Vinařství Beneš

Kořeny vinařství již v 20. století

Rodinné vinařství Jaroslava Beneše a jeho syna Romana, členů sdružení Bonus Eventus, bylo založeno v roce 1996. Kořeny vinařství v rodině Benešových sahají již do začátku 20. století, kdy otec Jaroslava Beneše začal obhospodařovat vinice a sklep získaný od svého tchána.

Odrůdy Rodinného vinařství Beneš

Vinařství hospodaří na 6,5 ha vinic ve vinařské obci Hrušky, viničních tratí Hastrmany a Podsedky. Odrůdová skladba je založena na odrůdách: Veltlínské zelené, Rulandské šedé, Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Aurelius, Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Moravia, Zweigeltrebe a Merlot. Vína zrají v nerezových a keramických nádobách a dřevěných sudech, částečně i typu barrique.

Produkce je zaměřena na jakostní a přívlastková vína. Obec Hrušky (německy Birnbaum) se nachází 8 km severovýchodně od Břeclavi v rovinaté, jen místy zvlněné krajině v nadmořské výšce 175 m. Geomorfologicky je celý katastr obce součástí Dolnomoravského úvalu, který tvoří severní polovinu Vídeňské pánve.

Poměrně málo jsou zastoupeny vodní plochy. Klima je zde teplé a velmi suché, s průměrnou roční teplotou 9,5°C a ročním úhrnem srážek 538 mm. Jedna z výhod obce spočívá v její výjimečné dopravní obslužnosti, leží na hlavním tahu Rakousko - Česko - Polsko a 4 km od dálniční komunikace Praha - Bratislava.