Volařík se rozhodl osamostatnit se a založil značku Filip Mlýnek. 

Filip MlýnekFilip Mlýnek. Zdroj: https://www.facebook.com/vinarstvifilipmlynek

Vinařství Filip Mlýnek

Vinařství Filip Mlýnek z Dolních Dunajovic se rozkládá na ploše 10 hektarů hodnotných viničních tratí v oblasti Pálavy, jako jsou Plotny, Dunajovické kopce a Liščí vrch. Vinařství nemá žádné zaměstnance a je považováno za butikové vinařství. Roční produkce nepřekračuje třicet tisíc lahví. Vizí vinařství je soustředit se na odrůdy, kterými může konkurovat světu a které na Mikulovsko historicky patří. 

Sudy vinařství Filip MlýnekSudy vinařství Filip Mlýnek. Zdroj: https://www.facebook.com/vinarstvifilipmlynek

Vína z vinařství Filip Mlýnek

Dominantními odrůdami vinařství Filip Mlýnek jsou Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Vína z těchto odrůd jsou díky terroiru velmi specifická. Vynikají poměrně vyšší kyselinkou, dlouhou persistencí a hutným, plným dojmem. Bílé odrůdy doplní Pálava, Hibernal a Rulandské šedé. Modré odrůdy Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Dornfelder a Zweigeltrebe nechává na velmi nízkém výnosu. Odměnou jsou mu plná až ohnivě červená vína jižního typu s dlouhým potenciálem ležení. Filip Mlýnek se rozhodl postupně klučit staré vinice a nahrazovat je svými oblíbenými odrůdami, které se podle něj na Mikulovsko opravdu hodí. Tyto odrůdy se zde pěstovaly za dob sudetoněmeckého osídlení a tak se rozhodl jít touto cestou. Cílem vinařství Filip Mlýnek je zejména uspokojovat malou skupinu vinných nadšenců a milovníků vína.


Podívejte se na online degustaci s Filipem Mlýnkem

Produkty Vinařství Filip Mlýnek