Po Cape Townu je to Evropany druhá nejdéle osídlená a obydlená oblast v Jihoafrické republice. Region získal své jméno díky městu Stellenbosch, které bylo založeno v roce 1679 Simonem van der Stellem, guvernérem Kapské kolonie.

Město se velmi rychle rozrůstalo - v roce 1682 získalo nezávislost a v roce 1685 správu nad uzemím o velikosti 25 000 kilometrů čtverečních. První vinice byly založeny již v počátku prvními osadníky. Stellenbosch spolu s Paarlem s Franschhoekem tvoří tzv. Cape Winelands – největší ze dvou hlavních vinařských regionů Jižní Afriky.

Oblast má typické přímořské podnebí – horká léta, chladné zimy a většinou slunnou a jasnou oblohu. Oblast je skoro celá obehnána vysokými horami, ze kterých vane studený vítr. Terroir oblasti je s vysokým podílem minerálů. Vinice, díky svému vysokému stáří, produkují velice koncentrované hrozny.

Odrůdy vinařské oblasti Stellenbosch

Z modrých odrůd je nejpopulárnější lokální odrůda Pinotage, mezinárodní Cabernet Sauvignon a Merlot. Z bílých je nejhojněji pěstovaný Chenin Blanc, Sauvignon Blanc a Viognier. Z celkové produkce Jihoafrické republiky připadá na oblast Stellenbosch 18% všech výnosů.

V roce 1971 byla založena „Stellenboschská vinařská stezka“, na které můžete nalézt 130 producentů vín. Je to největší a nejznámější vinařská stezka v Jižní Africe.