Váš košík je prázdný
Nejslavnější vinařství Austrálie a výrobce jednoho z nejslavnějších vín 20. století - Grange. V roce 1844 se do Austrálie přistěhoval mladý doktor Christopher Rawson. Zanedlouho po svém příjezdu se oženil s Mary Penfold.
V oblasti Magill na předměstí Adelaide zřídil svoji první vinici, kterou pojmenoval podle své chaty Grange Winery. Vinice se postupně rozrůstají na 50 hektarů a vína pomalu získávají na oblibě.
V roce 1949 byly přivezeny z Francie odrůdy Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Syrah, které byly vysazeny na nejlepší vinice. Po několika letech se začala tato investice vyplácet a díky evropským keřům dosáhla vína vysokého stupně elegance, harmonie a komplexnosti.
V roce 1950 se stává hlavním „vínotvůrcem“ Max Schubert a vytváří svůj slavný Grange. Po jeho odchodu nastupují neméně schopní enologové, jako jsou Don Ditter, John Duval a Peter Gago, který tvoří současnou tvář tohoto veleúspěšného vinařství.
Vína Penfolds získala celou plejádu mezinárodních ocenění a stala se symbolem úspěchu australského vinařství. Penfolds je vedoucí značka Austrálie. Svým širokým portfoliem uspokojí každého milovníka vín, který zde najde vína pro každou příležitost.
Penfolds bezpochyby patří mezi nejlepší a největší vinařství Austrálie. Vlastní množství světoznámých vinic, jenž se rozkládají v jižní části kontinentu. Nejznámějšími regiony jsou: Barrosa Valley, McLaren Valley, Clare Valley a Coonawarra.
První vinicí a zároveň sídlem, kterou toto vinařství vlastnilo, byla Magill Estate v okolí města Adelaide, založené v roce 1844. Dnes patří k Magill Estate 120 hektarů vinic, vhodných zejména pro odrůdu Shiraz - hrozny jsou z části používány na legendární víno Grange. V oblasti Adelaide se nachází další dvě významné vinice - Barrosa Valley a McLaren Valley.
Další pro Penfolds významnou lokalitou je Clare Valley, jenž byla založena v roce 1840 polskými imigranty. Zdejší vinice jsou domovinou zejména pro bílé odrůdy Riesling a Chardonnay. Díky chladnému klimatu a minerální půdě mají vína z této oblasti nezaměnitelný charakter. Penfolds vlastní tuto vinici od roku 1978. Region Coonawarra patří k nejvýznamnějším v celé Austrálii. Jedná se o celkově nejdražší půdu na kontinentu.
Největší potenciál má pak Terra Rosa vhodná zejména pro Cabernet Sauvignon a Shiraz - odrůdy s nezaměnitelným charakterem, tak typickým pro australská červená vína.
Penfolds Grange (do roku 1989 označován jako Penfolds Grange Hermitage) je australské víno, vyrobené převážně z odrůdy Shiraz a obvykle malého procenta odrůdy Cabernet Sauvignon. Je obecně označováno jako Bordeaux 1er Cru Classe z Austrálie a také jako víno s největší sběratelskou hodnotou. První ročník Penfolds Grange byl vyroben v roce 1951 a byl jakýmsi experimentem tehdy ještě neznámého vinaře Maxe Schuberta.
V roce 1950 strávil nějaký čas v Bordeaux. Po svém návratu do Austrálie začal aplikovat vinařské techniky stejné jako v Bordeaux s cílem vyrobit víno, které by bylo schopné konkurovat těm nejlepším právě z Bordeaux nejen z hlediska kvality, ale i potenciálu pro archivaci.
První víno puštěné do komerční distribuce byl až ročník 1952. Negativní hodnocení vín, kritika spolu se špatnými obchodními výsledky donutily vedení Penfolds v roce 1957 zakázat Schubertovi výrobu Penfolds Grange.
Max Schubert však až do roku 1959 tajně s výrobou pokračoval. V průběhu těchto let však první ročníky dozrály, tím víno ukázalo svou skutečnou hodnotu a vedení tak v roce 1960 dalo pokyn ke znovuzahájení výroby, aniž by si všimlo, že Max Schubert nevynechal ani jeden ročník!
Je ještě několik lahví ročníku 1951, které jsou v rukou sběratelů - v roce 2004 se v aukci prodala lahev za částku přesahující 50 000 dolarů.