Vinařský region Napa Valley je mezinárodně nejznámnější a velebený vinařský region USA a centrum kvalitního vinařství v Kalifornii. Údolí Napa se rozděluje na dvanáct okrsků od zálivu San Francisco Bay až k úpatí hory St. Helena. Jeho vinice jsou nejkoncentrovanější v celém státě, je zde více vinařských firem než v jakémkoliv jiném regionu USA.

Historie vinařské oblasti Napa Valley

V roce 1838 lovec kožešin se Severní Karolíny jménem George Youth získal několik sazenic révy Mission z vinice General Mariano Vallejo v Sonomě a zasadil je vedle svého srubu.

Nepřál si nic jiného než si vyrobit trochu vína. Vinné révě se zde velmi dobře dařilo a během šesti let vysázel vinice v přilehlých kopcích a svazích a začal vyrábět víno ve velkém.

V roce 1895 koupil Samuel Brannan osm čtverečních kilometrů úrodné půdy a vysázel tehdy pro američany exotické odrůdy, Cabernet Sauvignon a Chardonnay. Během 20 let bylo v zemi více než 7 300 hektarů vinic.

Podloží na jihu regionu je hlinitě jílovité s naplaveninami a na severu převažuje štěrk. Hlavními pěstovanými odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir, Zinfandel a Sauvignon Blanc. Nejznámnějšími výrobci jsou pak Robert Mondavi, Beringer a Joseph Phelps.