Château Lagrange patří k nejprestižnějším a nejuznávanějším vinicím oblasti Bordeaux. Elegantní a mohutná vína Château Lagrange reprezentují dokonalost a tradici francouzského vinohradnictví. Uprostřed vinic Château Lagrange stojí zámek, který návštěvníkům připomíná bohatou vinařskou tradici regionu.

Château Lagrange – vína plná historie a elegance

V samotném srdci prestižní apelace Saint-Julien se nachází vinařství Château Lagrange, 3. Grand Cru Classé z roku 1855 (úřední ohodnocení nejlepších vinic v určitých oblastech Francie). Vinice této apelace leží v renomované vinařské oblasti Médoc v departementu Gironde mezi Margaux a Pauillac. Zajímavostí je, že 85 % plochy spadá pod Grand Crus Classés. Vinice Château Lagrange se rozprostírají v jednom bloku kolem zámku a leží na dvou günzianských štěrkových vrcholcích, z nichž jeden je nejvyšším bodem AOC Saint Julien. (zkratka AOC znamená Apellation ďOrigine Controlée a slouží pro označování vín s kontrolovaným původem ve Francii). Jádrem vinařství je čtyřicet hektarů parků a lesů a jedno přírodní jezero. Rozloha a pozemky dnešní vinice jsou přesně takové, jaké byly klasifikovány v roce 1855 za Napoleona III.


Nechte si vyprávět příběh Château Lagrange

Bohatá historie Château Lagrange

Ve středověku existovaly dva odlišné celky. Jedním z nich byl statek Pellecahus, který se nacházel východně od potoka protékajícího panstvím, druhým byl šlechtický dům Lagrange de Monteil na západním hřebeni. Tyto dva majetky se v 17. století spojily a vytvořily panství Lagrange. Téměř dvě století patřilo Château Lagrange stejnému rodu, čímž si zachovalo svou jednotu. Jedním z charismatických správců byl Charles de Branne de Cours, který vedl panství v letech 1712 až 1746. V době vrcholící vinařské revoluce tato bohatá rodina z Bordeaux, která vlastnila také Mouton, proměnila Lagrange v jedno z nejlepších panství Médocu.

Po Charlesi de Branne převzal vedení panství jeho syn Antoine de Branne a poté jeho vnuk Jean-Baptiste Arbouet de la Bernède. Ten pokračoval v rozvoji panství modernizací některých zařízení, včetně impozantní kádě pocházející z tohoto období. V roce 1787 zařadil Thomas Jefferson, tehdejší velvyslanec Spojených států, Lagrange do 3. Cru Classé. V roce 1790 prodal Jean-Baptiste d'Arbouet Lagrange synovci své manželky, Jeanu-Valérovi Cabarrusovi, který patřil k velké rodině obchodníků s vínem. Zpečetil vinařský osud panství a nechal na místě starého zámku přestavět krásný kartuziánský klášter v klasicistním stylu. Po jeho smrti koupil majetek rodinný příbuzný, John Lewis Brown.

sklepVe sklepech se nacházejí i stoleté lahve, které připomínají dědictví a zkušenosti vinařů z Lagrange minulých let. Zdroj: https://www.facebook.com/ChateauLagrange1855/

Velkolepá éra Lagrange se odehrávala v letech 1842-1875, kdy jej vlastnil hrabě Duchâtel, ministr vnitra za vlády Ludvíka Filipa. V roce 1845 Duchâtel pověřil francouzsko-italského architekta Louise Viscontiho stavbou věže v toskánském stylu, která zámku dodala eleganci a identitu. S pomocí svého manažera Galose, který měl na starosti také Mouton Rothschild, dovedl Duchâtel Lagrange na vrchol slávy. Společně zaváděli inovace jako síru proti plísni a především byli průkopníky odvodňování vinic. Lagrange se stal místem setkávání vyšší společnosti a umělců, kteří sem přijížděli čerpat inspiraci pro svá velkolepá díla. Po smrti hraběte v roce 1867 připadlo panství komtese, která se o něj vzhledem ke svému vysokému věku nedokázala plnohodnotně starat.

Panství se ovšem nevyhnuly ani pohromy včetně krize způsobené fyloxerou, světové války, požáry, různé nemoci vinné révy, či hospodářská a finanční krize. Když jej v roce 1983 od rodiny Cendoya, která jej vlastnila od roku 1925, koupila rodinná skupina Suntory, zmenšilo se panství na 157 hektarů, z toho bylo 56 hektarů vinic.

Dnes Château Lagrange pokračuje v psaní své historie. Předseda představenstva společnosti Suntory, Keizo Saji, a jeho místopředseda, Shinichiro Torii, vynaložili veškeré úsilí na obrození tohoto Grand Cru Classé. Marcel Ducasse, absolvent enologického institutu v Bordeaux, byl najat spolu s Kenji Suzutou a Keiichi Shiinou, aby provedl hloubkovou restrukturalizaci statku. Prvních deset let pracoval tým Lagrange na navrácení dřívější prestižní image Cru. A právě v rukou Matthieu Bordese a jeho týmu pokračuje vinařství v hledání smyslu a dokonalosti, aby mohlo nabízet pikantní, elegantní vína s jedinečným charakterem, hodná velkých vín Saint-Julien.

tymSehraný tým, který stojí za dnešním úspěchem Château Lagrange. Zdroj: https://www.facebook.com/ChateauLagrange1855/

Dokonalost bez kompromisů

Vinaři Château Lagrange při své práci dbají na dodržování tradic a současně se nechávají řídit rytmem přírody. Přes 20 let se věnují ekologickému přístupu, který je veden snahou zachovat životní prostředí pro budoucí generace. Všechny vinice jsou dnes obdělávány mechanicky, čímž se eliminuje potřeba umělých herbicidů. Cílem je pracovat v souladu s přírodou, aby chránili Zemi a její zdroje. Při tvorbě vín věnují pozornost každému detailu. Každý rok tak vzniká jedinečný ročník, který je elegantní, silný a vhodný k archivaci. Před více než 35 lety byly zdejší vinice restrukturalizovány a znovu vysazeny, výsledná vína jsou vyvážená a výrazná, poznamenaná kouzlem času.

viniceVinaři z Château Lagrange ctí tradice a respektují zákony přírody. Zdroj: https://www.facebook.com/ChateauLagrange1855/

Víno Château Lagrange

Víno Château Lagrange je dokonalou harmonií mezi třemi odrůdami: Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot. Toto mohutné víno z Bordeaux se pomalu vyvíjí, což mu dodává velkou jemnost. Můžete v něm objevit ovocné vůně černého rybízu a černé třešně, kořenité a kouřové nuance a elegantní třísloviny. V průběhu let se ve víně objevují také tóny cedru, lékořice a tabáku, typické pro velká vína z oblasti Saint-Julien-Beychevelle.

vinoVíno Château Lagrange 2016. Zdroj: https://www.facebook.com/ChateauLagrange1855/