Blog Global Wines & Spirits

Whisky festival 2023

První whisky festival v Global Wines & Spirits je tady a věříme, že zajisté potěšíme všechny milovníky whisky. Po celý listopad se můžete těšit na spoustu výhodných balíčků, dárků k nákupu anebo na rarity a speciality na trhu. A pokud s whisky teprve začínáte anebo byste se o ní chtěli dozvědět více, pročtěte si náš článek!

Výhodné whisky balíčky

Různý původ, různé druhy whisky

Než se dostaneme k jednotlivým akčním balíčkům, pojďme se podívat na to, co whisky vlastně je. Whisky je alkoholický nápoj, jehož historie sahá až do středověku. Existuje několik druhů whisky, přičemž ty nejznámější jsou irská, skotská, americká (bourbon). Nesmíme také zapomenout na stále rostoucí popularitu japonské whisky.

Obecně lze říci, že whisky (nebo whiskey) je druh destilátů, který se vyrábí z fermentované směsi obilných zrn a zraje v dřevěných sudech, které jsou většinou vyrobeny z dubového dřeva. Obvykle se při výrobě whisky používá ječný slad, žito, pšenice anebo kukuřice. Čím se tedy tyto nápoje liší? Stručně řečeno, název vychází z různých faktorů, jako je typ zrna použitého při destilaci a také způsob a místo výroby. 

whiskey - barely

Whisky – single malt nebo blended?

První typ, čistá whisky, neboli single malt, je nijak "nesmíchána", nebo je smíchána pouze s jinou whisky z téhož lihovaru a stejného období destilace a vždy je vyrobena pouze z ječmene. Naopak druhý typ whisky, blended, může obsahovat široké spektrum kombinací whisky od různých lihovarů a z různých období destilace. 

whiskey colors

Čistá, single malt whisky si zachovává autentičnost a charakter svého původu, zatímco smíšená whisky, blended, nabízí širokou škálu chutí a kombinací. Záleží na osobních preferencích, která varianta whisky vás osloví více.

Whisky nebo whiskey? 

Určitě jste se již setkali s oběma variantami. Nejde o žádné překlepy, ale o specifický název, který odkazuje na základní rozdělení - skotská vs. irská. Irská whiskey se píše vždy s "e" a skotská whisky bez "e". Jako „whiskey“ je pak nápoj označovaný také v USA, „whisky“ pak v ostatních zemích. Proto se v česku častěji setkáme s označením whisky

Návrh bez názvu (6)

Irská whiskey a skotská whisky jsou možná nejstaršími druhy tmavého destilátu. O tom, která z nich vznikla jako první, se vedou historické debaty. Není úplně jasné, kdo vyrobil whisky jako první, protože výroba destilátů byla prováděna na různých místech světa v různých formách po staletí. Co ovšem známe, je původ a význam slova whisky, který je přepisem gaelického slova uisce beatha v Irskuuisge beatha ve Skotsku, což v překladu znamená "voda života". Tento název dali destilátu irští mnichové ve středověku a jedná se o překlad latinského označení alkoholických destilátů aqua vitae.

Rozdílů mezi irskou a skotskou whisky bychom našli více, než v pouhém písmenku "e". Irská whiskey se obvykle destiluje třikrát, zatímco skotská whisky se často destiluje pouze dvakrát. Rašelinová kouřovost u skotské whisky a jemnost irské whiskey jsou typickými rozdíly mezi oběma druhy.

 

Výhodné whisky balíčky

Bourbon vs. Tennessee Whiskey? 

Bourbon a Tennessee Whiskey mají sice určité společné rysy, ale zároveň se od sebe poměrně zásadně odlišují. Bourbon je americký druh whiskey, který může být vyroben v libovolné části Spojených států, ale Tennessee Whiskey je specifickým druhem bourbonu, který musí být vyroben pouze v Tennessee. Kromě toho, při výrobě Tennessee whiskey prochází speciálním procesem filtrace přes dřevěné uhlí, což jí dodává jedinečnou jemnost a chuť. Tento proces se nazývá Charcoal Mellowing a je jedním z klíčových rozdílů mezi oběma druhy whiskey. 

Bourbon i Tennesee Whiskey se primárně vyrábí ze směsi obilovin s minimálně 51 % kukuřice. Zbývající část obvykle tvoří sladový ječmen, žito nebo pšenice, které dodávají výslednému produktu různé chuťové profily. Vyšší obsah kukuřice dodává výslednému destilátu sladší a plnější chuť.

