Neuburské

Neuburské je bílá moštová odrůda, která vznikla v 19. století v Rakousku nahodilým křížením odrůd Veltlínské červené a Sylvánské zelené. Najdete ji zde pod názvem Neuburger.

Historie Neuburského

Legenda praví, že kusy réví této odrůdy byly vyplaveny v 19. století na břeh v oblasti Wachau u Oberarnsdorfu. Místní vinaři, Ch. Ferstl a F. Marchendl, je vysadili na svých vinicích v obci Arnsdorf a v roce 1872 vyrobili překvapivě dobré víno. U nás se neuburská vína pěstují na Moravě od roku 1915. Nejprve Neuburské vytlačilo Sylvánské zelené a poté začalo samo ustupovat úspěšnějšímu Veltlínskému zelenému a Mülleru Thurgau. Důvodem je jeho obtížnější pěstování a náchylnost ke sprchávání květenství. Do státní odrůdové knihy v ČR byla odrůda zapsána v roce 1941. Křížením odrůd Neuburské a Ryzlink rýnský u nás byla vyšlechtěna nová odrůda Aurelius.

Jak chutná Neuburské?

Neuburské víno má světle zlatožlutou barvu a jemný kouřový nádech s ovocným dozvukem. V mladém víně jsou patrné vůně ořechů, ve zrajícím přechází do vůní červeného ovoce. Má středně plnou, harmonickou chuť. Vína z Neuburgeru často mají vyváženou kyselost a mohou mít různé chutě, včetně jablek, hrušek, peckovin a občas lehké kořeněné příchutě. Stejně jako u většiny vín se konkrétní charakteristiky chutě mohou lišit v závislosti na terroiru, vinařských technikách a procesech zrání použitých vinařem. 

S jakým jídlem párovat Neuburské?

Neuburské se hodí k vydatnějším, ne příliš výrazným pokrmům. Výborně doplní husté omáčky, pečenou drůbež stejně jako drůbeží paštiky, bílé sýry či zeleninové polévky.