Vinařství má v zemi našich jihovýchodních sousedů velmi dlouhou tradici. Ať již to byli Římané, podobně jako v celé střední Evropě nebo přistěhovalci z Itálie, Burgundska či okolí Rýna, vlivy jako především struktura odrůd, jsou patrné dodnes.

Vývoj vinařství v Maďarsku

Vinařská kultura vzkvétala i ve středověku, a to hlavně v 11. až 14. století. Již v těchto dávných dobách byly hraničně vyznačeny nejkvalitnější vinařské oblasti země. Byl to i král Matyáš, který se zasloužil o import nových, kvalitních odrůd z Burgundska a Kampánie.

Další etapa rozvoje začíná počátkem 20. století, ovšem druhá světová válka znamená útlum vinohradnictví a poté, podobně jako u nás, následuje diktátorská hospodářská politika, sloužící především k typizované hromadné výrobě vína. Na přelomu století velké státní podniky krachují a začíná nová doba investic a rozvoje rodinných a středních firem.

Maďarsko je evropskou vinařskou velmocí v bílých vínech a také jedinou zemí z bývalého východního bloku, které se podařilo ve větším měřítku proniknout na západní trhy. Je to dáno především exportem levných, kvalitních vín pro maloobchod, nicméně díky vstupům zahraničního kapitálu se produkce neustále vyvíjí a přichází doba objevování špičkových vín z této části Evropy.

Není nutné představovat typické odrůdy a vína již před lety dostupná na našem trhu, jako Kékfrankos, Olaszrizling, Szilváni, sladší Kadarku a Muskotály, nebo třeba legendární Býčí krev – Egri Bikavér. Mezinárodně je však Maďarsko proslavené hlavně tokajskými víny. Tato vína nazývaná elixírem mladosti jsou vyráběna ze scvrklých hroznů (aszú), napadených ušlechtilou botritidou. Výjimku tvoří suchá vína s označením Tokaj Furmint.

Oblíbené tokajské víno

Tokajské víno se stalo oblíbenou delikatesou na královských dvorech a v Tokajské vinařské oblasti si vytvořili své zastoupení pro zásobování vínem i ruští carové. Na počtu dřevěných puten (25 kg) s těmito rozinkami, které se přidávají do soudku se suchým vínem o objemu 136 litrů, závisí sladkost, kategorie a také cena tokajského vína. Běžně se setkáme s víny na etiketách označenými třemi až šesti puttonyos, výjimečně s výběrovou Essencia – osm puttonyos. Takto upravená likérová vína zrají i desítky let a jsou vyhledávána nejnáročnějšími milovníky komplexních dezertních vín.

Vinařské oblasti Maďarska: Badacsony, Balatonfüred-Csopak, Balatonmelléke, Balatonvelvidék, Bükkalia, Csongrád, Dél-Balaton, Eger, Hájos-Baja, Kunság, Mecsékalja, Mátraalja, Mór, Pannonhalma-Sokoroalja, Somló, Sopron, Szekszárd, Tokaji, Tolna, Villány, Ászár-Neszmély, Štuek Buda.

 

 

Oblasti