Ochutnejte slavné aromatické víno Tokaj, které se vyrábí pouze ve stejnojmenné vinařské oblasti v Maďarsku a na Slovensku. Slavná dezertní tokajská vína si oblíbili již ruští carové.

Toto aromatické víno zlatavé barvy se vyrábí výhradně v Tokajské oblasti na severovýchodě Maďarska (90 %) a jihovýchodě Slovenska (10 %). Svůj název dostalo víno právě podle regionu Tokaj. Hovorově se mu říká „tokajské“, či „tokaj“.

Tokajská oblast se vyznačuje příznivými klimatickými podmínkami pro pěstování vinné révy. Dlouhý, suchý a teplý podzim je důvodem pozdní sklizně a vysoké cukernatosti hroznů. Jejich bobule před sklizní zasychají a cibébovatí. Za zvýšenou cukernatostí hroznů a rychlejší zasychání bobulí stojí také ušlechtilé plísně Botrytis cinerea, kterým se v oblasti daří díky ranním mlhám, ke kterým přispívají řeky Tisa a Bodrog.

Historie tokajského vína

Historie tokajských vín sahá do 2. století našeho letopočtu, kdy se v tokajské oblasti začala pěstovat vinná réva. Důležitou postavou v historii tokajského byl uherský král Béla IV, který ve 13. století požádal italské vinaře o obnovu vinic zničených válkou. Vinice byly následně osázeny odrůdami, které se staly základem tokajských vín. K největšímu rozmachu došlo v 17. století, kdy si na tokajském víně pochutnával i francouzský král Ludvík XIV.

Jak se vyrábí tokajské víno

Tokajské víno se vyrábí tradiční oxidativní metodou zrání v sudech. Rmut z roztlučených cibéb se zalévá samorodým vínem z odrůd Furmint, Lipovina a Muškát žlutý a směs se poté maceruje 24 – 36 hodin. Následně se lisuje a nechává se prokvasit. Produkt se označuje jako 3 – 5 putnový výběr (někdy 6 putnový) podle počtu puten naplněných cibébami na göncský sud o objemu 136 litrů vína.

V posledních letech výroba probíhá spíše ve velkých nerezových tancích, teprve poté jde vylisovaný podíl do sudů ve sklepě. Konečné zatřídění produktu probíhá na základě chemické analýzy odebraných vzorků.

Do tokajské putny o objemu 28 litrů se vejde 20 – 25 kg cibéb. Při ponechání cibéb v kádi s perforovaným dnem se z jedné putny získá asi 0,2 litrů esence sladké chuti, která se používá k vylepšování hotových vín.

K jakým pokrmům se hodí tokajské víno?

Tradiční tokajská vína se výborně hodí k chuťově bohatším pokrmům jako je pečená husa, kachna či pokrmy ze zvěřiny. Chybu neuděláte ani pokud tokajské víno spárujete například s drůbežím masem na čínský způsob. Dopřát si k němu můžete i piškotový dezert, máslové pečivo, či vanilkové rohlíčky. Odrůdová tokajská vína doporučujeme párovat s hovězím masem, či s pokrmy s ryb. Tokajské víno z pozdní sklizně má přírodně sladkou chuť a vynikne například s pokrmy z husích a kachních jater nebo s ořechy.

S tokajským vínem ku zdraví

Věděli jste, že tokajská vína mají při pravidelné konzumaci v malých dávkách pozitivní vliv na naše zdraví? Tokajská vína a vinice zkoumal v 16. století slavný švýcarský lékař Paracelsus. V roce 1527 vydal knihu „De vita longa“, ve které účinky tokajských vín popsal jako magické. Vědecké výzkumy probíhající i v dnešní době prokázaly obsah látek s blahodárným účinkem na naše srdce. Expertíza tokajských vín z roku 1995 prokázala významný obsah minerálů, enzymů a vitamínů, které působí antioxidačně a mohou přispívat k prevenci civilizačních chorob. Tak na zdraví!