Vinařství Špalek

Malé, tradiční a především rodinné vinařství, jehož příběh sahá až do roku 1945

Rodinné BIO vinařství, hospodařící na 12 ha vinic na Kraví Hoře u Znojma. Pracuje v bio režimu, bez průmyslových hnojiv, pesticidů, v souladu s přírodou a podporou užitečných organismů. Kromě tradičních a speciálních vín vyrábí vína přírodní, která jsou ze šlapaných hroznů a kvašená divokými kvasinkami (Edelspitz).

V současnosti hospodaří Vinařství Špalek na 12 ha vinic a ve třech sklepích ve sklepní uličce Modré sklepy v Novém Šaldorfu u Znojma. Vinohrady se rozkládají na svazích slavné Kraví hory v Sedlešovicích.

Kraví hora leží na hranici dvou významných geologických celků: Český masív - prastaré krystalinikum, vzniklé sopečnou činností a Karpaty, tvořené mořskými a sladkovodními sedimenty a sprašemi. Právě krystalinické podloží dodává zdejším vínům zvláštní minerální charakter. Nízké keře, malé zatížení úrodou a důsledné zelené práce ve vinici napomáhají dobrému vyzrávání hroznů.

Roční produkce čítá cca 50 tisíc lahví. Silnou stránkou jsou červená vína (z odrůd Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon) včetně velmi známého jakostního likérového vína Šaler.

Kromě tradičních bílých, růžových a červených vín vyrábí i speciální vína jako je ledové víno, vína zrající na kvasnicích a v dubových sudech (Sur lie), vína likérová (Šaler) a naturální vína ze šlapaných hroznů a kvašená divokými kvasinkami (Edelspitz). Jejich vyhlášeným červeným vínem je rodinné cuvée Gryllus, zrající rok v malých dubových sudech.

Vinařství Špalek je zakládajícím členem několika sdružení: Cech vinařů Nový Šaldorf, Šaldorfské sklepy a Znojmo VOC.