John Walker and Sons

Společnost John Walker & Sons je výrobcem výjimečné blendované skotské whisky Johnnie Walker, podle mnohých nejlepší whisky na světě. V jejím portfoliu najdete klasickou řadu whisky Johnnie Walker® Colour, řadu exkluzivních whisky John Walker & Sons, sadu Johnnie Walker® Explorers’ Club Collection™ a limitovanou řadu speciálních edicí whisky Johnnie Walker. Slogan společnosti, „Keep Walking“, má vyjadřovat slávu pokroku, sloužit jako výraz povzbuzení i vyjádření radosti.

Historie značky Johnnie Walker

Na počátku byl John Walker

Kde jinde začít příběh značky Johnnie Walker než u muže, po kterém nese své jméno. John Walker byl obchodník od přírody. Když mu v roce 1819 zemřel otec, dlouho se nerozmýšlel a začal si vydělávat na živobytí, ač mu tehdy bylo pouhých 15 let. Prodal rodný statek a za utržené peníze si zřídil malé hokynářství ve městě Kilmarnock v jižním Skotsku. Většina místních hokynářů měla v nabídce jednodruhové sladové whisky, kterým však chyběla konzistence. John Walker se s tímto sortimentem nespokojil a začal proto míchat whisky dohromady tak, aby měla vždy stejnou chuť. Ukázalo se, že měl pro míchání whisky nadání a o jeho nabídku byl zájem. 

Alexander Walker a slavná hranatá lahev

Když v roce 1857 John Walker zemřel, zanechal svému synovi Alexandrovi velmi prosperující podnik. Díky probíhající průmyslové revoluci byla do Kilmarnocku zavedena železnice, která vozila zboží velkým lodím a ty ho rozvážely do všech světových stran. Alexander vycítil životní šanci. V roce 1867 přibyla v jeho nabídce první blendovaná skotská whisky značky Johnnie Walker s názvem Old Highland Whisky. Začal si najímat kapitány lodí jako obchodní zástupce a zanedlouho byla jeho unikátní blendovaná whisky k dostání po celém světě. Brzy na to začal používat slavné hranaté láhve s výraznou vinětou zkosenou přesně v úhlu 20 stupňů. A důvod? Láhve tohoto tvaru méně praskaly, do míst určení tak dorazilo mnohem víc jeho whisky a díky originální zkosené vinětě se láhve odlišovaly od konkurence.

Alexander WalkerAlexander Walker. Zdroj: https://www.facebook.com/JohnnieWalkerCR

Charakteristické hranaté lahve Johnnie Walker se zkosenou vinětouCharakteristické hranaté lahve Johnnie Walker se zkosenou vinětou. Zdroj: https://www.facebook.com/JohnnieWalkerCR

John Walker a jeho vnuci

V roce 1889 zanechal Alexander podnik svým dvěma synům. Alexandrovi II s duší vrchního blendera a Georgovi s talentem obchodníka. O dvacet let později přejmenovali bratři Walkerovi úspěšnou řadu whisky po barvách jejich výrazných vinět a světlo světa spatřily Johnnie Walker Red Label a Johnnie Walker Black Label.

Slavné logo s chodcem

Z této doby také pochází charakteristické logo Johnnie Walker s chodcem – edwardiánským dandym. Autorem byl mladý ilustrátor Tom Browne a bratry Walkerovy jeho námět zaujal natolik, že ho začali ihned ho používat.

Jak šel čas s logem Johnnie WalkerJak šel čas s logem Johnnie Walker. Zdroj: https://www.facebook.com/JohnnieWalkerCR

Whisky Johnnie Walker jako součást celosvětové kultury

Whisky Johnnie Walker se do roku 1920 dostala do 120 zemí světa a s postupem století se stala součástí celosvětové kultury. 1. ledna 1934 byla firma John Walker & Sons jmenována králem Jiřím V. oficiálním dodavatelem whisky na královský dvůr. A držitelem tohoto titulu je dodnes.

Johnnie Walker Colours

Do konce 20. století se k průkopnické whisky Johnnie Walker Red Label a Johnnie Walker Black Label přidala whisky Johnnie Walker Blue Label – naprostý vrchol z umění blendování whisky. A sortiment se nadále rozrůstá. V současné době sem patří také Johnnie Walker Gold Label Reserve, Johnnie Walker Platinum Label a Johnnie Walker Double Black.

Johnnie Walker ColoursJohnnie Walker Colours. Zdroj: https://www.facebook.com/JohnnieWalkerCR

John Walker & Sons Exclusive Blends

John Walker & Sons je exkluzivní řada skotské whisky speciálně vytvořená k oslavě velkých úspěchů a důležitých historických milníků. Patří sem whisky John Walker & Sons King George V, John Walker & Sons XR 21, John Walker & Sons Private Collection 2014 Edition, John Walker & Sons Private Collection 2015 Edition, John Walker & Sons Odyssey, John Walker & Sons The John Walker a John Walker & Sons Diamond Jubilee.

