Jižní Afrika je podobně jako Amerika a Austrálie vyhledávanou a módní vinařskou zemí a její vína dnes dobývají svět. V současné době má Jižní Afrika téměř 102 000 hektarů vinic – 56% je osázeno bílými odrůdami a 44% pak červenými (73% těchto vinic je mladších 10 let).

Historie vinařství v Jižní Africe

V roce 2008 činila celková produkce 787,2 milionu litrů (proti roku 2007 je to nárůst o 56,8 milionu litrů!). Jižní Afrika vyrobí 3% celosvětové produkce vína a to ji řadí na 9. místo. Výrobci vín stále více zvyšují kvalitu produkce. Proto bylo také v posledních letech téměř 40% všech vinic rekultivováno a osázeno takovými odrůdami, které jsou schopné konkurovat ostatním vinařským zemím.

Vína vyprodukovaná v JAR se dají svým charakterem zařadit mezi evropský a novosvětský styl, překvapí svojí elegancí a čistotou a jsou obvykle dobrou hodnotou za peníze ve všech kvalitativních úrovních. Tradici výroby začali v sedmnáctém století holandští usedlíci - v roce 1659 zakladatel Cape Townu Jan Van Riebeeck vytvořil první víno, které neslo název „Jižní Afrika“.

V roce 1685 byla založena první vinice v oblasti Stellenbosch, přesněji ve False Bay. Byl to však Hendrik Cloete, který dodal regionu Stellenbosch dnešní prestiž a váhu. Vysázel na vinohradech odrůdy Muscat blanc a Chenin Blanc. Začal produkovat na svou dobu vysoce kvalitní vína, ale počátkem 19. století napadl jeho vinohrad révokaz a celý jej zdecimoval.

 

 

Vinařské oblasti JAR v současnosti

Dnes můžeme v JAR nalézt 60 oblastí, které mají označení WO (Wine of Origin - obdoba francouzského AOC). Tato klasifikace vstoupila v platnost v roce 1973. Vína nesoucí toto označení musí být vyrobena ze 100% hroznů příslušné odrůdy a z daného regionu. Označení „Single vineyard“ pak mohou mít vinice menší než 5 hektarů. Pouze 75 odrůd se může pěstovat na vinicích WO. Typickou místní odrůdou je Pinotage, na kterou jsou jihoafričtí vinaři právem hrdí. Z bílých odrůd je nejvíce pěstovaný Chenin Blanc a Sauvignon blanc.

Podloží a terroir se mění s polohou regionů. Stellenbosch, který se nachází v oblasti Coastal, vyniká vysokým podílem pazourků a rozpukaného vápence. Nalezneme zde úseky s vysoce železitou půdou, které jsou velice vhodné pro pěstování Pinotage. Holandský původ je dodnes znát i v názvech usedlostí, oblastí i v názvech na vinných etiketách.

Nejznámější oblasti a odrůdy vína

Většina vinařství je soustředěna do oblasti okolo Kapského Města. Ve všech regionech nalezneme velké množství menších farem. Produkce i export jsou z větší části v rukou družstevních sklepů. Nejvýznamnějšími oblastmi jsou Stellenbosch (asi nejprestižnější region, sídlí zde nejslavnější vinařství), Paarl, Constantia (zde byly vysázeny historicky první vinice), Robertson, Worcester, Swartland, Tulbagh a Durbanville.

Mezi hlavní pěstované odrůdy Jižní Afriky dnes patří Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Muscat, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Pinot Noir, ale především velmi typická Pinotage. Vína pro export jsou označována kontrolní pečetí zaručující původ, odrůdu a ročník. Mezi významná vinařství patří Kanonkop Estate, Vriesenhof a Lanzerac.