Plantation Barbados

Karibské rumy Plantation Barbados patří k tomu nejlepšímu z místní rumové produkce. Jsou jemné a voňavé, plné tónů tropického ovoce, vanilky, kokosu a citrusů. V čem spočívá tajemství jejich jedinečnosti? Ve dvojím zrání. A přitom vznik rumů Plantation byl z části dílem náhody.

Historie rumů Plantation Barbados

Zakladatel značky Plantation Barbados, Alexander Gabriel, objevil v roce 1989 Maison Ferrand, jednu z nejstarších značek koňaku. S dlouhou historií, avšak se zaostávajícími prodeji. Dohodli se proto na spolupráci a Gabriel se s nadšením noří do detailů řemesla výroby koňaku. Zanedlouho vybuduje distribuční síť stejně zapálených partnerů. O dvacet let později je tým zakladatelů v téměř totožném složení jako na počátku. V devadesátých letech projíždí Alexandre Karibik a pátrá po nejlepších rumech regionu. Rád by prodal část svých sudů s koňakem jiným výrobcům, zejména výrobcům rumu. Objevuje desítky rumů, jejichž různorodost ho doslova fascinuje. Zjistil, že stupně kvašení a destilace jsou vždy jedinečné a právě v tom spatřil příležitost. Spolu se svým týmem se rozhodli zdokonalit metody zrání v dřevěných sudech, které tak dobře znali z výroby koňaku. Tak se zrodila značka Plantation: řemeslná řada rumů z nejlepších tropických oblastí. 

Plantation Barbados – nejlepší rumy z Karibských ostrovůPlantation Barbados – nejlepší rumy z Karibských ostrovů. Zdroj: https://www.facebook.com/PlantationRum/photos

O patnáct let později získává Alexandre Gabriel ocenění Master Rum Blender roku v soutěži Golden Rum Barrel Awards a společností American Distilling Institute je jmenován lihovarníkem roku. Dnes je Alexandre Gabriel prezidentem a majitelem společnosti Maison Ferrand, ověnčený mnoha cenami. Zaměřuje se na tři hlavní destiláty, které reprezentují vášeň a vizi společnosti Maison Ferrand: Ferrand Cognac, Citadelle Gin a Plantation Rum – autentické lihoviny, které vyjadřují jednotlivé terroiry, na nichž byly vyrobeny. 

Zakladatel značky Plantation, Alexandre GabrielZakladatel značky Plantation, Alexandre Gabriel. Zdroj: https://www.facebook.com/PlantationRum/photos

Rumy Plantation Barbados

Tajemství jedinečnosti rumů Plantation spočívá ve dvojím staření. Rum Plantation Barbados nejprve odpočívá v sudech z amerického dubu v rodném Karibiku, většinou po bourbonu, poté putuje do Francie, kde dozrává ve francouzských dubových sudech po koňaku Pierre Ferrand XO Grande Champagne. Stejně cestovaly rumy z Karibiku již v 17. – 19. století.

Plantation Barbados XO 20th Anniversary

Karibský rum Plantation Barbados XO 20th Anniversary vzniknul na počest 20. výročí Alexandra Gabriela na pozici Master Blendera. Jde o blend typických extra starých rumů z Barbadosu. Rum nejprve dlouhá léta zraje v sudech po bourbonu na Barbadosu, poté se v sudech plaví přes oceán na jihozápad Francie, kde dále zraje v malých sudech z francouzského dubu Ferrand. Tento staletý proces dvojitého zrání dodává rumu neuvěřitelnou jemnost a komplexnost. Odhaluje sofistikovanou chuť čokolády, vanilky, zralého banánu, praženého kokosu s nádechem čerstvého manga. S pozoruhodně dlouhým závěrem je Plantation XO 20th Anniversary opravdu rumem, který si vychutnáte.

Výroční rum Plantation Barbados XO 20th AnniversaryVýroční rum Plantation Barbados XO 20th Anniversary. Zdroj: https://www.facebook.com/PlantationRum/photos

Plantation Grande Reserve

Svěží, exotický rum Plantation Grande Reserve je směsí různých rumů z Barbadosu, kde také probíhá staření v sudech po bourbonu. Poté se rum nechá dozrát jeden rok v jihozápadní Francii ve starých dubech z francouzského dubu. Jeho bohatá vůně odhaluje tóny grilovaného kokosu a dřevité vanilky. Plantation Grande Reserve je vynikající jako rum k popíjení i do koktejlů.

Karibský rum Plantation Grande ReserveKaribský rum Plantation Grande Reserve. Zdroj: https://www.facebook.com/PlantationRum/photos

Plantation Gran Anejo

Pikantní rum Plantation Gran Anejo je blendem rumů z Guatemaly a Belize a objevit v něm můžete veškerou krásu a jemnost Střední Ameriky. První fáze zrání probíhala v sudech po bourbonu, Finální zrání probíhalo ve Francii v sudech po koňaku. Ucítíte v něm vůni vanilky, hrušky, zeleného jablka a kokosu, stejně jako silně květinové tóny. Smyslnou chuť doplňují jemné dřevité tóny.

Rum Plantation Grand AnejoRum Plantation Grand Anejo. Zdroj: https://www.facebook.com/PlantationRum/photos

Produkty Plantation Barbados