Mělnické vinařství Kraus

Vinařství Kraus Mělník je rodinná firma, která, jak název napovídá, sídlí na Mělníku. Produkují lahvová, převážně bílá vína, vyrobená z vlastních hroznů. Mezi nejvýznamnější patří Ryzlink rýnský, Hibernal a Pinot Noir. Díky šetrným a moderním technologiím vynikají vína z vinařství Kraus kvalitou, svěžestí a šťavnatostí.

Historie mělnického vinařství Kraus

Historie vinařství na Mělnicku sahá až do 9. století, přičemž největšího rozkvětu dosáhlo ve 14. století, za vlády Karla IV. Vinařství Kraus založil v roce 1990 světově uznávaný odborník, Doc. Ing. Vilém Kraus, Csc. jako podnik s názvem "Vinařský dům Bacchus". Vilém Kraus byl šlechtitel vinné révy, vysokoškolský pedagog a autor mnoha publikací o vinařství. Za úspěchy ve svém oboru v roce 2004 získal prestižní prezidentské vyznamenání. Podnik se zaměřoval na produkci štěpovaných sazenic vinné révy a výrobu sudového vína. Postupně se dařilo získávat vinice do vlastnictví a plocha vinic se rozšiřovala. Vilém Kraus nejmladší vystudoval v Německu vinařství, studia ukončil státní zkouškou v roce 2001 jako technik pro vinohradnictví a sklepní hospodářství. Po návratu se věnoval vinohradnictví v rodinném podniku, rozšiřování ploch vinic a utváření odrůdové skladby. Řízení vinařství plně přebral od roku 2004, kdy jeho otec zemřel. Tradice vinařství v rodině pokračuje již třetí generací. Pracuje zde Vilém Kraus spolu s manželkou Alenou a svou matkou Ing. Danuší Krausovou, která řídí výrobu štěpovaných sazenic révy vinné.


Vilém Kraus – legenda českého a moravského vinařství

Vína z vinařství Kraus Mělník

Vinice mělnického vinařství Kraus leží na mírných jihozápadních svazích a využívají příznivého mikroklimatu v blízkosti řeky Labe. Produkce hroznů a výroba vína ve vinařství Kraus se postupně rozšířila a v současné době je plocha zdejších vinic 2 hektary, na kterých se vyprodukuje zhruba 120 000 lahví ročně. Provoz vinařství se zmodernizoval, byla postavena nová tanková hala s nerezovými tanky pro výrobu bílých vín, dubovými sudy pro červené víno, pro staření vín francouzské sudy barrique. Moderní, šetrné technologie, které vinařství používá napomáhají vytvářet kvalitní, plná a extraktivní vína. Z 80% jde o bílé víno. Všechna vína vinařství Kraus Mělník jsou deklarovaná jako česká zemská. Nepoužívají zde zavedenou klasifikaci vín založenou pouze na dosažené cukernatosti hroznů. Jejich cílem je optimální fyziologická vyzrálost hroznů a vhodný poměr cukrů a kyselin. Většina lahví je uzavřena šroubovými uzávěry, aby si vína déle zachovala svěžest a mladistvý projev. V portfoliu mělnického vinařství Kraus najdete například odrůdy Ryzlink rýnský, Tramín, Hibernal, či Muller thurgau.


Vinařství Kraus

Harmonie, svoboda, vášeň a hrdost v každé kapce vína z vinařství Kraus

Vína z mělnického vinařství Kraus se pyšní tím, že jsou v harmonickém souladu s viniční polohou, odrůdou révy a ročníkovými proměnami. Obsahově plná a vyvážená vína jsou výsledkem respektu k přírodě a promyšlené a šetrné technologie zpracování. V rodinné firmě Kraus ctí historii a zkušenosti svých předchůdců již při výběru místa pro vinici. Vysazují odrůdy typické pro svůj region a sází na autentičnost lokality. Tvrdí, že dobrá vína lze vytvořit ve sklepích, ale vynikající vína tvoří terroir, rozumné hospodaření ve vinohradu a vyvážený růst révy, s podporou moderního a šetrného zpracování zdravých hroznů.

Vinařství KrausVinařství Kraus. Zdroj: https://www.facebook.com/vinarstvikraus/