Šampaňský dům Louis Roederer je jedním z posledních velkých vinařských domů, který vlastní stejná rodina, která jej založila v roce 1776. V jeho portfoliu najdete jedno z nejlepších champagne světa, slavné cuvée Cristal, které bylo vytvořeno pro samotného ruského cara Alexandera II. Všechna cuvée domu Louis Roederer jsou výsledkem trpělivé práce se základními ingrediencemi, spolupráce odborníků, hledání rovnováhy a odolných a štědrých hroznů pěstovaných na vinicích v Champagne.

Historie vinařství Louis Roederer – dvě století trvající snaha o dokonalost

Historie vinařského domu Louis Roederer sahá až do roku 1776, kdy otec a syn Duboisovi založili vinařství v Reims. To později prodali Nicolasovi Schreiderovi, strýci Louise Roederera. V roce 1827 se stali společníky a o šest let později, v roce 1833, Louis vinařství po svém strýci zdědil. S pomocí bratra Eugéna a Huga Kraffta ho přivedl k velkému rozmachu – vytvořil jedinečný styl, charakter a chuť vína. V polovině 19. století získal některé z vinic Grand Cru v Champagne. Jeho přístup ostře kontrastoval s tehdejšími postupy. Zatímco ostatní domy hrozny nakupovaly, Louis Roederer o své vinice pečoval, seznámil se se specifickými vlastnostmi každého pozemku a metodicky získával tu nejlepší půdu. Řídil se zásadou, že každé skvělé víno závisí na kvalitě půdy, vášni pro tradici a prozíravé vizi budoucnosti. Během jeho života se prodeje zvýšily o neuvěřitelných 600 000 lahví ročně. 

Sklepy vinařství Louis RoedererSklepy vinařství Louis Roederer. Zdroj: https://www.facebook.com/LouisRoedererOfficial

Jeho dědic Louis Roederer II. byl stejně osvícený a převzal otcův svědomitý přístup k výrobě šampaňského. Byl to muž s vynikajícím vkusem a vášnivý badatel a tak i pod jeho vedením vinařský dům vzkvétal. V roce 1876 vytvořil pro ruského cara exkluzivní šampaňské a uvedl na trh nový koncept: první Cuvée de Prestige. Pojmenováno bylo „Cristal“ a svou jemností a elegancí si získalo pověst vynikajícího šampaňského značky Louis Roederer. V roce 1872 Louis prodal dva a půl milionu lahví – 660 000 lahví putovalo na carský dvůr do Ruska, 390 000 lahví do USA. 

Cristal 2013Cristal 2013. Zdroj: https://www.facebook.com/LouisRoedererOfficial

Louis Roederer II. však v pouhých 34 letech zemřel a úspěšný podnik přebrala jeho sestra Léonie s manželem a po nich jejich děti Louis-Victor a Léon Olry-Roederer. Léon své úsilí vložil do vytvoření vysoce vyváženého vína – konzistentní a delikátní směsi několika ročníků, aby bylo zajištěno, že víno bude vždy té nejvyšší kvality. Toto víno se stalo základem pro pozdější Louis Roederer Brut Premier. Tato jemná směs významně přispěla k renesanci domu Louis Roederer. I přesto Louis po své smrti zanechal vinařství značně oslabené, důvodem však byl sled nešťastných událostí, kterým musel čelit: 1. světová válka, Říjnová revoluce v Rusku, americká prohibice a krize.


Po jeho smrti vedla vinařství jeho žena Camille a díky nesmírné píli se jí podařilo vinařství zase pozvednout. Její vnuk, Jean-Claude Rouzaud, enolog a agronom, vinařství převzal v roce 1979 a nastolil politiku upřednostňování kvality nad kvantitou. Vinařský dům Louis Roederer zůstal nezávislým rodinným podnikem a je jím dodnes. Nyní ho řídí syn Jeana-Clauda, Frédéric Rouzaud, který představuje již sedmou generaci rodu. Řízení převzal v roce 2006 a podařilo se mu podnik zařadit mezi vinařství světové úrovně.

Camille RoedererCamille Roederer. Zdroj: https://www.facebook.com/LouisRoedererOfficial

Multi-vintages (Non-vintages), Vintages, Cristal a jedinečná šampaňská vína

Šumivá vína Louis Roederer se dělí do několika kategorií. V kategorii Multi-vintages najdeme jemné, svěží víno slámově žluté barvy Brut Premiere, které se výborně hodí ke slavnostním příležitostem. Toto plné, komplexní víno s jemným perlením kvasilo v lahvi tradiční metodou druhotného kvašení a zrálo 3 roky ve sklepích Louis Roederer a po odstřelení kalů dalších šest měsíců. Druhým vínem v této kategorii je Carte Blanche. Jde o výjimečnou směs osmi sklizní, která odhaluje svou vyváženost a sílu s přídavkem slavných rezervních vín Louis Roederer.

V kategorii Vintages najdeme harmonické, jemné víno Vintage, elegantní, svěží Rosé Vintage a Blanc de Blanc – elegantní, dobře vybalancované minerální víno zářivě zlaté barvy. Do kategorie Cristal patří nejslavnější šampaňské víno Cristal, které Louis Roederer v roce 1876 vytvořil s cílem uspokojit náročné chutě ruského cara Alexandera II. Toto luxusní šampaňské je vyráběno pouze z hroznů pocházejících z viničních poloh Grand Crus, ohodnocených 100% jakostí. Car Louise požádal, aby pro něj každý rok rezervoval to nejlepší cuvée. Aby se odlišilo, bylo toto výjimečné šampaňské dodáváno v průhledné olověné křišťálové láhvi s plochým dnem. Nová značka byla pojmenována podle tohoto vzácného, průhledného a zářivého materiálu. V kategorii Cristal najdeme další šumivá vína: Cristal Rosé, Cristal Vinothèque, Cristal Rosé Vinothèque, Medallion bottle, Cristal 2012 a Cristal 2013.

Do zvláštní kategorie A unique champagne spadá kvalitní šampaňské s bohatou, plnou chutí Brut Nature 2012, svěží Brut Nature 2009 a krémově sametové víno Brut Nature 2006.


Brut Nature 2006