Bacardí, to je nejoblíbenější rum na světě, charakteristický svou lehkostí, jemnou a suchou chutí. Díky své jemnosti inspiroval koktejlové průkopníky na Kubě ke tvorbě legendárních koktejlů jako jsou Mojito, Cuba Libre, Daiquirí a Piňa Colada.

Historie rumu Bacardí

Dříve byl rum považován za nápoj drsných námořníků, který se nehodil do salónů. To změnil Don Facundo Bacardí, který novým způsobem vytvořil bílý rum, dnes známý jako Bacardí Carta Blanca. Svou první palírnu založil již v roce 1862 ve městě Santiago de Cuba. Společnost se postupem času rozrostla na celosvětově uznávaný rodinný podnik a Bacardí Superior Rum se stal součástí kubánské národní pýchy.

Expanze společnosti mimo Kubu nastala v roce 1910, kdy společnost Bacardi udělala svůj první krok do zahraničí vybudováním pobočky v Barceloně, poblíž Sitges (rodné město Dona Facunda Bacardí Massóa). Tento krok upevnil status společnosti Bacardí jako první kubánské nadnárodní společnosti. Nicméně výroba samotného rumu pokračovala exkluzivně na Kubě.

Situace se zkomplikovala v roce 1960, kdy byl veškerý majetek společnosti na Kubě zkonfiskován, a to bez jakékoliv finanční kompenzace. To ovšem nebyla jediná nepříjemnost, se kterou se rodina Bacardí musela v historii vypořádat. Během osmi generací zažila mimo jiné tři státní převraty, tři velká zemětřesení, téměř padesát let vyhnanství, šest let pod vojenskou okupací na Kubě, čtrnáct let občanské války, čtyři zničující požáry vlastních destileren a mnoho dalších událostí.

Díky síle a odhodlání všechny nástrahy přežili a dnes je Bacardí v rumovém segmentu celosvětovou jedničkou a nedílnou součástí kvalitních koktejlů. Je také držitelem více než 550 cen za kvalitu, chuť a výrobní inovace.

V současné době společnost Bacardí sídlí v San Juanu v Portoriku a Hamiltonu na Bermudách a vede ji již osmá generace. Patří k největším rodinným firmám na výrobu alkoholu a prodává více než 200 milionů lahví ročně. 

Casa Bacardi v PortorikuCasa Bacardi v Portoriku

Štěstí, zdraví a rodinná pohoda v logu Bacardí

Symbol netopýra s roztaženými křídly je nedílnou součástí loga Bacardí. Tuto ikonu navrhla manželka Dona Facundy, kterou inspirovali kaloňové, kteří žili pod krovem první palírny Bacardí. Netopýr pro místní indiány ztělesňoval držitele veškerého kulturního blahobytu a pro Španěly byl symbolem dobrého zdraví, štěstí a rodinné pohody. V tehdejší době bylo navíc mnoho kubánských obyvatel negramotných a logo Bacardí pro ně bylo snadno rozpoznatelné – jednoduše si kupovali rum s netopýrem.

Logo BacardíLogo Bacardí. Zdroj: https://www.facebook.com/Bacardi.Global/photos/a.105944142909372/1019773104859800


Jak šel čas s logem Bacardí

Rumový speciál – Prémiové Rumy Bacardí Limited

Pusťte si záznam z prvního rumového webináře, ve kterém se náš zkušený školitel Martin Chvátal věnuje právě značce Bacardí Limited. Dozvíte se v něm zajímavosti z bohaté historie společnosti a v rámci online degustace vám Martin představí Bacardi Anejo Cuatro, Bacardi Reserva Ocho a Bacardi Gran Reserva Diez. Všechny rumy najdete v našem sortimentu a kromě nich i další z širokého portfólia Bacardí, jako třeba výjimečný „spiced“ rum s jantarově zlatohnědou barvou Bacardí Oakheart, malinový Bacardí razz nebo Bacardí Carta Negra – zlatorudý rum nejvýraznějším aroma z celé řady Bacardí.


Rumový speciál - 1. díl Bacardi

Namíchejte si legendární Bacardi Cuba Libre

Legendární koktejl Cuba Libre spatřil světlo světa již v roce 1900 a od té doby si drink oblíbily stovky milionů příznivců po celém světě. Dle doložených receptur byl první oficiální koktejl Cuba Libre připraven právě z kubánského rumu Bacardi. Jeho historie se datuje ke kubánské válce za nezávislost v roce 1898, kdy plukovník Theodore Roosevelt dorazil s regimentem na Kubu. O dva roky později si kapitán Russel z amerického vojska „Signal Corps“ objednal v americkém baru v Havaně rum s colou a čerstvou limetkou a ostatní vojáky tato kombinace tak zaujala, že si všichni v baru postupně objednávali to samé. Drink se prodával pod jednoduchým názvem Bacardi & Coke. Současný název vychází z tehdy populárního přípitku „Por Cuba Libre!“, v překladu „svobodná Kuba“.

Na přípravu originálního koktejlu Cuba Libre budete potřebovat 25 ml rumu Bacardí Carta Oro, 50 ml Coca-Coly a 2 klínky limetky. Vysokou sklenici typu long naplňte ledem, zastříkněte ho šťávou z limetky, přidejte Bacardí Carta Oro a vychlazenou Coca-Colou. Na závěr drink lehce promíchejte a ozdobte limetkou.

Bacardí Cuba LibreBacardí Cuba Libre. Zdroj: https://www.facebook.com/Bacardi.Global/photos/a.106019422901844/374046712765779