Podgorica, hlavní město Černé Hory je také významnou vinařskou oblastí. Mezi proslulé zdejší odrůdy patří zejména Vranec a Krstač.

Černohorská vína jsou v současné době stále více oblíbená mezi milovníky vína po celém světě a Podgorica je jednou z hlavních oblastí, kde se tato vína produkují. Zdejší klima a půda jsou ideální pro pěstování Vranac hroznů a dalších odrůd, což umožňuje výrobu kvalitních a chutných červených vín.

Vranac

Ve vinařské oblasti Podgorica se nachází několik vinic, které produkují vyhlášená červená vína, mezi nimiž je nejznámější odrůda Vranac. Vranac je silné a plné červené víno s výraznými tříslovinami a ovocnými tóny, které jsou charakteristické pro tuto oblast. Je to suché víno s vysokým obsahem alkoholu, které se vyrábí ze 100% Vranac hroznů.

Krstač

Za zmínku stojí i bílá odrůda vína Krstač, která je považovaná za jednu z nejstarších odrůd pěstovaných na Balkáně. Často se vyskytuje v Černé Hoře, ale také v Bosně a Hercegovině a v dalších zemích regionu.

Toto mnohokrát oceněné bílé víno má přírodní odrůdové aroma, které je často doprovázeno tóny medu a jemných kořeněných bylin. Má střední až plné tělo, je suché a má vyváženou kyselost. Nejčastěji se zde podává dobře vychlazené k rybím pokrmům. V Černé Hoře se z Krstacu také vyrábí šumivá vína.

Odrůda Krstač je vhodná pro produkci vína s dlouhým stářím, což znamená, že může být uchovávána v lahvi po několik let a stává se stále komplexnější a vyváženější. Krstac je často spojován s kulturním dědictvím regionu a je oblíbenou odrůdou mezi místními i turisty.

Další oblasti z regionu