Mendoza je hlavní vinařská oblast v Argentině, v jejíž severní části se rozkládá nejvýznamnější město regionu - Mendoza. Nachází se necelé dvě hodiny letu od hlavního města Buenos Aires. Tento různorodý region je domovem pro více než 1 000 vinařství.

Pěstované odrůdy v oblasti Mendoza

Nejvýznamnějšími oblastmi v Mendoze jsou Central Valley, kde se pěstují především červené odrůdy, a Valle de Uco, která je zaměřena především na bílá vína. Nejpěstovanějšími odrůdami jsou Torrontes, Semillon, Syrah, Tempranillo a dnes již hlavní argentinská odrůda Malbec.

Přírodní podmínky

V Mendoze nalezneme celou škálu terroirů od vápencové půdy až po jílovité a naváté písčité podloží. Významný a nepopratelný vliv na kvalitu „mendozských vín" má pohoří And, které poskytuje jedinečné podmínky pro zrání. Díky vhodnému klimatu dozrávají hrozny běžně v polohách nad 1 300 metrů nad mořem.

Vína oblasti Mendoza

Charakteristické víno z oblasti Mendoza nelze specifikovat. Nejlépe o charakteru červených vín této oblasti vypovídá hutný, elegantní a harmonický Malbec, který konzumenta osloví ovocným aroma a příjemnou tříslovinou. Víno by mělo mít pevnou kostru. Z bílých je to Torrontes nebo stále více rozšiřující se Pinot Gris, který překvapí svojí mineralitou a živou kyselinou. Vína nezapřou svůj původ.

Další oblasti z regionu