Stále populárnější odrůda Hibernal poskytuje zelenožlutá až zlatavá vína plné, intenzivní chuti s nádechem ovocných tónů a koření.

Hibernal je moderní bílá moštová odrůda, která vznikla křížením odrůd Seibel 7053 a Ryzlink rýnský. Vyšlechtil ji Dr. Helmut Becker v roce 1944 v Ústavu pro šlechtění révy vinné v Geisenheimu v oblasti Rheinigau proslulé svými vinicemi a vinařskými slavnostmi. Do Státní odrůdové knihy byla zapsaná v roce 2004. Jak název pocházející z latinského slova Hybern (přezimovat) napovídá, víno by mělo dobře odolávat zimním i jarním mrazům. Odrůda Hibernal je proto vhodná do mrazových dolin ve vnitřních viničních tratích.

Hrozen odrůdy Hibernal je středně velký, má žlutočervenou barvu a menší, kulaté bobule. Víno má charakter Ryzlinku rýnského , jemné sauvignonové tóny a příjemné kyseliny. Tato odrůda se hodí k výrobě biovín a k barikování.

Ve vůni Hibernalu najdete tóny ananasu, angreštu, broskve, bezinek, grepu, černého rybízu, kiwi, jablka, hrušky, citrusů a koření. Víno se hodí k archivaci, vyrábějí se z něj i přívlastková vína. Skvěle se hodí k rybám, mořským plodům, předkrmům a chuťovkám, ale také k různým druhům sýrů a k salátům. Sladší výběry si rozumí s dezerty.