Japonská whisky

První zaznamenaný kontakt Japonska s whisky se datuje již na květen 1853, kdy se svými loděmi připlul do přístavu Naha na ostrově Okinawa komodor amerického námořnictva, Matthew Calbraith Perry a podepsal se zástupci království Rjúkjú obchodní dohodu. Na uspořádané oslavě se podávaly různé druhy alkoholických nápojů ze západních zemí, včetně americké whiskey a skotské whisky. Perry pokračoval ve své cestě a v přístavu Uraga podepsal dohodu o míru mezi USA a Japonskem. Mezi přivezenými dary byl i sud whisky.

the_matsui_sakura_ambiance2 (1)

Za rodiče japonské whisky jsou však považováni páni Shinjiro Torii and Masataka Taketsuru, kteří ve 20. letech 20. století v Japonsku otevřeli první destilérku a začali v ní vyrábět whisky podle umění naučeného přímo ve Skotsku. Dnes funguje v Japonsku několik destilérek, které produkují jednosladovou single malt whisky i míchanou blended whisky, charakterem nejvíce podobné skotské whisky.

Japonsko se stalo domovem několika světově uznávaných značek whisky, a to díky svým výjimečným technikám výroby a inovacím využívajícím japonské sudy jako Matsui Mizunara cask nebo sakura cask, které přidávají unikátní charakter do nápoje.

 

Výhodné whisky balíčky

Rarity a speciality

Nebyl by to správný Whisky festival, abychom pro vás neměli kromě akčních balíčků a dárků k nákupu také speciality a rarity trhu, na které jsme opravdu hrdí. 

Jednou z nich je právě Kurayoshi Pure Malt 18 Years Old Japanese Whisky. Máme posledních několik lahví této 18leté japonské whisky, která se už nevyrábí, jen čekáme, až dozraje další várka. 

06

Kurayoshi Pure Malt 18 Years Old Japanese Whisky + dárek


Při nákupu Kurayoshi Pure Malt 18 Years Old Japanese Whisky 0,7l dostanete dárek navíc - sadu čtyř stylových degustačních sklenic na whisky.

kurayoshi

Další specialitou, na kterou jsme opravdu hrdí, že ji máme v nabídce, je Irishman 17 Years Old Malt. Tato 17letá irská whiskey zraje v sudech po sherry v rámci prvního plnění minimálně 17 let. Každý rok se ke staření této whiskey vybere jen několik nejlepších sudů a vyrobí se maximálně 600 lahví. 

U irských whiskey ještě chvíli zůstaneme, rádi bychom vám představili Writers' Tears Cask Strength 2022. Whiskey je lahvována při 54,6% obj. alk. a je nejunikátnější irskou Cask Strength Whiskey. Jedná se o směs Single Pot Still whiskey a Single Malt whiskey, která byla třikrát destilovaná a poté zrála v dubových sudech po bourbonu. Zakladatel Bernard Walsh každý rok pečlivě vybírá ty nejlepší sudy a určuje tak standard pro irskou whiskey v kategorii Super Premium Cask Strength. Jedná se o limitovanou edici 8700 lahví. 

Výhodné balíčky po celý listopad

Po celý listopad se můžete těšit na výhodné balíčky a dárky k nákupu. Zde jen malá ochutnávka toho, s čím můžete udělat radost jak sobě, tak svým blízkým třeba pod stromečkem. 

02 (1)

Matsui Mizunara Cask + dárek


Při nákupu Matsui Mizunara Cask Whisky 0,7l dostanete dárek navíc - sadu čtyř stylových degustačních sklenic na whisky. 

ENSO

Enso Japanese Whisky + dárek


Při nákupu Enso Japanese Whisky 0,7l dostanete sadu dvou stylových sklenic a podtácků jako dárek

Irishman_03

Irishman Caribbean Cask Finish + dárek


Při nákupu Irishman Caribbean Cask Finish 0,7l dostanete sadu dvou stylových sklenic jako dárek.

jack_balicek_02

Jack Daniel's Black + dárek


Při nákupu Jack Daniel´s Tennessee Whisky Black 0,7l dostanete jako dárek stylovou lahev na vodu Jack Daniel´s.

 

Výhodné whisky balíčky