John Walker & Sons King George V

První zmíněnou whisky John Walker & Sons King George V najdete i v naší nabídce. Tato exkluzivní limitovaná whisky je připomínkou udělení prestižního titulu dvorního dodavatele pro královský dvůr z 1. ledna 1934. Titul dvorního dodavatele firmě John Walker & Sons udělil král Jiří V. Whisky John Walker & Sons King George V se vyrábí pouze z těch nejexkluzivnějších malt whisky z palíren provozovaných v době 25leté vlády krále Jiřího (1910 - 1936): Port Ellen, která již neexistuje, Cardhu, Lochnagar a dalších velmi starých obilných whisky. Tyto whisky se blendují ve stylu typickém pro danou dobu.

Whisky John Walker & Sons King George VWhisky John Walker & Sons King George V. Zdroj: https://www.facebook.com/Albadistribucion

Tato exkluzivní edice potěší opravdové znalce a milovníky toho nejlepšího od značky Johnnie Walker. Uložena je v nádherném křišťálovém dekantéru s certifikátem autentičnosti. Whisky John Walker & Sons King George V vyzařuje bohatství a eleganci a je skutečným skvostem mezi whisky v ultra prémiovém segmentu. Je smyslná, vrstevnatá a intenzivní, pověstná svou vyvážeností, svěžestí a zralostí současně. Její vyzrálá, oblá vůně je zbavena vší ostrosti. V každém doušku odhalíte její sametovou jemnost a dostane se vám exploze chutí připomínajících ovoce, lískové oříšky, med, okvětní lístky narcisu a růže, sherry a pomeranče. Ale to není všechno. Další lok vás odmění skrytými překvapeními – jemným aromatických kouřem, santalovým dřevem, tabákem, čokoládou a kompotovaným jablky. Závěr je dlouhý, končící dozvukem včelího vosku. Whisky John Walker & Sons King George V si doporučujeme vychutnat čistou ve speciální 45ml sklenici a mezi popíjením osvěžovat ústa vodou. Dodáte tak svému požitku volný průchod.


Porovnání whisky John Walker & Sons King George V a Johnnie Walker Blue Label

Skotská whisky (scotch whisky)

Znalci považují skotskou whisky za nejkvalitnější whisky na světě a není divu. Tradice výroby whisky sahá ve Skotsku až do 15. století. Abychom mohli whisky označit za skotskou, musí být pálena ve Skotsku z vody a sladového ječmene a i obě tyto suroviny musejí pocházet ze Skotska. Také musí zrát 3 roky a jeden den v dubových sudech – jak jinak než na území Skotska. Velké oblibě po celém světě se těší Skotská single malt whisky i skotská blended whisky. Do druhé zmíněné kategorie patří i whisky značky Johnnie Walker.

Blendování skotské whisky by se dalo považovat za umění i vědu. Johnnie Walker zde představuje dovednost, profesionalitu a znalost druhů whisky sahající téměř o dvě století zpět až k prvním blendovaným whisky jejího zakladatele. Správcem tohoto mimořádného odkazu je dnes master blender Jim Beveridge. Jako jediný má právo blendovat a spravovat největší zásoby jednodruhové obilné i jednodruhové sladové skotské whisky na celém světě. 

Současný master blender whisky Johnnie Walker, Jim BeveridgeSoučasný master blender whisky Johnnie Walker, Jim Beveridge. Zdroj: https://twitter.com/Diageo_News

Johnnie Walker House – exkluzivní expozice skotské whisky

Johnnie Walker House je koncept luxusních center zaměřených na rozhovory o whisky s cílem zasvětit zájemce do historie značky Johnnie Walker. Centra se skládají z galerie, prostoru pro volný čas a muzea. V každé části se snoubí výtečná skotská whisky, umění, design, dobré jídlo a kultura. Mimo Skotsko najdete centra v Pekingu, Šanghaji, Čcheng-tu, Soulu, na letištích Tchao-jüan (Tchaj-wan) a Bombaj (Indie). Chystá se otevřít maloobchodní prodejny na letištích Changi (Singapur) a Schiphol (Amsterdam, Nizozemí).

Jako patron centra si můžete vychutnat exkluzivní individuální služby, jídlo a pití, slavný kurz degustace whisky a další luxusní výhody. Ovšem členství v klubu patronů Johnnie Walker House je pouze pro zvané. Jinou možností je registrovat se v rámci Johnnie Walker House World of Privileges.


Johnnie Walker House v Singapuru

Skotská palírna Cardhu

Palírna Cardhu byla založena v roce 1824 Johnem Cummingem, který byl údajně dříve pašerákem whisky. Název je odvozen ze skotské gaelštiny „Carn Dubh“, což v překladu znamená "Black Rock" – černá skála. Palírna byla umístěna vysoko na Mannoch Hill poblíž řeky Spey – to kvůli rašelině změkčující vodu. V roce 1885 byl lihovar přestavěn a v roce 1872 ve vedení lihovaru pokračovala dcera zakladatele, Elizabeth Cumming. V roce 1893 palírnu odkoupila společnost John Walker and Sons – whisky Cardhu je hlavní složkou míchaných whisky Johnnie Walker.

Palírna CardhuPalírna Cardhu. Zdroj: https://www.facebook.com/Cardhu/