Tisk

Světový den Malbecu

Logo - Den Malbecu

Argentinská asociace vinařů (Wines of Argentina), zabývající se mj. propagací argentinských vín ve světě, se na počest nejslavnější odrůdy své země rozhodla ustavit 17. duben jako Světový den odrůdy Malbec.

Malbec uznávaný evropskými znalci, zvláště anglickými a francouzskými, je odrůda známá a oceňovaná. Pochází původně z Bordeaux, kde však byla později nahrazena Merlotem. Ve Francii ji dnes najdete ve větším množství pouze v oblasti Cahors, kde se z ní vyrábí tamní slavná "černá vína".

Malbec se však postupem času rozšířil do dalších vinařských zemí světa a našel nový domov. Tím se mu stala Argentina a Malbec je dnes v podstatě synonymem pro argentinské víno. Oslava a prezentace nejznámnějšího argentinského vína bude probíhat v mnoha zemích a městech světa. My se připojujeme s nabídkou také a to na celý týden !

Proč byl vybrán 17. duben?

Z Francie dovezl Malbec do Argentiny Michel Aimé Pouget (1821 - 1875), agronom, kterého najal Domingo Faustino Sarmiento, aby vedl statek Quinta Normal de Mendoza. Pouget přijel do Mendozy v roce 1853 ve věku 32 let a ujal se vedení statku. Z Francie s sebou přivezl rostliny, semena a různé odrůdy vinné révy, jako např. Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a Malbec. Statek byl založen spolu se zemědělskou školou na základě návrhu zákona, který dne 17. dubna 1853 předložil zákonodárnému sboru provincie Mendoza guvernér regionu Padro Pascual Segura.

Ke konci 19. století zažilo argentinské vinařství díky italským a francouzským imigrantům prudký rozvoj. Odrůda Malbec se rychle přizpůsobila místním zeměpisným podmínkám a vína z ní vyrobená dosáhla lepší jakosti než v zemích svého původu. Díky tvrdé práci se tak Malbec časem stal vlajkovou lodí argentinského vinařství.

Úsilí, se kterým pracovali Pouget, Sarmiento a mendozský statek Quinta Normal, sehrálo v tomto procesu klíčovou roli. Z pohledu organizace Wines of Argentina je 17. duben dnem, který reprezentuje jak přeměnu argentinského vinařského průmyslu, tak výchozí bod rozvoje pěstování Malbecu jako hlavní odrůdy a mezinárodního symbolu pěstování vinné révy a výroby vína v Argentině.

Vybraná vína se zvýhodněnou cenou najdete v akční nabídce

Na přelomu února a března jsme navštívili naše partnerská vinařství v Jižní Americe, z nichž právě vinařství Bodega Lurton se specializuje na odrůdu Malbec. Fotky z návštěvy najdete na našem profilu na Facebooku: http://www.facebook.com/globalwines

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.