Vše o víně Global Wines & Spirits

Výlet do Rakouska

Se sklenkou vína lze procestovat celý svět, a to i v době, kdy nám je nedostižná i tak blízká zem, jakou je Rakousko. Stačí pohledět do sklenky, přivonět si k vínu a dýchne na nás atmosféra dálek, tamní slunce, vítr, místní kultura, podnebí a zároveň vinařova radost a péče, kterou do vína vkládá. To vše nás přenese do pohody, kterou si můžeme dopřát vždy, kdy máme touhu cestovat a poznávat nové vůně a chutě.

Rakousko 5+1

Připravili jsme si pro vás lákavou nabídku výhodných balíčků 5+1, díky kterým poznáte hned několik rakouských oblastí, vinařů, typických odrůd i netypických způsobů zpracování vína. Těšit se můžete na dva balíčky Domäne Wachau, krásný set veltlínů z vinařství Laurenz V. Zöbing, sto dní macerované hrozny ve vínech od Weingut Keringer a mnohé další.

 

Domäne Wachau

 

Jak už název napovídá, Domäne Wachau je historicky velmi spjatý s regionem Wachau. Téměř 440 hektarů vinic je spravováno členy družstva. Zdejší vinice se nacházejí na strmých terasách, podepřené jsou z velké části starými kamennými zdmi. Tyto zdi jsou nezbytnou součástí zdejšího terroiru. Zdi byly postaveny ručně z místního kamene a suti suchou cestou, bez použití maltových směsí. Proto jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Domäne Wachau je také členem asociace Vinea Wachau Nobils Districtus, kontrolující kvalitu vín v tomto regionu.

Hrozny pocházejí výhradně z vlastních vinic. Nejdůležitější odrůdou je pro tohoto výrobce Veltlínské zelené, které zabírá 55% plochy všech vinic. Tato odrůda získala mezinárodní uznání jako jedna z nejdůležitějších světových bílých odrůd. Důležitou odrůdou je také Riesling. Žádný jiný vinařský region v Rakousku se nemůže pochlubit vyšším podílem Ryzlinku rýnského na celkové rozloze vinic. Zde tvoří téměř 18%.

Johann Topf, Laurenz V., Keringer, Dürnberg

Johann Topf - jedna z mnoha rakouských rodinných firem. Ukázkové vinařství z regionu Kamptal, které by mohlo být vzorem kdekoliv na světě. Čisté, moderní, rodinné s dlouhou tradicí a hlavně dýchající láskou k oboru a profesionalitou. Usměvavý majitel Johann Topf III, obklopený svými čtyřmi syny, je velmi pyšný na svoje vína a právem. Vyrábí se zde zhruba dvacet druhů vín z osmi velmi kvalitních viničních poloh. Můžeme jmenovat například jednu z nejznámějších vinic v oblasti Kamptal - Heiligenstein, kde se rodí nádherné Rieslingy. Nebo polohu Wechselberg, která je svým mikroklimatem přímo předurčena pro Veltlínské zelené, asi nejznámější rakouskou odrůdu. Pouze organická hnojiva a žádná chemie proti škůdcům, pečlivá práce se surovinou a moderní technologie zpracování hroznů i výroby a školení vín. Značka Topf nabízí šanci vyzkoušet umění našich blízkých sousedů. Jsou k dispozici stejné či velmi podobné odrůdy, vína vznikají v podobném klimatu a chuťově i stylově jsou našim vínům příbuzná - budou Vám chutnat.

Laurenz V. Zöbing - I když vinařství Laurenz V. Zöbing sídlí ve Vídni, jejich vinice najdete na 48° zeměpisné šířky, podobně jako je to u celosvětově nejznámější vinařské oblasti Bordeaux. Z takto skvělých podmínek oblasti Kamptal vzešly vína Grüner Veltliner Singing a Grüner Veltliner Friendly DAC, jejichž jména mluví i za svou chuť. Jsou vyvážená, jako pevné přátelství a zpěvně svěží jako charakter regionu, ze kterého pochází.

Weingut Dürnberg - oblast Weinviertel nabízí zázemí vinicím Weingut Dürnberg ve Falkensteinu. Vinařství je velmi mladé a jejich majitel Christopher Körner dobře ví, že krásná a kořenitá příroda okolo Falkensteinu jeho vínu prospívá. Neposkvrněnou čistotu tónů ovoce a jasnou sílu hroznů můžete pocítit v jejich Rieslingu Falkenstein i šťavnatém Grüner Veltliner Falkenstein DAC.

Weingut Keringer - těžkou váhou v oblasti Neusiedlersee je i vinařství Weingut Keringer. Důkazem je jejich prvenství na 4 mezinárodních OIV Apply (International Organisation of Vine and Wine). Sebevědomí těmto vínům právem nechybí. Určitě by jste neměli minout víno Welschriesling (Ryzlink vlašský), se kterým tito vinaři zvítězili už 3krát na AWC ve Vídni. Specialitou tohoto vinařství jsou tzv. ''100 Days'' vína. Vznikají macerací v barikových sudech, která trvá přesně 100 dní a dodává vínu plnou, hutnou a přitom šťavnatou chuť. Najdeme v nich intenzivní tóny skořice, čokolády, černých švestek i lékořice. Každé je přitom své a harmonicky vyvážené.

 

 

Víno + otvírák zdarma!