Blog Global Wines & Spirits

Odrůda Nebbiolo: klenot italských vín

Víno Nebbiolo je pokladem severní Itálie, má bohatou historii, intenzivní chuť a jedinečnou osobitost. Tato odrůda je proslulá svou elegancí a zaujímá pevné místo mezi nejobdivovanějšími a nejcennějšími víny světa. Zjistěte více o této jedinečné odrůdě vína, která má své kořeny v severní Itálii, v malebném regionu Piemont.

Objevit Nebbiolo

Původ a historie odrůdy Nebbiolo

Kořeny této prastaré odrůdy sahají až do 13. století, kdy byla poprvé zaznamenána v písemných pramenech. Název Nebbiolo nejspíše pochází z italského slova nebbia, které znamená "mlha". To je pravděpodobně odvozeno od bílého, práškovitého přírodního povlaku na hroznech, který se objevuje v období sklizně. Nebo podle toho, že nejlepší lokality Nebbiolo se nacházejí nad mlhou, která se shromažďuje v údolí Langhe. 

Nebbiolo je již po desetiletí, ne-li staletí, známé jako jedno z nejkvalitnějších a nejvýznamnějších italských vín. Zejména pak díky vínům vyráběným v oblastech Barolo a Barbaresco. Významnost odrůdy Nebbiolo byla oficiálně potvrzena v roce 1980, kdy bylo schváleno označení Barolo DOCG, což byla jedna z prvních apelací v Itálii, která toto označení získala. Barbaresco DOCG následovalo později ve stejném roce. 

Prunotto vineyards - nebbiolo

Víno plné kontrastů

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že se jedná o lehké víno, které se vyznačuje světlejšími odstíny podobně jako Pinot Noir, první doušek prozradí, že je tomu přesně naopak. Mladá vína odrůdy Nebbiolo bývají světle rubínové barvy a jak stárnou, přecházejí do světle granátové nebo cihlově oranžové. Víno mívá koncentrovanou chuť s příjemnou kyselostí a výraznými tříslovinami, které dohromady tvoří harmonický celek. Silná struktura značí, že tato vína mohou zrát až několik desítek let.

Vinná réva Nebbiolo raší dříve, než ostatní odrůdy v Piemontu, jako jsou například Dolcetto a Barbera, ale sklízí se zpravidla jako poslední. To znamená, že pěstitelé musí být trpěliví a doufat v dobré počasí po celou vegetační sezónu. 

Přestože Nebbiolo tvoří necelých 10 % vinné révy v celém Piemontu (právě tam se ho pěstuje více než kdekoliv jinde na světě), je považováno za jedno z nejlepších italských vín.

Vinařství Prunotto

Prunotto se nachází kousek od Alby, přímo v srdci oblasti Langhe, na půl cesty mezi městy Barbaresco a Barolo, na jihovýchodní straně řeky Tanaro, v mírném svahu obklopeném vinicemi rozprostírajícími se po celé oblasti Langhe a Roero. 

Barolo Bussia_Lanari_Alba

Prunotto rozkládá své vinice na ploše přibližně 74 hektarů, nacházejících se v těch nejuznávanějších vinařských oblastech regionu. Důkladná a pečlivá správa vinic je základním kamenem při výrobě vína. Jen z hroznů nejvyšší kvality lze vytvořit vynikající vína, která dokážou autenticky vyjádřit charakter odrůdy a identitu daného území. Vinařství zde dosahuje dokonalé rovnováhy mezi tradicí a inovací, využívajíc moderních technologií k interpretaci a výrazu mnoha jemných nuancí historického vinařského regionu. Prunotto si zakládá na odrůdách Nebbiolo a Barbera. 

Vinařství Prunotto bylo založeno v roce 1904 – v té době jako družstvo pod názvem „Ai Vini delle Langhe“. První sklizeň zde proběhla hned v následujícím roce 1905. Díky krizi a první světové válce se rozvoj družstva téměř zastavil. Vinařství začalo mít vážné ekonomické problémy. Během této krize se mladý Alfredo Prunotto oženil se svou ženou Luiginou, převzal družstvo a dal novému vinařství své jméno - Prunotto. Díky jejich velikému úsilí se vinařství velmi rychle proslavilo, vína se začala vyvážet do celého světa - první do jižní Ameriky a následně do USA. 

