Tato země z jižního cípu Ameriky je pátou největší vinařskou zemí světa. Kořeny místního vinohradnictví nalezneme ve Španělsku - v průběhu španělské kolonizace přivezl Juan Cedrón první vinnou révu již v roce 1557. Katoličtí kněží poté zakládali vinice kolem svých klášterů, aby získali víno pro své svaté mše.

Historie vinařských oblastí v Argentině

V 19. století imigranti z Evropy (převážně ze Španělska, Itálie, Německa a Francie) přivezli nové odrůdy a začali s novými kultivačními technikami - ideální prostředí pro pěstování našli v Andách a v okolí Colorado River. Koncem 19. století rozvoj infrastruktury a rostoucí zkušenosti ve vinohradnictví zapříčinily velkou expanzi produkce vín. Argentinští výrobci se soustředí spíše na kvantitu než kvalitu - 90% produkce se spotřebuje na domácím trhu (roční spotřeba vína je 45 litrů na osobu). Do počátku 90 let minulého století byla Argentina největším výrobcem vína mimo Evropu - většina z nich velmi nízké kvality a tudíž nevhodná k exportu.

Koncem 90 let spolu s rostoucí kvalitou začal růst i export. Dnes je Argentina největším výrobcem vín v Jižní Americe a 5. největším na světě - roční produkce přes 1 200 milionu litrů vína. Je také třináctým největším exportérem vín s ročním obratem téměř 0,5 miliardy USD. Podobně jako v sousedním Chile je vinohradnictví silně ovlivněno Andami. V podhůří těchto velehor se na-chází hlavní vinařské oblasti země - Salta (pokrývá přibližně 2 000 hektarů vinic v nadmořské výšce 1 700 až 2 400 metrů n.m.), La Rioja, San Juan (druhý největší region, má rozlohu 37 000 hektarů), Catamarca, Río Negro a také nový Buenos Aires.

Nejznámější a nejdůležitější je oblast Mendoza - vyrobí se zde více než 60% celé argentinské produkce a zdejší vína jsou nejsilnějším exportním artiklem (přes 84% celkové hodnoty exportu vín). Zvláštností Mendozy je region Lujan de Cuyo, kde jsou nejlepší vína z odrůdy Malbec označována značením původu DOC (Denomination de Origen Controlada). Ideální teploty, dlouhé a slunečné dny, nízké dešťové srážky a vlhkost a silné větry byly a jsou spolu s podložím ideálními podmínkami pro pěstování vysoce kvalitní suroviny. Na čistém vzduchu a díky zavlažování průzračnou horskou vodou se zde velmi daří řadě odrůd. Nejslavnější a pro argentinské vinařství nejtypičtější je Malbec, který zde dává tmavá, nádherná, plná, komplexní vína.

Dalšími modrými odrůdami jsou Bonarda, Sangiovese, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Barbera, Pinot Noir a Syrah. Hlavní domácí bílou odrůdou je pak Torrontés (objevuje se i ve Španělsku). Je to klon Malvasie a vyrábí se z ní poměrně aromatická vína. Dalšími bílými odrůdami jsou Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Riesling, Viognier a Sémillon. I když byla argentinská vína v Evropě objevena teprve nedávno, zdaleka ještě neřekla své poslední slovo. Řada odborníků předpovídá Argentině v blízké budoucnosti rychlé využití vynikajícího potenciálu a velký nárůst obliby.

Odrůda Malbec

Malbec, jinak známý jako Cot Noir, je červená extraktivní odrůda dodávající vínům tmavou až černou barvu, silné hroznové aroma a robustní tříslovinu. Její hrozny mají velmi tenkou slupku a k dosažení ideální zralosti potřebují mnohem více tepla a slunce než například odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. Malbec, jehož rodištěm je Bordeaux, začal být v této oblasti velice nepopulární po roce 1956, kdy silné mrazy zničily 75% všech vinic osázených Malbecem. Díky této události byla odrůda téměř vyklučena a přemístěna především na americký kontinent, do Austrálie a na Nový Zéland.

Dnes najdeme Malbec i v Bordeaux, ale je používán především do směsí a v menším měřítku než v minulosti. Jeho keře jsou zde pěstovány uprostřed vinic s Merlotem a Cabernet Sauvignonem. V tradičních regionech, jako Argentina a Chile, je často pěstován v samostatných vinicích. Díky tomuto faktu dosahuje mnohem vyšší koncentrace hroznů, ale také nižších výnosů. Argentina se stala novým domovem Malbecu a dnes je jím osázeno 25 000 hektarů vinic. Díky ideálním podmínkám, vysoké nadmořské výšce a poměrně stabilnímu a teplému podnebí dosáhl vysoké kvality mezi jednoodrůdovými víny. I přes tento fakt je nejvíce používán do cuvée, kde výslednému vínu dodá hutné tělo a komplexní tříslovinu.

Oblasti