Prunotto wines

Prunotto Barolo DOCG „Bussia“

Prunotto Barolo DOCG „Bussia“, 2017


Vůně zralého, peckovitého ovoce je velmi dobře doplněna květinovými a kořenitými tóny. Intenzivní chuť se sladkými a výraznými tříslovinami a dlouhým závěrem. Víno se skvěle hodí k masitým pokrmům a sýrům. 

 • Víno zrálo 24 měsíců ve velkých dřevěných sudech a následně 12 měsíců v lahvi.
 • Cena: 1699 Kč
Prunotto Barolo DOCG

Prunotto Barolo DOCG, 2019


Jemná, delikátní a harmonická vůně s aroma višňových pralinek, sladkého koření a náznaky černého pepře. Vůně plynule navazuje na chuť, která vystihuje rafinovanost a harmonii Barola. Závěr je velmi dlouhý s tóny zralých višní, čokolády a perníku.

 • Víno zrálo 24 měsíců ve velkých dřevěných sudech a následně 12 měsíců v lahvi.
 • Ocenění: 92 bodů James Suckling
 • Cena: 1069 Kč
214160_Nebbiolo_Occhetti_Prunotto

Prunotto Nebbiolo di Alba "Occhetti" DOP, 2019


Intenzivní rubínová barva. Na nose elegantní aroma malin, růží a lékořice. Na patře harmonické, s elegantní strukturou a měkkými taniny. Dlouhá a vyvážená dochuť.

 • Víno zrálo 18 měsíců v sudech různých velikostí
 • Cena: 522 Kč

 

Vína Prunotto

Vinařství Angelo Gaja

Těžko si lze představit větší vinařský pojem z Itálie než jméno Gaja. Proslavené vinařství založil Giovanni Gaja v roce 1859 a po čtyři generace zůstalo výhradně ve vlastnictví rodiny. 

V současnosti je majitelem Angelo Gaja, vlastnící 250 akrů vinic v piemontských regionech Barbaresco a Barolo a dnes také v Toskánsku. Angelo vystudoval francouzskou vinařskou školu a byl prvním vinařem, který začal v Piemontu experimentovat s „barikovými" sudy. Od začátku se soustředil na co nejvyšší kvalitu svých vín, díky čemuž se značka Gaja stala synonymem luxusu a prestiže.

Gaja_Barbaresco_Piemonte

Gaja Barbaresco 2019, Piemonte DOP


Má granátovou barvu s pěkným leskem. Komplexní, živočišné aroma s tóny lesního ovoce, švestek, lékořice, kávoviny a lehkým minerálním dotekem. Harmonická chuť s vyváženými tříslovinami a kyselinami. Plné, dobře strukturované víno, které proslavilo region i svého výrobce.

 • Jedno z nejslavnějších vín Itálie
 • Archivace: 5-25 let
 • Cena: 5 790 Kč

 

Objevit Nebbiolo

Ostatní vína Nebbiolo

020990

Barolo DOCG Paolo Manzone, 2018


V sklenici září světlá rubínová barva. Příjemná vůně třešní amarena, kůže, zralé fíky a tóny dřeva. V ústech je víno mimořádně hutné, plné tříslovin a jemných dřevitých tónů. Jeho dlouhá dochuť odhaluje obrovský potenciál ke zrání.

 • Cena: 899 Kč
652120_barolo_borgogno-docg

Borgogno Barolo DOCG, 2018


Velmi elegantní víno jiskřivě rubínové barvy. Ve sklenici se objevuje aroma zralých třešní, sušených švestek, koření, karamelu a cedrového dřeva. Vyvážená a hluboká chuť tohoto italského vína je obalena kořenitě jemnou texturou. Velmi dobrá struktura je podpořena intenzivními vůněmi a výraznými tříslovinami.

 • Víno zrálo 4 roky ve velkých slavonských dubových sudech
 • Cena: 1499 Kč
241007_Nebbiolo_Langhe_DOC

Nebbiolo Langhe DOC, 2021


Nebbiolo Langhe je komplexní a dobře strukturované víno s vůní připomínající červené bobule, koření a višně. Víno je charakterizováno svěžestí a mládím. Vznikalo ve sklepích s nižšími teplotami, doba macerace byla kratší a bylo použito větší množství celých bobulí během kvašení - což dalo za vznik jemnějšímu a voňavějšímu vínu.

 • Cena: 619 Kč

 

Objevit Nebbiolo